TSK’nın İdlib’den Sorumlu Generalleri Neden İstifa Etti?
Haberler / 26 Ağustos 2019 Pazartesi Saat 11:56
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ – Suriye rejim güçlerinin Rusya’nın desteği ile İdlib’de sürdürdüğü operasyon devam ederken, TSK’nin Suriye sınırında ve Suriye operasyonunda görev alan ve İdlib’den sorumlu olan beş önemli generali istifa etti. Gözler İdilb’e çevrilirken, generallerin Türkiye’nin yaşanan tıkanıklığa çözüm üretememesi nedeniyle istifa ettikleri belirtildi.

Türkiye’nin Rusya’ya verdiği İdlib’i temizleme sözünü yerine getirmemesi ve zamanla bölgede çetelerin hakimiyetini artırması sonucu, Rusya destekli Suriye rejim güçleri Heyet Tahrir El Şam çetelerine (HTŞ/El Nusra) karşı operasyon gerçekleştirdi. Rejim güçlerinin İdlib’e giriş olarak bilinen stratejik önemdeki Han Şeyhun’u HTŞ'den geri alması dengeleri değiştirirken, Türkiye’nin bölgenin güneyinde bulunan 12 askeri gözlem noktasından 9’uncusunun bulunduğu Morek’in de alınmasıyla bu gözlem noktasında bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) askerleri kuşatmaya alındı. 

Gözlem noktasının kuşatmaya alınması ve askerlerin esir alınacağı tartışmaları sürerken, Suriye sınırında ve Suriye operasyonunda görev alan beş generalin istifa ettiği haberi geldi. Konuya ilişkin TSK’den herhangi bir yalanlama gelmedi.

 

İstifa Eden Generaller

Tümgeneral Ahmet Ercan Çorbacı: 6. Mknz. P. Tüm. Ve Müşterek Özel Görev Kuvvet Komutanı / Adana

Tuğgeneral Recep Özdemir:  6. Hudut. Tuguy. Komutanı / Van-Başkale

Tuğgeneral Ömer Faruk Özdemir: 3. P. Tüm. K. / Hakkari – Yüksekova

Tuğgeneral Uğur Bülend Acarbay: 6. Mknz. P. Tüm. Ve Müşterek Özel Görev Kuvvet Komutan Yrd. / Kilis – Eybeyli

Tuğgeneral Ertuğrul Sağlam: 6. Mknz. P. Tüm. Ve Müşterek Özel Görev Kuvvet Komutan Yrd. / Adana

 

Askerler Kuşatma Altında

Suriye iç savaşının son kriz alanı olan İdlib’de, Suriye rejiminin son hamlesi savaşı farklı bir aşamaya taşıdı. İdlib’e giriş olarak bilinen stratejik önemdeki Han Şeyhun’un Heyet Tahrir El Şam’dan (HTŞ/El Nusra) Suriye rejimine bağlı güçlerin eline geçmesi dengeleri değiştirdi. Rejimin, Türkiye’nin kentin güneyinde bulunan 12 askeri gözlem noktasından 9’uncusunun bulunduğu Morek’i de almasıyla burada bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) kuşatmaya alındı.

Hama kuzey kırsalındaki Morek yerleşiminde bulunan Türkiye'nin 9 no'lu gözlem noktası kuşatma altında iken, Suriye ordusu Türk gözlem noktalarını imha edebileceği yorumları yapılmakta. İdlib’de sıkışan Türkiye’nin, askerlerini halen kurtaramaması ise Türkiye’nin Suriye politikasında bir çıkmaza girdiğini gösteriyor. Han Şeyhun’dan sonra Maret El Numan’a operasyon hazırlığında olan Rusya destekli rejim güçlerinin ise her an komutanları istifa eden TSK’nin 200 askerini esir alabileceği kaydediliyor.

 

Generaller Erdoğan’a Rest Mi Çekti?

Askerlerin gözlem noktasında kuşatmaya alınması sonucu AKP Hükümetinin, Suriye’de daha çatışmalı bir sürecin talimatını verdiği ve komutanların bu politikanın parçası ve iktidarın kuklası olmak istemediği için istifa ettikleri gelen bilgiler arasında. Suriye sahasına atanan generallerin tek tek istifa etmesinin bir diğer nedeni ise Türkiye’nin yaşanan tıkanıklığa çözüm üretememesi, komşu ülkeye hiçbir gerekçe olmadan girilmesini doğru bulmayan ve ortak olmak istemeyen generallerin istifalarını verdiği de bildiriliyor.

 

Astana Anlaşması Askıya Alındı

Suriye rejiminin operasyonu ve TSK askerlerinin kuşatmaya alınması, Rusya, İran ve Türkiye arasında varılan Astana anlaşmasını geçersiz kıldı. Türkiye, Astana anlaşması kapsamında 12 askeri gözlem noktası kurmuştu, ancak rejimin sürdürdüğü operasyonlarla birlikte gözlem noktalarını kaybetmeye başladı. 2017’de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) onayıyla hayata geçirilen Astana anlaşması, fiilli olarak askıya alınmış durumda.

 

Türkiye, Suriye Politikasında Çözümsüz

Rusya ile Türkiye’nin karşı karşıya geldiği İdlib’de, Türkiye’nin tüm girişimlerine rağmen kuşatmada bulunan yüzlerce TSK askerinin her an esir düşebileceği aktarılıyor. Türkiye’nin 9’uncu askeri gözlem noktasını hedef alan Suriye rejimi uluslararası yol üzerinde bulunan Maret El Numa’a da operasyon hazırlığında iken, Türkiye ise Rusya ile ilişkileri düzeltmek için girişimlerini sürdürüyor. Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yarın Rusya’da görüşecek. Bu girişimlerin ise Türkiye açısından olumlu  bir sonuç vermeyeceği belirtiliyor.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.