ENKS Yöneticileri MİT’e yaranmak için yarış halindeler!
Haberler / 26 Ağustos 2019 Pazartesi Saat 07:20
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ- ENKS yöneticileri ve üyelerinin, özellikle de Batı Kürdistandakilerin MİT/AKP’ye yaranmak için adeta yarış halinde olduğu belirtildi. MİT’in maaşlı üyeleri haline gelen bu yöneticiler bu kez hem basında hem de ilişkilerde öne çıkmak için de ikili veya gruplar halinde yapılan görüşmelerde birbirlerinin kuyusunu kazdıkları aktarılan bilgiler arasında.

Önce Hewlêr de 29 Ekim 2011 tarihinde KDP Genel Başkanı Mesut Barzani’nin talimatı üzerine kurulan ve daha sonra TC devletinin denetimine geçen sözde Kürt Milliyetçiliği iddiası üzerine kurulan Suriye’deki  Ulusal Kürt Kurtuluş Cephesi (ENKS)’nin yöneticileri ve üyeleri Türk devletine yaranmak için adeta birbirleriyle yarış halinde olduğu ortaya çıktı. Daha önce de özellikle eski ENKS Genel Başkanı İbrahim Biro ve bu oluşum içinde olan parti yöneticileri Abdulhekim Beşar, Kamuran Haco, Fuad Eliko, Siyamend Haco vb 2015 yılından itibaren MİT tarafından finanse edilerek tamamen TC denetimi altına girdikleri belirtilmişti. ENKS’ye bağlı Yêkitî Partisinden adını açıklamak istemeyen bir üye ENKS yöneticileri Kamuran Haco ve İbrahim Biro’nun 29 Mayıs 2019’da Federe Kürdistan Bölgesine bağlı Hewler’de yapılan toplantıdan sonra aralarında geçen görüşmeye ilişkin bize şunları aktardı:

Başlangıçta ENKS Suriye’de yaşayan 11 Kürt partisinden oluşuyordu. 2012’de bu sayı 15 oldu fakat zamanla Kürt halkını savunma iddiasından uzaklaştığı  için partiler tek tek ayrılmaya başladı. Sadece “Eskiden Ebdukhekim Beşar başkanlığındaki ve şuan Siûd Mele’nin başkanlığını yaptığı  Kürdistan Demokratik Partisi, Ebdulbasit Hemo başkanlığındaki Kürdistan Birliği Partisi, Mistefa Oso başkanlığındaki Suriye Özgürlük Partisi ve diğer bazı partiler gibi 4 parti tek kaldı.” Brahim Biro ve Kamuran Haco’nun Türkiye ile yaptığı dialoga ilişkin bilgi veren parti üyesi, ENKS yöneticilerinin tavırları, açıklamaları ve siyasetleri Kürtlükle hiçbir alakası olmadığını ve tamamiyle PDK’yi bırakıp Türk devletinin talimatlarına göre hareket etiklerini ifade etti. Kaynak, bu durumdan dolayı bunları tanıyan kişiler artık herkes onlara nalet ettiğini ve kimse peşlerinden gitmek istemediğini aktardı. 

Kendisinin de çok yakın zamanda kendilerini tanıdıktan sonra ve yine kısa bir süre sonra üyelikten istifa etmeye çalıştığını aktaran kaynak, “ENKS’nin kuruluşundan bu yana, Suriye Kürtleri için ENKS ciddi bir adım atmamıştır. Fakat kendisini sözde Suriye muhalefeti olarak tanıtan ENKS, Türkiye’nin desteği ve denetimi altına girmiş durumda. Her iki meclis de kendini Türkiye’nin Suriye’deki ajandasını oluşturmaya çalışmaktadır” dedi.  

 

ENKS’nin Afrin üzerindeki açıklaması Türkiye’yi rahatsız ettiği için birbirlerini suçladılar

ENKS üyesinin verdiği bilgiye göre, Birahim Biro ve Kamuran Haco arasında geçen dialogta ENKS’nin, hem Türk devletine ve Türk askerlerine bağlı çetelerin Efrînî işgali hakkındaki raporu ve açıklaması yüzünden hem Kamuran Haco’nun hazırladığı raporu hem de bazı ENKS yöneticilerinin açıklamarında şunlar söyledi: “Brahim Biro, Kamuran Haco’ya kızarak hazırladığınız Efrin raporunda ne TC devletini ne de KDP’yi razı ettiniz’ demiş. Gelen bilgilere göre Biro’nun memnuniyetsizliği üzerine, Kamuran Haco da, Fuad Eliko, Evdîlhekîm Beşar ve Rêzan adlı kişi hakkında Türk devletinin yanında ve özellikle de MİT yöneticilerinin katıldığı toplantıda  şikayet etti.”

Üyenin aktardığı bilgilere göre Biro ve Haco, ENKS’nin genel başkanı Siud Mele’den tut ENKS’nin bölgesel tüm yöneticileri ve üyeleri kendi izinleri olmadan açıklama ya da rapor hazırlanmayacak, bu yüzden Ankara ve Hewler kızdırlmayacağı şeklinde ifadeler kullandığını belirtti.

Biro ve Haco Fransa temsilcilerinin  Demokratik Özyönetimi ve ENKS’yi birlikte masya oturtma konusunda da Biro hazırlıkların devam ettiğini, kendilerinin de katılacağını ve önerilerinin dostlarının yani -Ankara /Türk devletinden bahsediliyor-  istediği düzeyde olursa bir yol gösterilmesi üzerine katılım sağlanacağı, ancak Türk devleti hiçbir şekilde PYD ile aynı masaya oturulmasını istemediği bunun içinde yapılacak görüşmeler de işi yokuşa sürmeye çalışacaklarını aktardı.

 

Peki Son Zamanlarda Biro ve Haco’nun Açıklamaları Nasıldı?

Uzun zamandır Türk devleti her parçada Kürt değerlerine ve kazanımlarına saldıran uluslararası güçleri desteklemektedir. Kuzey olsun, Doğu olsun, Batı olsun nerde Kürtler adına bir şey kazanılsa bu Türk devletinin hedefi oluyor. Bunun yanında birçok Kürt çevresi Türkiye ile işbirliği içerisindeler. Sadece Türkiye ile değil, bazı Kürt çevreler Devrim sürecinde hiçbir emeği olmayanlarla bu devrimi boğmak için farklı başkentlerde pazarlık yapmaktadırlar.

ENKS’nin Dışilişkiler Sorumlusu Kamuran Haco Rusya ile yaptığı görüşmeden sonra şöyle demişti: “Batı Fırat hakkında uluslararası güçleri yeni planlamaya sahipler. Uluslararası güçler PYD güçlerinin çekilmesini ve ENKS’nin de içinde bulunduğu güçlerle yeni bir plan yapmak istiyorlar. Eğer bu plan başarılı olursa gücümüz artacak.” Haco bu açıklamayı yaptığı gün, İstanbul’da, Fransa, Almanya, Rusya ve Türkiye arasında Suriye zirvesi toplantısı yapıldı. Bu zirveden sonra Türkiye ilk defa ağır silahlarla Kobani’ye bağlı Zormixar bölgesine saldırdı. Türkiye’nin Rojava karşıtlığı biliniyor ve Türkiye Kobani’den başlayarak Rojava devrimini boğmak istiyor. Çünkü Rojava devriminin başlangıcının Kobani olduğunun biliyorlar ve bu yüzden saldırıyorlar. Önce DAİŞ’in eliyle başarmak istediler fakat şimdi Türkiye direk olarak devreye girmiş durumda.

Aynı akşam Haco’nun açıklamasından sonra, ENKS’nin Dışişleri Komite sorumlusu İbrahim Biro şu açıklamayı yapmıştı: “Rusya, Suriye’deki Kürtlerin sorunlarını çözmekte kararlıdır. Rusya’nın bu konudaki görüşleri olumlu fakat PYD bundan rahatsız olmakta.”

Türkiye Rusya’nın işbirliğiyle Efrin saldırısı yaparak işgal etti. Haco ve Biro’nun açıklamaları sürecinde Rusya Rojavaya karşı tehdit açıklamalarıyla gündemdeydi. ENKS şimdiye kadar Rojava Devirimi için herhangi bir çalışma yapmadığı gibi muhalefet adı altında okullarda Kürtçe eğitim verilmesi başta olmak üzere tüm Kürt halkın çıkarlarını gözeten çalışma ve sisteme karşı çıktığını yaptıkları basın açıklamaları ve başta TC devleti ile ilişkilerinde ortaya çıkmıştı. Bundan önce de ENKS sözcüleri, “ Türkiye Rojava’ya daha erken müdahale etseydi PYD bu kadar büyümezdi” diyerek doğrudan doğruya Rojavaya müdahale için çağrıda bulunmuştu.  

ENKS’nin Kürt karşıtlığı çabalarının bir anlamı olduğu bunun içinde Suriye sorunun çözüm masası oluşturma süreci gündeme gelmesi ve MİT talimatları doğrultusunda hareket ederek bu masada oturma planı içinde olduğu değerlendirmeleri yapılıyor. Bir parti bile olamayan ENKS böyle bir zamanda kendini göstermesi, kendisine böyle bir rol biçmesinin anlamının  Kürtlerin Lozan Konferansına Kürtler adına katıldığı rolü hatırlatıldığı yorumu yapılıyor. Kürdistan’ı parçalama konferansı olan Lozan’a giden devşirme iki Kürt mebusu konferansta “Biz Kürtlerin hiçbir özgürlük isteğimiz yok” diyerek Kürdistan’ın dört parçaya bölen planın uygulanmasının kapısını aralanmıştı.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA