Güney Kürdistan işgal saldırılarına 350 kişilik ÖSO çetesinin katıldığı iddiası
Haberler / 31 Temmuz 2019 Çarşamba Saat 10:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DUHOK – İşgalci Türk devletinin Güney Kürdistan bölgesine tamamen işgal etmek amacıyla yapılan işgal girişimi hava saldırılarıyla devam ederken, Hakkari’nin Şemzinan ilçesine bağlı Rubarok beldesine çok sayıda asker ve korucu sevkiyatına 350 kişilik TC’ye bağlı ÖSO çetelerinin de katıldığı öğrenildi. Lelikan bölgesine getirilen bu gruplar, 50 kişilik bir korucu grubunun ÖSO çetelerinin sorumluluğuna verilmesiyle aralarında bir çatışma yaşandığı iddia edildi.

İşgalci Türk devletinin Güney Kürdistan Bölgesi’ne Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ortaklığıyla tamamen yerleşip işgal etmek amacıyla yapılan işgal girişimi özellikle Duhok’un Amediye ilçesine bağlı köy ve yerleşim yerlerine savaş uçaklarıyla bombalamalar ile devam ediyor. Dün akşam saatlerinde Amediye ilçesine bağlı köylere 7 kez üst üste yapılan bombalamalar da bölgedeki sivillere büyük zarar verdiği belirtildi. Karadan bir türlü ilerleme sağlayamayan TC işgalci askerleri, KDP’nin verdiği büyük destek ile Güney Kürdistan sınırları içinde MİT faaliyetlerinin sürdürülmesi için dört ana merkezin kurulduğu belirtildi.

 

350 ÖSO çetesi Lelikan alanına konuşlandırıldı

İşgalci TC devletinin Xakûrkê bölgesinde karadan ilerleyerek işgal girişimini sonuçlandırmak isteyen işgalci askerlere karşı gerilla eylemleri etkili olması nedeniyle farklı yollara başvurduğu belirtildi. Federe Kürdistan Bölgesi sınırında bulunan Colemêrg’in Şemzinan ilçesine bağlı Rubarok beldesine çok sayıda korucuların da içinde bulunduğu asker ve muhimmat sevkiyatı yapılmıştı. Bu sevkiyat içinde özellikle Cerablus’ta MİT tarafından askeri eğitimi alan 350 kişilik TC’ye bağlı ÖSO çetelerinin de katıldığı belirtildi. Weysi el Cafer sorumluluğundaki 350 TC/ÖSO çetelerinin daha önce işgal edilen Lelikan alanına konuşlandırıldığı ve karadan yapılacak saldırıya ön cepheden yürütülmesi için takımlara ayrıldığı öğrenildi.

 

Köy boşaltmalarına çeteler kullanılacak!

Gruplara ayrılan bu çetelerin hem önden yürütülecek hem de gidilecek her köyde köylerin boşaltılması için her türlü uygulamayı yapacakları ve bölgenin insansızlaştırmaya çalışacakları verilen bilgiler arasında.

 

Korucular ÖSO çetelerin sorumluluğu altına verilecek

Lelikan alanına konuşlandırılan TC/ÖSO çetelerin sorumluluğu altına 50 kişilik bir korucu grubunun verildiği öğrenildi. Bu duruma tepki gösteren korucular ile ÖSO çete sorumlusu olduğu belirtilen Weysi el Cafer arasında tartışma yaşandığı belirtildi. Yaşanan tartışmanın büyümesi üzerine kısa süreli silahlı çatışma yaşandığı, koruculardan 3, çetelerden ise 2 kişinin yaralandığı iddia edildi.

 

Güney’den Roj Peşmergeleri, Kuzey’den ÖSO çeteleri

Daha önce de “Pençe Operasyonu” adıyla TC işgal saldısının merkezi olan Xakûrkê bölgesinin güneyindeki  Duhok’un Zaxo ve Amediye ilçesi ile Berwariya, Şeladizê ve Biradost bölgelerine sevk edilen Zêrewanî Peşmerge adı altında Musul’un Batufa Türk askeri üssünde askeri eğitim gören Roj Peşmergeleri götürülürken, şimdi de aynı bölgenin Kuzeyi’nde yani Lelikan alanına TC’nin azılı katilleri olarak bilinen ve AKP Genel Başkanı diktatör Erdoğan tarafından “Kuvvayi Milliye gücümüz-Milli Ordumuzun askeri birlikleri” şeklinde tanımlanan ÖSO çetelerini getirilmesi, gerilla güçlerinin eylemlerine karşı ne kadar zorlandıklarını ortaya koyuyor.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.