İşgal Operasyonu Genişleyerek Bütün Güney Kürdistan’a Yayılıyor!
Haberler / 13 Temmuz 2019 Cumartesi Saat 09:18
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ- TSK’nin Biradost alanına başlattığı ‘Pençe Operasyonu’ bombardıman ve indirmelerle devam ederken, Irak Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Federe Kürdistan Başkanı’nın Türkiye ziyaretleri ve son olarak Irak Güvenlik Güçleri’nden oluşan bir heyetin Türkiye ziyareti sonrası geniş bir operasyonda anlaşma sağlandığı, bölge güçlerinin de askeri ve istihbarat desteği ile operasyon alanının Güney Kürdistan’da Biradost- Xakurkê alanından Zaxo’daki Barzan sınırına kadar uzanacağı öğrenildi.

İşgalci Türk devleti 27 Mayıs’ta gerçekleştirdiği Pençe operasyonunda ilerleme sağlayamayınca yeni yollara başvurdu. Gerilla direnişinin işgal saldırılarını püskürterek TSK’ya ağır kayıplar yaşatması sonucu bugün MSB tarafından ikinci bir işgal harekatı olan „Pençe 2“ operasyonu yapılacağı duyuruldu. Bu operasyon Güney Kürdistan’ın büyük bir kısmını kapsayacak ve Xakurk-Biradost alanından Zaxo-Barzan sınırına kadar uzanacağı bildirildi.

 

 „Pençe 2 Operasyonu“nun Perde Arkası

Geçtiğimiz günlerde ise; Irak Dışişleri Başkanlığı, Savunma Bakanlığı ve İstihbarat Kurumu Başkanlığı adına yetkililerin, Türk Dışişleri Bakanlığı ve MİT müsteşarlığı ile yaptıkları görüşme sonrası yeni bir operasyona hazırlık yapıldığı, görüşmeler sonrasında Biradost-Xakurkê hattından Zaxo-Barzan bölgesini de kapsayacak geniş bir işgal operasyonunda karar alındığı öğrenildi.  

Yapılan görüşmeler sonrasında operasyonun yapılacağı alanlarda verilecek destek, ortak kordine ve sözde güvenliğin sağlanması konusunda anlaşma sağlandığı öğrenildi. Alınan bilgilere göre teröre karşı birlik adı altında Irak’tan istihbarat desteği verilmesi konusunda anlaşıldı. Yine bölge güçlerinin de dahil edileceği bu operasyon bölgelerinde Türk askerlerinin konumlanacağı, KDP ve YNK’nin de dahil olacağı da gelen bilgiler arasında.

 

İşgal Saldırısı Büyüyor!

KDP ve YNK’nin PKK’nin Kuzey Kürdistan’da örgütlenmeye ve kitle tabanı bulmaya başladığı dönemden bu yana karşıtlık beslemesi dolayısı ile PKK’yi Güney Kürdistan’da engelleme çabaları devam ediyor. Bu doğrultuda yapılacak olan büyük işgal saldırısında kendisine bağlı yerel unsurlar ve ilişkiler üzerinden Türk devleti ile birlikte ortak hareket edeceği ve bu operasyonda daha aktif rol alacağı bildirildi.

Irak’ın da bu operasyona dahil olması üzerine bölge halkının tepkileri büyürken, işgalci Türk devleti tarafından ‘postal yalayıcılar’ ve ‘kabile şefleri’ olarak tanımlanan KDP de, işgalci Türk devletinden aldığı diplomatik, askeri ve siyasi destekle konumunu güçlendirmeyi hedefliyor.

Görüşmeler sonrası her ne kadar ekonomik ve siyasi alanda belli anlaşmalar yapıldığı söylende de, ortak bir operasyon yapılacağı bilgisi, bugün MSB tarafından açıklanan „Pençe 2“ operasyonu olarak somutluk kazandı.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER): Isgal  Operasyonu  Butun  Guney  Kurdistan  a  Yayiliyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.