KDP’nin ihaneti tescillendi: KDP/PARASTIN’ın verdiği koordinat ile Diyar Xerib vuruldu
Haberler / 07 Temmuz 2019 Pazar Saat 11:28
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ –KCK Yürütme Konseyi üyelerinden Diyar Xerib (Helmet) TC’nin işgal saldırılarını kınamak amacıyla bölgedeki canlı kalkan gruplarla yaptığı toplantıdan sonra KDP/Parastın tarafından verdiği koordinat ile vurulduğu iddia edildi. Yerel Kaynaklardan alınan bilgilere göre, Xerib’in halk toplantısından sonra görüşme talebinde bulunan KDP heyeti ile görüşmeye gittiği sırada TC savaş uçaklarıyla aracının vurulduğu belirtildi.

KCK Yürütme Konseyi üyelerinden Diyar Xerib (Helmet) TC’nin işgal saldırılarını kınamak amacıyla bölgedeki canlı kalkan gruplarla yaptığı toplantıdan sonra KDP/Parastın tarafından verdiği koordinat ile vurulduğu iddia edildi. Yerel Kaynaklardan alınan bilgilere göre, Xerib’in halk toplantısından sonra görüşme talebinde bulunan KDP heyeti ile görüşmeye gittiği sırada TC savaş uçaklarıyla aracının vurulduğu belirtildi. 

Başur Kürdistan sınırlarında bulunan Xakurkê alanına 27 Mayıs’ta başlattığı işgal saldırısına devam eden TC faşist devleti, karadan hiç bir ilerleme sağlanamazken ve HPG/YJA Star gerillaları eylemleri karşısında sıkışması üzerine, hava saldırılarıyla suikast girişimlerini yoğunlaştırdı. Xakurk, Zaxo, Behdinan, Berwarî, Bradost ve Barzan bölgelerini işgal etmeye çalışan TC faşist devletine her türlü desteği sağlayan KDP yönetiminin ihanetti artık tescillendi. Başta Soran Bölgesindeki Goşin alanında iki kardeşin bulunduğu araç ve 27 Haziran’da Binari Kandil’in Kortek alanında uçaklarla vurulan iki aracın içinde 3 sivilin katledildiği ve 5 kişinin de yaralanması olayının koordinatlarını veren KDP/Parastın en son 5 Temmuz’da bölge halkı ile toplantısının ardından görüşme talep eden KDP heyeti ile görüşmeye giden KCK Yürütme Konseyi üyelerinden Diyar Xerib Muhammed’in (Helmet) aracı da geçtiği güzergahın koordinatının verilmesi üzerine TC faşist devletinin savaş uçaklarıyla bombalaması üzerine yaşamını yitirdiği iddia edildi.

KCK yöneticilerine yönelik suikast düzenlenmesi için başur Kürdistan’a adeta yerleşen MİT’e en büyük desteği ise bölgeye elemanlarını yerleştiren KDP’nin istihbarat kurumu Parastın tarafından bir çok bölgenin koordinatlarını MİT’e verdiği belirtilirken, halkın tepkilerine rağmen MİT üyelerinin korunduğu bilgisi verildi. Diyar Xerib’in toplantı yaptığı bölge halkının içinde Parastın üyelerinin de olduğu ve bunların bir kaçının tespit edildiği belirtilirken, toplantıya katılan ve ismini vermek istemeyen bir yurttaş, Xerib toplantıda “Başur Kürdistan yönetiminin TC işgal saldırılarısının ve sivil insanların katledilmesinin sebebinin PKK olarak gösterilmesi talihsizlik olarak ve tüm Kürtlerin düşmanı olan TC’ye yaptığı desteğine bir kılıf aradığını bunun için onlarla görüşmeye gideceklerini söyledi” iddiasında bulundu. Yurttaş, Xerib’in bu söyleminden sonra birlikte geldiği gerillalarla uzaklaştıktan sonra uçaklarla aracının vurulduğuna dikkat çekti.   

TC faşist devletinin işgal saldırılarına karşı sessiz kalan ve aynı zamanda tepki gösteren bölge halkı ve kurumlara bir çok şekilde baskı uygulayan Başur Kürdistan bölge yönetiminin ihanete varan işbirlikçiliği KCK Yürütme Konseyi üyesi Xerib’in güzergahının koordinatlarını vererek katledilmesi olayı ile birlikte KDP’nin bu savaştaki tarafını belli etmiş oldu.

"Helmet Diyar" kod adlı, 1973 Irak Süleymaniye doğumlu Diyar Xarib Muhammed, 1992'de PKK’ye katıldı.  

 

BAŞURÊ KURDİSTAN HALKININ ACILARINI BİLİNCE ÇIKARMIŞTIR 

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Helmet yoldaş 25 yıldır özgürlük mücadelemiz saflarında her alanda sorumluluk almıştır. Önder Apo’nun eğitimini alan Helmet yoldaş PKK Merkez Komite ve KCK Yürütme Konseyi üyeliği, PÇDK’nin kuruluşunda Ş. Viyan Soran’la birlikte yer almış, Genel Başkanlık ve Eşbaşkanlık yapmıştır. Derin tarih bilinciyle tüm eğitimlerimizde Kürdistan Tarihi dersleri vererek yoldaşlarımızın, militanların ve tüm Kürdistan halkının doğru tarih bilinciyle donanmasını sağlamıştır.

Başurê Kürdistanlı yoldaş olarak hem Başurê Kürdistan halkının yürüttüğü mücadeleyi ve ailesinin de içinde olduğu çekilen acıları hem de ulusal birlik olamamanın Kürt halkına verdiği zararları derinliğine kavramış ve bilince çıkarmış bir arkadaştı. Bu nedenle ulusal birlik için yoğun çaba gösteriyor; birliğe gelmeyen anlayışlara da büyük tepki duyuyordu. Kürdistan’ın en büyük parçası olan Bakurê Kürdistan’daki mücadeleye zarar vermenin tüm Kürdistan halkına zarar verme ve ihanet olduğu düşüncesiyle bu yönlü olumsuzluklara karşı öfkeliydi. Bu konudaki hassasiyetini Kürdistan’ın özgür geleceğinin güvenceye alınması olarak gördüğü Önderliğin düşüncelerini yayma biçiminde ortaya koyuyordu.”

AA’da yer alan habere göre, Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından 27 Haziran Perşembe günü Kandil'in Kortek bölgesinde düzenlenen operasyonda KCK Başkanlık Konseyi ve PKK Yürütme Konseyi üyesi hayatını kaybetti.

Haberde, bu operasyonun PKK'nin ana karargahının bulunduğu Kandil'de bir üst düzey yetkiliye yönelik ilk operasyon olduğu belirtildi ancak operasyonun hava saldırısı mı, çatışma mı olduğu bilgisine yer verilmedi.

"Helmat Diyar" kod adlı, 1973 Irak Süleymaniye doğumlu Diyar Garip Muhammed, 1992'de PKK’ye katıldı. Garip daha önce Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi (PÇDK) Eşbaşkanı'ydı.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.