‘Güney Kürdistan MİT’e Teslim’ (Edildi!)
Makaleler / 06 Temmuz 2019 Cumartesi Saat 07:42
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halkının bedeller ödeyerek elde ettiği kazanımlar, tarihe kara leke olarak düşen ihanetlerden ötürü hazin bir şekilde birer birer kaybedilmiştir.

Kürt Halkının bedeller ödeyerek elde ettiği kazanımlar, tarihe kara leke olarak düşen ihanetlerden ötürü hazin bir şekilde birer birer kaybedilmiştir. Bu ihanetler neredeyse her kazanımda tekerrür etmiş ve Kürt halkına katliam getirmiştir. Bu Med İmparatorluğundan şimdi yaşadığımız tarihe kadar süregelmiştir. Birlik olma adına umutların en çok yeşerdiği bu tarihin diğer tarihlerden farkı, ihanet edenin kim olduğunun açık olmasıdır. Şimdiki tarihin ihanetçisi, kazanımlara saldıran kendini KDP (Kürdistan Demokrat Parti) olarak değerlendiren ‘Barzan Aşireti’dir. Barzan Aşireti, Kürdistan’daki ‘Petrol Zengini’ ailedir. Ancak bu zenginliğine sebep olan petrolün sahibi değildirler. Sömürücüleridirler.

Bu durumun açığa çıkması ile beraber, yani bu ‘zenginliğin’ normal olmadığının artık herkes tarafından bilinmesi ile ve bu aşiretin herhangi bir Kürdistani kimlik taşımadığının açığa çıkması ile beraber, bu aşiretin bazı yönelimleri sahne alıyor. Bu yönelim, Xakurkê’de lanse ettikleri ‘‘PKK Güney Kürdistan’dan Çıkmalı’’ kılıfının altında gelişti. Bu temelli işgalci Türk ordusuna ve istihbaratına, Kürdistan topraklarında ‘sınırsız hareket yetisi tanıma’ gerçekleşti.

Son alınan bilgilere göre, Mesif’ten Zaxo’ya kadar olan uluslararası yol boyunca KDP'nin elindeki kontrol noktalarında peşmerge kıyafetli Türk özel kuvvetlerinden 3’er kişilik timlerden oluşan oluşan MİT elemanları kimlik kontrolü yapıyor. Araçları ve otobüsleri durduruyorlar. Bu kişilerin ellerinde 6-7 sayfadan oluşan kağıtlarda fotoğraflar bulunuyor ve bu kişileri tespit etme araması yapıyorlar. Otobüsleri durdurup GBT sorguluyorlar. Vatandaşların belirttiğine göre, yol kontrolünün tamamen MİT’in elinde olduğu söylenebilir. Bu noktalarda KDP’nin hiçbir etkisi olmadığı ve MİT elemanlarının istedikleri aracı durdurdukları öğrenildi. Yine Zaxo şehir merkezinde de MİT’e ait araçlar kol geziyor. Kontrol noktalarında ayrıca kamera ve ağır silahların olduğu zırhlı araçlar bulunduruluyor.

Türk ordusu ve İstihbaratı, Güney Kürdistan’da KDP’den ve KDP istihbaratından daha yetkili. Öyle ki yol kontrolleri, GBT sorgulamaları yapabiliyorlar. Gidin başka bir ülkeye, başka bir yurda ne bileyim Afrika’da bir kabile’yi gözetleyin, kendisinden olmayan birileri kalkıp kendi kabilesine mensup insanları istediği gibi durdurup-gönderse kendileri için tehlike sayarlar. Ancak bu Güney Kürdistan hükümeti için bir tehlike değil. Kendisinin denetiminde olan bölgenin tamamını Tarihinin en azılı düşmanına teslim etmiş, hatta kendisine ait kıyafetlerle oralarda gezmesine de izin vermiş. MİT ve TSK Güney Kürdistan’ın kalbinde yol kontrolleri yapıp GBT sorguluyor. İstihbarat faaliyetlerini öyle gizli değil, Parastın’dan daha açık bir şekilde yapıyorlar. Bu nedir? Güney Kürdistan’da KDP denetiminde olan bölgelerin artık KDP ‘denetiminde’ olan bölgeler olmadığıdır. Barzani aşiretinin Güney Kürdistan’ı MİT’e teslim ettiğinin resmidir.

İşin aslı şu vaziyette KDP’nin orada ne yaptığını anlamak güç. Mizah’i bir komedi filmi çekseniz, bu kadarını düşünemezsiniz. Ama bu flim de değil. Gerçek! ‘‘MİT, Güney Kürdistan’da yol kontrolleri yapıyor.’’

Bölgeden tepkiler var mı yokmu bilmiyorum fakat, heralde araçlarında seyir halinde giderken kontrol noktalarında kendilerini durdurup GBT sorgulayan kişilerin MİT mensupları olduklarından haberleri yoktur. Çünkü, toplum savunma refleksine sahiptir. Köle olmayı kabul etmez, ancak bu Barzan aşireti için geçerli değildir. Zira onların köle olmakla ilgili pek sıkıntıları yok, hatta tarihleri araştırıldığında başkaları tarafından kullanılmaktan haz aldıkları görülüyor. Bölge hükümeti’nin kendi topraklarında yapabilecek pek fazla bir şeyi kalmamış anlaşılan. Açıkçası bölge artık onlara ait değil. Petrol gelirlerinin onlara verilmesi karşısında bölge tamamen teslim edilmiş vaziyette.

Fırat ALİ

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.