Güney Kürdistan’a Yönelik İşgal Saldırılarına Bölge Hükümetinden Pişkin Açıklama!
Haberler / 29 Haziran 2019 Cumartesi Saat 10:25
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ- Federal bölge hükümetinin TC. Savaş uçaklarının Güney Kürdistan'da sivilleri katletmesine ilkişkin yaptığı pişkince açıklama bölge halkından tepki topladı.

TC’nin  27 Mayıs'ta başlatılan ve "Pençe" adı verilen  Güney Kürdistanı bir bütünen   işgal operasyonu sürerken, gerillanın direnişi karşısında ilerleme sağlayamayan T.C sivil halkı hedef almaya başladı. Xakurkê  alanına bağlı   Goşine’de işgalci TC uçaklarının sivil yerlerini hedef alıp  iki kardeşten birinin ölümüne ve birinin de yaralanmasına neden olan  saldırının ardından, Kandil alanına bağlı Kortek  yolunda seyir halinde olan iki arabaya hava saldırısı düzenlemiş, aralarında çocukların da bulunduğu 4 sivili katletmişti. Saldırıya karşı bölge halkından tepkiler büyürken federal bölge hükümetinden katliama ilişkin pişkin bir açıklama geldi.

 

BÖLGE HÜKÜMETİ SİVİL KATLİAMLARINI MEŞRULAŞTIRIYOR

Güney Kürdistan’ın bir bütünen Misaki Milli sınırları çerçevesinde  kalıcı olarak ele geçirilmesi amaçlı işgal operasyonu  sürerken birçok sivil yerleşim yerleri, köy ve mezralar hedef alındı. TC’nin işgal operasyonuna başladığı günden bu yana, işgale  sessiz kalan bölge yönetimi sivil halkının katletmesine yönelik   pişkin bir açıklamada bulundu. Sivil halk katliamlarını meşrulaştıran açıklamada işgalci TC yerine halkın güvenliğini sağlayan PKK suçlu gösterildi.

Goşine Boğazı ve Kortek, Başûrê Kurdistan’ın iç bölgelerinde olmasına rağmen, Başur yönetimi adına yapılan ibretlik açıklamada, bu katliamlar sınır köylerinde yapılıyormuş gibi gösterildi. İşgalci ve sivil katliamlardan sorumlu TC devletine eleştirinin dahi olmadığı açıklamada, PKK’ye yönelik şu suçlayıcı ifadelere yer verildi:

"Kürdistan Bölgesi hükümeti, sivil vatandaşların hayatını kaybettiği sınır bölgelerinde yapılan bombardıman karşısında derin üzüntü ve kaygı duymaktadır. Bu nedenle hayatını kaybedenlerin ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. PKK mensuplarının pervasızca köylere ve yerleşik alanlara bilerek girmesi, bölgede yaşayan vatandaşlarımızın hayatını riske attığı gibi insanların kendi yurtlarına dönmesinin de önüne geçiyor.

Kürdistan Bölgesi hükümeti, sınırlarının komşu ülkelerin güvenliğine yönelik tehdit unsuru olmaya ve saldırılar için kullanılmasına müsaade etmeyecektir. Çünkü bu saldırılar nedeniyle vatandaşlarımız zarar görmektedir. Yerleşik alanlar bombardıman ve çatışma ortamı haline getirilmemeli, aynı zamanda PKK mensupları da köylülerden uzak durarak sivillerin hayatını tehlikeye atmamalıdır. Kürdistan Bölgesi hükümeti, geçtiğimiz günlerde sınıra yakın bölgelerde yapılan bombardımana ilişkin kaygılarını Türkiye’ye iletmiş, bu durumun tekrarlanmaması gerektiğini bildirmiştir.”


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.