Baraj İhaleleri AKP Yandaşlarına Verildi!
Haberler / 27 Haziran 2019 Perşembe Saat 08:08
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ- Bingöl, Şırnak, Hakkari, Batman, Mardin, Diyarbakır ve Dersim'de yapımı süren ve yapılmak istenen, sınırı boydan boya kuşatan barajların ihalelerinin AKP’li yandaş şirketlere verildiği öğrenildi. Daha önce 3 termik santral bulunan Şırnak’ın Silopi ilçesinde kurulucak 4 termik santralin ihalesini ise AKP’li akaryakıt kaçakçısı Süleyman BÖLÜNMEZ’in aldığı bilgisine ulaşıldı.

Bingöl, Şırnak, Hakkari, Batman, Mardin, Diyarbakır ve Dersim'de yapımı süren ve yapılmak istenen barajlar, hem bölgedeki tarihi yerleri hem yerleşim alanları hem de endemik bitki türleri ve ekosistem doğrudan etkileneceği için tüm bu projeler sık sık kamuoyunun tepkisiyle karşılaşıyor Yapılan barajlar her ne kadar “enerji ve sulama” adı altında yapıldığı belirtilse de amacın “güvenlik” olduğu kaydedildi.. AKP hükümetinde 2011-2018 tarihleri arasında Orman ve Su İşleri Bakanlığı yapan Veysel Eroğlu’nun açıkladığı verilere göre, aktif hidroelektrik santrallerinin sayısı 333, özel sektör tarafından inşaatına devam edilen HES sayısı 237, bugüne kadar 924 özel şirket ile anlaşma yapıldı. Baraj yapımlarının yandaşlara peşkeş çekilmesi dikkat çekiyor.

 

İHALELER YANDAŞA

Daha önce DSİ tarafından yapılan ancak daha sonra şirketlere ihalleye verilen bölge barajları, termik santralleri ve güvenlik yolları, bu yıllın başında Silopi’nin Cudi Dağı eteklerinde yapımına başlanan ve inşaat halinde olduğu belirtilen termik santralleri ve “güvenlik yolları”nın ihallelerinin AKP’nin eski Mardin adayı olan Süleyman Bölünmez’e verildiği öğrenildi. 38 milyon TL ayrılan termik santralleri ve yolların ihalesini alan şirketlerin sahibi ve ortağı olduğu belirtilen Bölünmez’in kaçakçılık suçlamasıyla ilgili sicilinin kabarık olduğu öğrenildi. 2001 yıllında düzenlenen “Fırtına operasyonu’nda adı geçen ve bu operasyonun bir numaralı sanığı olan Süleyman Bölünmez, akaryakıt kaçakçılığıyla adını duyurmuştu.

 

SÜLEYMAN BÖLÜNMEZ KİMDİR ?

1956 yılında Mardin´de doğumlu olan Bölünmez, 1968 yılında ailesi ile birlikte Ankara´ya taşındı. 1982 yılında ticaretle uğraşmaya başladı. 1997 - 2007 yılları arasında Mardin Spor Kulübü Başkanı olarak görev yaptı. AKP, Mardin 2. sıradan Milletvekili adayı oldu. 2002 seçimlerinde Mardin'den bağımsız milletvekili seçildiği dönemde ise oylarını para karşılığı satın aldığı, özellikle kırsal kesimde her bir oy için 250 milyon lira verdiği ortaya çıkmıştı. 2007 seçimleri öncesinde AKP'den başvuru yapan Bölünmez, 2009 yılında akaryakıt kaçakçılığından 4 yıl hapse mahkum oldu.

 

MARDİN ADAYI KAÇAKÇILIKTAN HÜKÜM GİYMİŞTİ

Bölünmez’in adı kamuoyunda ilk kez 2002’de 100 trilyonluk akaryakıt kaçakçılığı operasyonunun 1 numaralı sanığı olduğu ortaya çıktı. AKP'li Süleyman Bölünmez'in adı 2001'de Antalya'daki bir akaryakıt kaçakçılığı operasyonuyla gündeme geldi. 100 milyonluk kaçakçılık iddiasıyla tutuklanan Bölünmez, 7 ay cezaevinde kaldı. 2002'de Mardin Bağımsız Milletvekili seçilip Meclis'e girdi, vekilliği sona erince yargılama sürdü ve Süleyman Bölünmez 4 yıla mahkum edildi, cezası da onandı. Bölünmez, işadamı Erdoğan Demirören'in ortakları arasındaydı.

 

DEMİRÖREN’İN ORTAĞI

2015'te AKP'den vekil adayı olan Bölünmez'in hakkındaki ceza nedeniyle  adaylığı düşmüştü. Akaryakıt kaçakçılığından hüküm giydiği için vekil olamayan Bölünmez'in, akaryakıt işine Demirören Grubu'yla devam ettiği ortaya çıktı. İstanbul Bakırköy-Sarayburnu hattında 2014'te açılan akaryakıt istasyonunun ortakları arasında Demirörenler ve Süleyman Bölünmez'in olduğu öğrenildi.

 

RÜŞVET SUÇLAMASI

Süleyman Bölünmez, kaldığı Antalya Cezaevi'nde ziyaret günü olmamasına rağmen sevgilisi Zehra Olgun ile görüştüğü, cezaevinden çıkarken gazetecilere yakalanması üzerine ortaya çıktmıştı. Bu görüşme karşılığı Bölünmez'in sevgilisinden 5 bin dolar rüşvet aldığı öne sürülen ceazevi müdürü görevinden alındı ve tutuklandı. Bölünmez Petrol'ün sahibi Süleyman Bölünmez, yaklaşık 7 ay tutuklu kaldığı Antalya 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından cezaevinde kaldığı süre gözönünde bulundurularak tahliye edildikten sonra yeniden işinin başına dönmüştü. Fırtına operasyonunun bir numaralı sanığı Süleyman Bölünmez, milletvekili seçilebilmek için vatandaşlara çeşitli vaatlerin yeraldığı seçim bildirileri dağıttığı ortaya çıkınca 2016’da yeniden tutuklandı.

Bölünmez yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde AKP adayı Binalı Yıldırım’a destek vermek için tüm ikmanlarını seferber ederek, sokak sokak gezerek Yıldırım’a destek istemişti.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER): suleyman  bolunmez  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.