Sağlık Bakanlığı’ndan Sınır Hatlarındaki Sağlık Çalışanlarına Kırmızı Kod’lu Genelge Gönderildi
Haberler / 25 Haziran 2019 Salı Saat 12:55
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ – Xakurke ve Güney Kürdistan işgal saldırıları devam ederken, Sağlık Bakanlığı sınır hatlarındaki tüm sağlık kuruluşlarına gönderdiği Kırmızı kod’lu genelge’de bütün sağlık çalışanlarının izinleri kaldırıldığı ve sınır hat içinde seyyar çadırları hazır bulunmasını isteği bildirildi. Aynı tarihlerde Kızılay’da seferberlik ilan ederek Sınır hatlarda vatandaştan kan alınarak stoklamaya başlandığı öğrenildi.

Alınan bilgilere göre, Türkiye Sağlık Bakanlığı 20 Nisan’da gönderdiği Kırmızı kod’lu Genelge’de bütün Sağlık çalışanlarının izinlerin kaldırılması ve Sınır hat içinde seyyar çadırlarları hazır bulundurarak Kızılay’la birlikte vatandaştan kan alarak kan stoklarına başladığı bildirildi.

 

Sınır Hatlarına Çadırlar Kuruluyor!

Sağlık çalışanlarının izinlerin kaldırılmasıyla birlikte aynı tarihlerde Kızılay’da da seferberlik ilan edilerek sınır hatlarda bulunan Ağrı ve Iğdır, Hakkari’nin ilçe ve köyleri, Silopi’nin sınıra yakın köyleri, Şırnak’ın sınıra yakın köyleri ve Şemdinli’nin köylerinde, sağlık çalışanlarının kurduğu çadırlarda vatandaştan kan alındığı ve alınan kanları stoklamaya başladığı kaydedildi.

 

Kanlar Niye Stoklanıyor?

Kızılay ve Sağlık çalışanları sınır hatlarda kurdukları çadırlarda sınır hatlarda bulunan Köy ve İlçelerde tek tek evlere giderek kan vermeleri gerektiğini dile getiren ve adlarının açıklanmasını istemeyen yurttaşlar, “Bize kan vermeniz gerekiyor. Kan verebilen herkes gelip kurduğumuz çadırlarda kan versin dediler” diye ifade ettiler.

Kızılay ve Sağlık çalışanlarının bu güne kadar böyle bir çalışma yürüttüklerini görmediklerini söyleyen yurttaşlar, kan vermeye gittiğimizde bu kanları ne yapacaklarını ve niye herkesten kan aldıklarını sorduğumuzda, “ileride lazım olacak, onun için kan verebilecek olan herkesin gelip kan vermesi gerekiyor denildi”” dediklerini kaydetti.

20 Nisan’da Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen genelgeyle izinlerinin kaldırıldığını söylen ve güvenlik nedeniyle adının açıklanmasını istemeyen bir sağlık çalışanı; “20 Nisan’da bize izinlerin kaldırıldığına yönelik bir genelgenin geldiği söylendi. Sağlık çalışanlarının Sınır Hat’lara giderek oradaki vatandaşlardan kan alınmanız gerekiyor. Bizde sınır hat’a gittik. Biz gittimizde Kızılay çadırları ve çalışanları da ordaydı. Kızılay’la birlikte kan almaya başladık. Aldığımız kanları stoklamamız istendi. Kan stoklamalarıyla ilgili bize herhangi bir açıklama yapılmadı” dedi.

Sınır hatlarına yakın yerleşim yerleri dışında kan verme işleminin yapılmadığı bildirilirken, özellikle sınır hatlarında kan alma işleminin yapılması akıllara büyük bir operasyon yapılacağı sinyalini veriyor.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA