HPG’den Avaşin, Xakurkê ve Çelê’de İşgalcilere Ağır Darbe: 8 Asker Öldürüldü
Haberler / 24 Haziran 2019 Pazartesi Saat 12:26
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ- HPG Basın İritbat Merkezi, 23-24 Haziran tarihlerinde Avaşin Xakurkê ve Çelê’de işgalci TC ordusuna yönelik gerçekleştirilen eylemlere dair açıklama yaptı.

Medya Savunma Alanları’nda devam etmekte olan Şehit Bager ve Şehit Ronya Devrimci Hamlesi kapsamında İşgalci  TC ordusuna karşı geliştirilmiş yöntem ve eylem tarzlarıyla darbeler vuran HPG gerillaları, işgalci TC ordusuna ağır kayıplar verdirmeye devam ediyor. HPG Basın İritbat Merkezi’nin yaptığı 24 Haziran tarihli açıklamada Avaşin, Xakurkê ve Çelê’de yapılan eylemlerin detayları şöyle:

“23 Haziran günü Avaşin bölgesine bağlı Tepê Xwedê alanında konumlanan işgalci TC ordusunun bir birliği güçlerimizce denetime alınmıştır. Uzun bir süre denetime alınan bu düşman birliği saat 14.20’de etkili bir şekilde vurulmuştur. Düşman birliğinin konumlandığı mevziinin imha edildiği bu eylemde 5 asker öldürülmüş, 5 asker de yaralanmıştır. Ağır darbeler alan işgalci TC ordusu çevresindeki alanları obüs, havan ve tanklarla bombalamıştır. Eylemi düzenleyen birliğimiz sağlam bir şekilde üs alanlarına ulaşmıştır.”

 

Xakurkê’de 1 İşgalci Asker Öldürüldü

Xakurkê’de devam eden işgal operasyonuna karşı eylemlerle karşılık veren gerillalar, TC ordusunun operasyon birliğine karşı düzenlediği eylemde 1 işgalci asker öldürüldüğünü belirtti.

“24 Haziran günü (bugün) 02.00 sularında güçlerimiz, Xakurkê bölgesine bağlı Şehit Sarya Tepesi’nde konumlanan işgalci TC ordusunun operasyon birliğine yönelik bir suikast eylemi gerçekleştirmiştir. Bu eylem sonucunda 1 asker öldürülmüştür.”

 

Operasyon Birliklerine Eylem

Açıklamanın devamında Hakkari’nin Çelê ilçesi sınırında operasyona çıkan askerlere eylem düzenlendiğini belirten HPG, bu eylemde 2 askerin öldürüldüğünü duyurdu.

“24 Haziran günü (bugün) saat 08.00’da güçlerimiz, Hakkâri’nin Çelê (Çukurca) ilçesi sınırındaki Stuna alanında bulunan işgalci TC ordusunun operasyon birliklerine yönelik bir eylem düzenlemiştir. Stuna Tepesi’ne giden yolun güvenliğini sağlamaya çalışan düşman askerleri Zavite boğazında güçlerimizin hedefi olmuştur. Etkili bir şekilde vurulan bu düşman birliğindeki 2 asker öldürülmüştür.”


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER): HPG    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA