PDK kendini ‘Brakuji’ tepkilerinden arındırma arayışında
Haberler / 13 Haziran 2019 Perşembe Saat 09:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DUHOK – KDP Peşmergelerin Bradost bölgesine sevk edilmeleri ve ‘Brakuji-kardeş kavgası-‘ tehlikesi yaşanması üzerine halkın tepki göstermesi üzerine şimdi de Bradost bölgesindeki Sidêkan beldesinde halkı ikna etme toplantıları düzenlediği belirtildi.

İşgalci Türk devletinin Federal Kürdistan bölgesi sınırlarında bulunan Xakurkê’nin de içinde bulunduğu Bradost bölgesi işgal saldırıları devam ederken, bölgeye sevk edilen KDP Peşmergelerin Türk askerleri ile hareket ederek bir ‘Brakuji-Kardeş kavgası’ tehlikesine karşı bölge halkı tepkilerini dile getirmeye devam ediyor. Bölgede Türk devletine bağlı F-16 savaş uçakları ile bombalamalar devam ederken, siviller yaralanırken, yüzlerce dönümlük ekili arazi, bağ ve bahçeler zarara uğradığı ve çok sayıda hayvanın da telef olduğu belirtildi.

 

Halkın tepkileri üzerine PDK’nin il ve ilçe yöneticileri bu kez Bradost bölgesinde halkı ikna çabasına girdi. Aralarında PDK’nin Soran Bölgesi 10.Alan Birimleri sorumlusu Eli Ewnî, Sidêkan Belde Asayiş Müdürü, Türk devleti ya da askerleri adına bölge halkı arasında ‘İlişkileri Geliştirme’ görevi ile bilinen Şêx Husên tarafından PDK’nin Sidêkan Belde Örgütü binasında halk toplantısı gerçekleştirildiği belirtildi.

 

Bölgeye Peşmergelerin sevk edildiğinin itirafı!

Toplantıya katılan ve PDK yöneticilerine tepki gösteren yurttaşlar, bölge halkının ‘Brakuji yapmak istiyorlar’ şeklindeki tepkilerine karşılık şimdi de kendilerini bu tepkilerden arındırma çabasına girdiklerini belirtildi. Aynı yurttaşlar, halk olarak günlerdir Türk devletine destek vermek için peşmerge güçlerini bölgeye sevk edildiği şeklindeki bilgileri toplantıda teyit edildiğini dile getirdiler. Toplantıda peşmergelerin bölgeye sevk edilmesinin amacı sadece Xakurkê bölgesine yerleşen Türk askerlerinin daha fazla ilerlememesi için olduğu şeklinde çok sayıda peşmerge gücünün bölgeye sevk edildiği ve Türk devleti ile hareket ettiği doğrulandığı belirtildi.

Eli Ewni ile birlikte toplantı düzenleyen Şêx Husên isimli şahsın da adeta Türk devleti ya da ordusu sözcüsü gibi hareket ettiğini aktaran yurttaşlar, bölge halkının Türk devleti ile arasını iyi yapması gerektiği şeklinde propaganda yaptığı iddia edildi.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): KDP    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA