KDP Güç ve Para Peşinde, Türk Devleti İşgal Peşinde
Makaleler / 11 Haziran 2019 Salı Saat 11:14
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KDP bilindiği gibi bir aşiretin kurduğu bir partidir. Aşiret temelli olması, bölgede ulaşmak istediği güce ulaşamamasının başlıca sebeplerindendir.

KDP bilindiği gibi bir aşiretin kurduğu bir partidir. Aşiret temelli olması, bölgede ulaşmak istediği güce ulaşamamasının başlıca sebeplerindendir. Çoğunluğu Güney Kürdistan’da bulunan aşiret üyeleri, orta doğu ve Avrupaya’da yayılmıştır. Aile varlıklı ve dış ülkelere hizmette sınır tanımayan bir ailedir. Yapısal olarak değil tabi, aşiret liderliğine gelen kişiler genellikle dış güçlere hizmet etmiş, onların yönlendirmelerine gelmiştir. Dışa bağlı olmasıi üst aklın dış ülkeler olması, zamanla kendisini Kürdistani olmaktan koparmıştır.

Bölgede istediği etkinliğe ulaşamayan bu aile zulüm, ve kandırmacalar ile etkin olmak istemiştir. Kandırmaca kültürünün bölge halkında olmadığını bu kültürün tamamen sonradan bölgeye bir hastalık gibi yayıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yazıyı okuyan eğer o bölgeden bir kişi ise, kendiside ‘Birini kandırdığında’ hissettiklerinden ötürü, o kültürün kendisine ait olmadığını farkedecektir. Bu aile ve liderleri Aşireti adına girdiği her Kürdistan temelli örgütlenmelere en büyük darbeyi vurmuştur. Simko Şikakî, Qazî Mihemmed ve Kuzey Kürdistan’daki tarihten bu yana geliştirilen örgütlenmeler bu yapılanmanın aktif bir ihanet rolü oynaması ile hedefine ulaşamamıştır. Kısacası bu yapılanma, Kürdistan’ı sömürmeyi amaçlayan dış güçlerin bölgede maddiyat ve kandırmacalar ile güçlendirdiği bir yapılanmadır. Bu güçler sırası ile İngiltere, Fransa, ABD ve kuruluşu henüz 100 yılını tamamlamamış İsrail’dir. Bu saydıklarımız dış güçlerdir. Zira ülke topraklarında da daha önce Qazi Mihemmed’in örgütlenmesinin yıkılışı amaçlı İran ile işbirliği yapmıştır. PKK’ye karşı bugün Türkler ile işbirliği içinde oluşu o kirli tarihin bugünkü tekrarıdır.

Daha öncede belirttiğimiz gibi taptığı noktanın güç ve para olduğu konusu bugünkü işbirlikçiliğinin temel taşlarıdır. Güney Kürdistan hükümeti daha önce Türkiye ile yaptığı ticaret sonucu yüklü miktarda bir gelir elde etti fakat bu gelir Türk hükümeti tarafından bölge hükümetine ödenmedi. Yıllardır bu geliri ödemeyen Türk devletine karşı tutarlı bir duruş sergileyemeyen KDP, bölgede etkin güç olabilmek için Türk ordusu ile gerilla bölgelerine operasyon anlaşması yaptı. Bu operasyonu Türk ordusu ile yapmasının nedeni çok açıktır. KDP bölgede güç ve para istiyor, Türk devleti’de gerilla’nın tasfiyesini. Ticaret gelirini ödemeyen Türk devleti ile gerilla alanları üzerinden anlaşma yapıldı. Bölgede gerilladan boşaltılması hedeflenen alanlarda KDP’ye bağlı güçlerin yerleştirileceği söylentileri dolanıyor ortalıkta. Şüphesiz ki bunlar boş söylentiler değildir. Bölgede yaptığımız izlenimlerden çıkan sonuçlar bunları doğrular niteliktedir.

Xakurkê operasyonu’nun geliştirildiği bölgelerde konumlanma gücü olarak 5000 peşmerge gücü hazır beklemekte. 2017 yılında Kerkük’ü neden boşalttıkları soruları, 2019 yılında cevaplarını buluyor. 2003 yılındaki sınırlarına geri dönen KDP, bölgede tek hakim güç olmak istiyor ve bunun bedelini PKK’ye ödetmek istiyor. Hakim olmayı hayal ettiği bölgeler şuan ki sınırların belirlendiği bölgelerdir. Xakurkê operasyonunun Türkiye gündemine birden bire gelmesindeki temel etkeni kesinlikle KDP’dir. İç ve dış politikaları gereği hem içerde hem dışarda sıkışan Türk devleti bundan bir çıkış yolu ararken yardımına KDP koştu. Tamamen yardıma muhtaç durumda olan devlet, KDP’nin ‘‘Operasyonunuzu Destekleriz, Gelirlerden Vazgeçeriz Fakat Gerilla’dan Boşaltılan Alanlarda Biz Kalacağız’’ önerisini hiç düşünmeden kabul etti. Bölgede amaçlanan hususları kısaca tekrar dile getirmek gerekirse, Xakurkê Operasyonu, KDP’nin önerisiydi, Sıkışan Türk Devleti hiç kayıpsız bir anlaşma ile büyük kazanç elde etmek istiyor.

KDP’nin PKK’ye yönelik planlamaları sadece Xakurkê ile de sınırlı değil. Hüda Par gibi DAİŞ’in en büyük destekçilerinin toplandığı bir yapılanmanın Güney Kürdistan’da örgütlenmesine izin vererek, Türk devletinin Kuzey Kürdistan’da 90’lı yıllarda geliştirdiği Kontr-Gerilla faaliyetlerinin şehir yüzünü Güney Kürdistan’da geliştirmek istiyor. Tabi biraz daha güncel haliyle. Yani suikastler ile değil, biraz daha nazik davranarak, tehditler, kaçırmalar, dövmeler, işkenceler vs vs. Hüda Par deyince aklınıza ne geliyorsa onlar işte. Böyle planlamalar yapan bir partidir bu KDP. Türkten daha çok Türk, DAİŞ’den daha çok DAİŞ.


Bawer İntikam

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): kdp  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA