Türk Askeri Rojava’da Halka Ait Buğday Tarlalarını Ateşe Veriyor!
Haberler / 11 Haziran 2019 Salı Saat 06:59
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ- Kuzey Kürdistan ve Rojava sınırında konumlanan işgalci Türk askerleri, sınır hattındaki tarlaları ateşe veriyor. Çıkan yangın sonucunda birçok tarım arazisi küle döndü. Daha önce de Rojava Kürdistan’ın Dirbesiyê, Serê kaniyê ve diğer bölgelerde buğday tarlalarında çıkan yangını Türk Askerinin sınırın diğer tarafından tarlayı ateşe vermek için ucu yanan bir cismi tarlaya uzattığı görüntülenmişti.

Yaz ayının başlarından itibaren Rojava Kürdistan’ının farklı kentlerinde çıkan yangınlarda şuana kadar 110 bin dönüm arazi küle döndü. Özerk Yönetim yangının çıkış sebeplerini bulmak için bir çalışma başlattı. Çıkan yangınları genellikle daiş üstlenirken geçtiğimiz günlerde Suriye İnsan Hakları Gözlem Evi’nin yayınladığı görüntülerde, bir Türk askerinin yangını başlattığı görüldü. Ortaya çıkan bu görüntülerden sonra yangınları kimin başlattığı yönündeki sorular cevabını buldu. Yangınların sıklıkla çıktığı Qamışlo, Derik ve Amûdê kentlerinin de Türkiye ile sınırları bulunmakta. Türk devletine ait çetelerin Efrin’deki halka ait tarları ateşe verdiği bilgisi de sık sık medyanın gündeminde olan konulardan biri.

 

Kuzey ve Doğu Suriyedeki Yangınların Tümünü DAİŞ Üstleniyordu!

Daha önce Minbiç ve Raqa gibi kentlerde de yangınlar çıkmış bu yangınları da DAİŞ üstlenmişti. Ortaya çıkan görüntülerden sonra ‘‘Buğday tarlalarını yakma’’ fikrinin kime ait olduğu ortaya çıktı. Bölge’ye sürekli saldırılarda bulunan işgalci Türk devleti, yaz ayının başlaması ile halka ait buğday tarlalarını ateşe vermeye başladı. Halka ait tarım arazilarini yakarak özerk yönetime karşı bir karşı duruş ortaya çıkarmak istiyor. Bölgede çıkan yangınlara müdahale için gerekli önlemler alınsa da, şimdiye kadar 110 Bin dönümlük arazi küle döndü.

 

Türk devleti bu kirli eylemi sadece Rojava’da değil, Kuzey ve Güney Kürdistan’da da uyguluyor

Türk devleti, bu eylemini sadece Rojava’da değil, Kuzey ve Güney Kürdistan’da da uyguluyor. Bölgelerde sürekli operasyonlar yapan Türk devleti, tarım, meyve arazilerini ve ormanlık alanları ateşe veriyor. Türk ordusu geçen yıl da Gabar, Cudi, Kato, Herekol, Çırav, Mawa dağlarında Dersim, Amed Mardin ve Amanoslar’da da yangınlar çıkarmış, hem bölge halkına hem doğaya büyük zararlar vermişti. Bununla bölge halkının geçim kaynaklarını tüketip, halkı geçinemeyecek duruma getirerek kendine bağlı kılmak istiyor. Her yıl aynı yöntemle bölge halkını bezdiren Türk devleti, bu yol ile Kürdistan’daki halkı da bölgeden kaçırtmak istiyor. Kürdistan düşmanlığını, bölgedeki halkı aç bırakma planlamalarına kadar taşıyan Türk devletine karşı uluslararası hiçbir kuruluş tepki göstermiyor. Türk devleti, Kürt düşmanlığını bulduğu her fırsatta, her türlü yöntemi uygulayarak gösteriyor. Bu duruma karşılık bir cevap ve yaptırım olacak mı konusu şu anki merak konularından biri.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): turk  askeri  rojava  tarlalarini  atese  veriyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA