MİT ve Parastın Peşmerge kıyafetleriyle bölgede keşif yapıyor: Neyin hazırlığı?
Haberler / 08 Haziran 2019 Cumartesi Saat 13:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ – İşgalci Türk Devletinin Xakurkê’ye yönelik işgal girişimi devam ederken, aralarında MİT üyelerinin de olduğu KDP istihbaratı Parastın üyelernden oluşan iki grub peşmerge kıyafetlerini giyerek, Helgurt ve Dola Akoyan bölgesinde keşif yaptıkları belirtildi. Bölgeden yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, TC, peşmergelerin katılımıyla büyük bir saldırı hazırlığında olduğu iddia edildi.

İşgalci Türk devletinin, Irak Cumhurbaşkanı Behrem Salih ve Başbakan Adil Abdulmehdi’nin Ankara’da AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştüğü ve yine Neçirvan Barzani’nin Federal Kürdistan Bölge Başkanlığı’na seçildiği 27 Mayıs’ta başlatığı işgal saldırısı devam ediyor. Önce F-16 savaş uçakları ile bölge bombalanırken, daha sonra Helikopter ile inderme yapan işgalci Türk devleti askerlerine direnişle karşılık veren HPG gerillaları, askerlerin karadan ilerlemesine izin vermediği belirtildi. İnderme yapılan askerlerin Kanireş bölgesi, Xelifan ve Sîran köyleri çevresinde sıkışması ve ilerleme sağlanamazken, bölgedeki sivillere yönelik baskı yaptığı öğrenildi.

 

Peşmergeler ile birlikte geniş bir saldırı hazırlığı mı yapılıyor?

Bölgedeki HPG kaynakları ve yerel kaynaklardan aktarılan bilgilere göre, aralarında MİT üyelerinin de olduğu KDP istihbaratı Parastın üyelerinden oluşan iki grup Peşmerge kıyafetleri giyerek Bradost bölgesinde keşif yaptıkları belirtildi. Kaynaklar, peşmerge kıyafetleri giyen MİT ve Parastın üyelerinden oluşan iki grub Helgurt ve Dola Akoyan bölgesinde keşif yaptıkları aktarılırken, bunun amacı da bölgede sıkışan işgalci Türk askerleri çok sayıda Peşmerge gücünün de katılımıyla geniş bir saldırı düzenlemek olduğu iddiasında bulunuldu.

 

Durumdan rahatsız olan Peşmergeler de var!

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, Parastın tarafından organize edilmek istenen bu durumdan bazı peşmergelerin rahatsız olduğu, ancak Federal Kürdistan Bölge yönetimi ve Parastın’dan kesin talimat geldiğinden kaynaklı düzenlenecek saldırıya katılmanın mecburi olduğu iddia edildi.

HPG kaynakları ise Xakurk işgal saldırısı başladığından bu yana iki kez peşmerge güçlerinin bölgeye girmek istediklerini olmazsa saldırı yapacaklarını belirtiklerini ancak saldırı yapılması halinde karşılık vereceklerini aktarması üzerine, geri çekilmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html 

TAGS(ETIKETLER): pesmerge  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.