İhanet Şebekesi
Makaleler / 07 Haziran 2019 Cuma Saat 05:28
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rudaw, kendini Güney Kürdistan’daki gelişmeleri dünya’ya yansıtma amaçlı bir basın kuruluşu olarak göstermekte olan düşmanın yaratmak istediği algıya çanak tutan bir TV kanalıdır.

Rudaw, kendini Güney Kürdistan’daki gelişmeleri dünya’ya yansıtma amaçlı bir basın kuruluşu olarak göstermekte olan düşmanın yaratmak istediği algıya çanak tutan bir TV kanalıdır. Türk ordusunun Xakurkê’ye yönelik başlattığı işgal operasyonunu en yakından takip edebilen 2 TV kanalından biridir. Onlardan biri Tayip Erdoğan’a bağlı A Haber kanalı, diğeride Rudaw’dır. Bu iki kanal dışında, bölgeye giriş izni olan bir kanal yok. Bölgeden gelen bütün son dakika haberlerini A Haber’den önce Rudaw yayıyor. Amacı Kürdistan’daki sorunları yaymak olan bir kanalın böylesi bir operasyonda, operasyon alanına alınan 2 kanaldan biri olabilme avantajını nerden alıyor? Veya şöyle soralım, ‘Bu Torpili kim niye yapsın?’ Xakurkê alanındaki gelişmeleri sadece Rudaw ve A Haber’den alındığını düşünün. Al birini vur ötekine. İkiside Tayip’in kanalı. Bu da şu anlamı taşımaktadır; Rudaw bir ihanet şebekesi.

Bu Torpili Rudaw’a Kim Niye Yapsın?

Erdoğan Altan’ın Mezopotamya Ajansına Xakurkê alanına ilişkin bölgeden yazdığı son yazısında, haber ajanslarının söz konusu bölgeye alınmadığını, gerekçesinin ise bölgede zaten TV kanallarının olduğunu aktarmıştı. Bölgede TV kanalları var, Rudaw ve A Haber. Bunların dışında alana herhangi bir kanalın ya da ajansın girmesi yasaktır. Türk ordusunun bu kadar önem verdiği bir operasyonda Güney kürdistan’da yayın yapan bir kanal niye alınsın? “Gelsinler nasıl vuruyoruz görsünler.” Sizce bumudur? Buna gülünmez bile. Rudaw’ın, Erdoğan Altan’ın yazısı için verdiği cevapta, “Algı operasyonu yapılmak isteniyor” kısmı dikkat çekilmesi gereken bir kısımdır. Kim Algıyı Yaratıyor, Kim Yaratılan Algıyı Kırıyor? iyi görmek gerek.

Algı Yaratılmak İstenmiyor, Yaratılan Algı Kırılıyor

İnsanlıktaki en büyük suçlardan biri, ihanettir. Ki ihanet, bugün bütün dünya ülkelerinde cezası en ağır olan suç konumundadır. Bu suçu işleyen herhangi biri, kesinlikle affedilmez. Çünkü o kişi, onur zedelemiştir. Bütün kültürü, ahlakı ayaklar altına almıştır. Böyle bir kişinin uğruna ihanet ettiği düşmana bile bir yerden sonra fayda sağlamaz. Düşman, onu biryerden sonra kabul görmez. Rudaw, Kürdistan’daki ihanetin yaygın yüzüdür. Can düşmanına çalışmayı görev olarak benimseyen bu kanalın kıblesi MİT’dir, Erdoğan’dır. Mit’de Erdoğan’da algı operasyonu yaratmanın yaşayan yüzleridir. Dolayısıyla Rudaw’ı ifşa edecek her yazı algı yaratmak değil, yaratılan algıyı kırmaktır.

Rudaw’ın Bölgeden Aktardıkları ve Aktarmadıkları

Geçen gün Türk ordusunun hava saldırısında 3 peşmergenin yaralandığı bilgisini paylaşmıştı. Söz konusu hava saldırısında direkt olarak peşmergelerin hedef alındığı yazılmıştı. Bölge hükümeti saldırıya ilişkin herhangi bir açıklama yaptımı? Rudaw bunu nasıl karşıladı? Ama türk ordusunun peşmergeleri nasıl bombaladığını yazdı değilmi. Gerilla alanlarını nasıl bombaladığını, bölgedeki halkın köylerini nasıl bombaladığını, bombardıman sonuçlarını TSK’dan aldığı gibi yayınladı.

Bombardımanlar sonucunda köylerin çevresinde yangınlar çıktı, köylülere ait araziler yandı ve hayvanlar telef oldu. Bölge halkının geçim kaynağı bunlardır. Bölgede Türk ordusunun yaptığı operasyona karşı halktan büyük tepkiler var, fakat bu dışa yansıtılamıyor, çünkü bunu yansıtacak TV kanalı yok. Bombardımanlarda yaralanan köylüler oldu, fakat bu yansıtılamıyor.

Peki Rudaw orda ne yapıyor?

Bawer İNTİKAM

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): rudaw  ihanet  sebekesi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.