Açlık Grevi ve Ölüm Orucundaki Tutsaklara Baskılar Artıyor!
Haberler / 15 Mayıs 2019 Çarşamba Saat 11:30
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ – Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven ve tutukluların öncülüğünde yayılan ve binlerce tutsağın süresiz dönüşümsüz açlık grevine girdiği cezaevlerinde, cezaevi yönetimlerinin hak ihlalleri yanı sıra greve giren tutsaklara sürgün, hücre cezası vererek uyguladıkları baskılar artıyor.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven ve tutukluların başlattığı açlık grevleri devam ederken, cezaevlerinde de hak ihlalleri had safhaya ulaştı. Birçok cezaevinde özellikle açlık grevinde olan tutsaklara yönelik baskılar ve grevdeki tutsakları yıldırma uygulamaları devam ediyor.

Sürgün ve Hücre Cezası Vererek Yıldırmaya Çalışıyorlar

Daha önce de tutukluların telefon hakkı, sohbet ve kurs etkinliklerine katılmalarının engellenmesi ve açlık grevlerini bırakmaları konusunda uygulanan baskılar gündem olurken, açlık grevi eylemi ve ölüm orucuna giren tutukluların aşırı kilo kaybı gibi sağlık sorunları yaşadıkları cezaevlerinde şimdi de tutsaklar sürgün ve hücre cezasına maruz kaldığı belirtildi.

Elazığ’da Hücre Cezaları

Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde kalan tutuklular; aileleri aracılığıyla verdiği bilgilere göre, uzun süredir açlık grevinde olan 15 tutuklu tek kişilik hücrelere konuldu. Refakatçileri olmayan bu tutukluların, durumlarının kötüye gittiği belirtildi. Yine, keyfi bir şekilde “arama” adı altında koğuşlara baskın yapan gardiyanların tutukluların kalem, defter, fotoğraf, kitap gibi kimi özel eşyalarına el koyduğu aktarıldı.  

Tutuklulara Şeker Verilmiyor

Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 76 gündür açlık grevinde olan Remziye Karadağ, açlık grevindekilere şeker ve meyve suyu verilmediğini, diğer tutuklulara verilen bu gıdaların da baskınlarda el konularak döküldüğünü aktardı.  

Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart tarihinden itibaren başladığı açlık grevinde 76’ncı güne ulaşan Remziye Karadağ’ın babası Salih Karadağ, 4 ay süren görüş yasağı ardından kızını görebildi. Cezaevi yönetiminin tutuklulara çok yoğun baskı uyguladığını belirten Karadağ, cezaevinde sadece açlık grevinde olmayan tutuklulara şeker ve meyve suyu verildiğini, verilen meyve suyu ile şekerinde keyfi yapılan koğuş baskınlarında gardiyanlar tarafından döküldüğünü söyledi. 

İzmir’de Görüş Yasağı

İzmir Buca Kırıklar F Tipi Cezaevi’nde 8 yıldır tutuklu ve 76 gündür açlık grevinde olan tutuklu 34 yaşındaki İbrahim Tikan’la ailesi 4 ay sonra görüşebildi. Cezaevinin 4 ay önce Tikan’an görüş yasağı vermesiyle Bornova ilçesinde oturan aile bireyleri çocuğunun açlık grevi süresi boyunca görüşemedi. 

Ancak tüm bu baskı ve uygulamalara rağmen kararlı duruşlarını sürdüren tutsaklar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin ortadan kaldırılması talebi yerine getirilceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtti. 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): cezaevleri  olum  oruclari  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.