AKP’den Öcalan’ın Avukatlarına "Açıklama Yapmayın" Talebi
Haberler / 13 Mayıs 2019 Pazartesi Saat 10:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ – Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşme açıklaması ile YSK’nin İstanbul seçiminin tekrarlanması kararı açıklaması aynı güne denk gelmesi üzerine tartışmalar devam ederken, AKP yetkililerinin Öcalan’ın avukatlarını arayarak açıklama yapmamaları talebinde bulunduğu iddia edildi.

Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşme açıklaması ile YSK’nin İstanbul seçiminin tekrarlanması kararı açıklaması aynı güne denk gelmesi tartışmaları, ortaya çıkan yeni iddiayla önemli bir gündem maddesii olarak yerini almaya devam edeceğe benziyor.

Asrın Hukuk Bürosu avukatları 6 Mayıs günü öğlen saatlerinde İmralı’da bulunan müvekkileri Öcalan ile 2 Mayıs günü görüşme yaptıklarını ve bunun için saat 15.00’da İstanbul Taksim Hill Oteli’nde bir basın açıklaması yapacaklarını duyurdu. Aynı gün saat 16.00’da ise YSK İstanbul seçimleri ile ilgili yapacakları toplantı sonrası seçimlerin tekrarlanıp tekrarlanmamasına ilişkin karar verecekleri bekleniyordu.

AKP’liler avukatlardan neden açıklama yapmamalarını istedi?

Avukatların yaptığı açıklama basında geniş yer bulurken kimi siyasi ve medya gruplarında  avukatların açıklaması ve YSK’nin kararı aynı güne denk gelmesini farklı yorum ve değerlendirmelere neden oldu. AKP'li bazı kaynaklardan bilgiye göre; avukatlar 6 Mayıs’ta açıklama yapmadan önce AKP yetkilileri avukatları arayarak açıklamayı 6 Mayıs günü yapmamaları konusunda talepte bulundu. Söz konusu açıklamanın YSK kararı ile aynı günde verilmesi halinde hem AKP’liler hem de MHP ile olan ittifak içinde de yanlış anlaşılmalara neden olacağını ve AKP içinde çatlakların oluşmasına neden olabileceği şeklinde gerekçe gösterildiği belirtildi.

Daha sonra Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan İmralı’da Öcalan ile görüşme yapan avukatlardan Newroz Uysal, ortaya atılan iddiaların aksine görüşme esnasında son seçimin gündemde olmadığını belirterek,  Öcalan’ın ısrarla “Bugün siz bunu alıp okuyacaksınız” dediğini ancak metni alamadıkları için beklediklerini ve YSK kararı ile aynı gün açıklamak zorunda kaldıklarını kaydetti. “Şunu ifade edelim ki Sayın Öcalan’ın İstanbul seçimiyle ilgili ya da mevcut seçimlerde kaybedilen, kazanılan yerlerle ilgili bir ifadesi, tespiti ve belirlemesi olmadı” diyen Uysal, “Gündem olmadı. YSK’nin vereceği karar da gündeminde değildi. Öyle bir ifadesi de söz konusu değildi” ifadesinde bulundu.  

Görüşme metninin açıklanmasının YSK’nin İstanbul’da seçimin yenilenmesi kararına denk gelmesi ile açıklama ve YSK kararı arasında bağ kurulmuş, HDP ile ilgili kimi iddialar ortaya atılmıştı. Ancak Uysal, yaptıkları görüşmede son seçimin de İstanbul seçiminin de hiç gündeme gelmediğini tekradan vurguladı.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): abdullah  ocalan  gorusme  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA