APOCULAR’ın Newrozu!
Makaleler / 14 Mart 2019 Perşembe Saat 07:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemal Pir arkadaş 12 Eylül faşist askeri cuntasına karşı 1982’de Amed zindanında almış oldukları tarihi 14 Temmuz Ölüm Orucu eylemi kararını Türk faşizminin mahkemelerinde ilan ettiklerinde, “Oh be direnmek ne kadar da güzel” demişti.

Kemal Pir arkadaş 12 Eylül faşist askeri cuntasına karşı 1982’de Amed zindanında almış oldukları tarihi 14 Temmuz Ölüm Orucu eylemi kararını Türk faşizminin mahkemelerinde ilan ettiklerinde, “Oh be direnmek ne kadar da güzel” demişti.

Omuzlarındaki tarihi sorumluluğun gereklerini layıkıyla yerine getirmek isteyen bir devrimcinin, devrimcilerin eyleme dökülmüş, dile gelmiş inancı, kararlılığı ve duruşuydu bu sözler.

Bir halkın kaderini tayin etmenin, bir halkı içine atıldığı ölüm çukurundan çıkarıp karanlıkları parçalayarak aydınlığa kavuşturmanın, insan iradesi ve inancının önünde hiçbir gücün duramayacağını somutlaştırmanın adı olan APOCU felsefe, inanç ve ideolojinin büyük önderleri olan bu arkadaşlar sonsuz yaşamın yolunu açmıştır.

Bugün bu yolda ilerleyen binlerce, on binlerce APOCU, insan olmakta ısrar etmekte, tüm haksızlıklara, çirkinliklere, adaletsiz durumlara karşı direnmektedir.

Leyla Güven arkadaşın öncülük ettiği açlık grevi direnişleri Kürdistan’ın tüm parçalarında ve yurtdışında büyüyerek, kararlıca sürdürülmektedir.

İmralı Soykırım Sistemi’nde, nefes alıp vermenin bile büyük bir inanç, kararlılık ve mücadele gerektirdiği en amansız koşullarda direniş bayrağını dalgalandıran Önder APO’nun geliştirdiği APOCU ruh, bugün ihtiyaç duyduğumuz yegane şeydir.

Eğer Güneş balçıkla sıvanmaya çalışılıyorsa,

Eğer zulüm hükmünü konuşturmak istiyorsa

Eğer karanlığın uşakları tekmil ufukları kana boyuyorsa

Geriye direnmek kalır…

Çünkü yaşamanın diğer adı da direnmektir demişti Apê Musa.

Ve çünkü Ehriman’ın karanlığına karşı Ahura Mazda’nın aydınlığını tüm Medya ülkesi ve dünyaya yayan Zerdüşt’ün torunları olarak Kawa’laşarak yeni Newroz’ları yaratıp çağdaş Dehhak’ların tahtını başlarına yıkmak en başta da bize düşer.

Bugün 4 parça Kürdistan ve Ortadoğu’da PKK öncülüğünde gelişen devrimci durum, her geçen gün daha da olgunlaşmakta, büyümekte, genişleyerek derinleşmektedir.

2019 Newrozu kesinlikle Leyla Güven öncülüğünde bedenlerini direniş silahına dönüştüren devrimcilerin, APOCULAR’ın Newrozu olacaktır.

Bu Newroz kesinlikle 8 Mart’tan Newrozlara özgür yaşam köprüleri inşa eden yiğit kadınların Newrozu olacaktır.

Bu Newrozu korku kalelerinin yıkıldığı, topluma giydirilmek istenen kefenlerin yırtıldığı bir Newroz haline getirmek gerekmektedir.

Bu temelde 8 Martlar’dan Newroz’lara direnen tüm yoldaşları selam olsun.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.