RTE’nin Batman’daki Özel Savaş Merkezi: Gülhisar Trafik Kazaları Danışma Merkezi
Haberler / 20 Şubat 2019 Çarşamba Saat 09:54
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BATMAN – AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Cumhurbaşkanlığı tarafından Batman Valiliği’ne gönderilen ‘Gizli’ ibareli belgede, Gül-Hisar Trafik Kazaları Danışma Merkezi adıyla kent merkezinde Özel Savaş Merkezi açıldığı ortaya çıktı.

BATMAN – AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Cumhurbaşkanlığı tarafından Batman Valiliği’ne gönderilen ‘Gizli’ ibareli belgede, Gül-Hisar Trafik Kazaları Danışma Merkezi adıyla kent merkezinde Özel Savaş Merkezi açıldığı ortaya çıktı. MİT, Huda-Par, SADAT, Ak Ocakları ve Osmanlı Ocakları gibi kurumların ortak çalıştırdıkları kurumun il koordinatörlüğünü ise Ruya Sarı ve Yavuz Cantürk yaptığı öğrenildi. 

 

TC/AKP-MHP Faşist sistemi her geçen gün kan kaybederken, Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da örgütlü toplumlara karşı özel savaş merkezlerini kurmaya başvuruyor. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Cumhurbaşkanlığı tarafından Batman Valiliği’ne gönderilen ‘Gizli’ ibareli belgede, Gül-Hisar Trafik Kazaları Danışma Merkezi adıyla kent merkezinde Özel Savaş Merkezi açıldığı ortaya çıktı.

 

TC Cumhurbaşkanlığı tarafından R.T Erdoğan imzasıyla Batman Valiliği’ne 75922483-953.99-002 sayılı “Gizli” ibareli belgede, Gül-Hisar Trafik Kazaları Danışma Merkezi ismiyle kent merkezinde “Kolluk Kuvvetleri”ne yardımcı olması adına özel savaş merkezi açıldığı ortaya çıktı. Batman Valiliği’ne gönderilen belgede şu ifadeler yer alıyor:

“...İl genelinde kolluk kuvvetlerimize her türlü konularda yardımcı olmak amacıyla kurulmuş olan Gül-Hisar Trafik Kazaları Danışma Merkezi’nde çalışması için belirlenen isimleri başta çıkartılacak kimlik kartları olmak üzere her türlü kolaylığın sağlanması,  

           Ayrıca konu ile ilgili çıkacak sorunların İçişleri Bakanlığı makamı üzerinden bilgilendirilmesi,

           Gereğinin yapılmasını rica ederim.”

 

Batman Cumhuriyet mahallesi Diyarbakır caddesi Ahmet Arif Bulvarı Gazioğlu Plaza’nın 3. Katının 15 numaralı dairesinde ( Dörtyol HDP İl binasının yan tarafında) bulunan Gülhisar Trafik Kazaları Danışma Merkezi, esasta MİT öncülüğünde, Huda-Par, SADAT, Ak Ocaklar ve Osmanlı Ocakları tarafından ‘Özel Savaş Merkezi’ olarak kullanıldığı belirtildi. 

 

Resmiyete kurumun il koordinatörlüğünü Ruya Sarı ve Yavuz Cantürk yürütürken, kuruman asıl amacı AKP’nin ‘paramiliter milis gücü’ olarak bilinen SADAT faaliyetlerinin yürütüldüğü ve Huda-Par, Ak Ocakları, Osmanlı Ocakları’na üye olan kişilerin de bu kurum adı altında eğitim görmüş kişiler olduğu iddia edildi. 

 

SADAT AKP’nin silahlı milis gücü

SADAT Türkiye’de uluslararası savunma alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren ilk ve tek şirket olduğu belirtilen ve eski TSK mensuplarının görev aldığı ifade edilirken SADAT’ın Uluslararası Savunma Danışmanlığını ise Adnan Tanrıverdi yaptığı belirtildi. SADAT, askeri ve “iç güvenlik” yani “terörle mücadele” alanında danışmanlık ve eğitim hizmeti verildiği bu çalışmalar doğrultusunda Batman Gül-Hisar Trafik kazaları Danışma Merkezi olarak bilinen Gül-Hisar’ın bu örgütlenme çalışmaları kapsamında kurulduğu kaydedildi.

 

Danışmanlık adı altında askeri eğitim

 Kurulan danışmanlık kurumlarında, Askeri ve güvenlik alanında pek çok eğitimi veren şirketin, kursları arasında olduğu ifade edilirken, “Gayri Nizamı Harp” ve “Keskin Nişancılık” gibi başlıklar altında kurslarında olduğu dile getirildi. Yine . “Kara Harekatı”, “Keskin Nişancılık”, “Koruma”, “Tahrip”, “Gayri Nizami Harp”, “İleri Tek Er Muharebe”, “Topçu ve Havan İleri Gözetleyicilik”, “Tank / Zırhlı Araç Avcılığı” gibi kursların eğitim paketlerinde bulunduğu belirtildi. Gül-Hisar Trafik Kazaları Danışma Merkezi’nin bu faliyetleri yürütme ve bu doğrulta örgütlenme çalışmaları yaptığı gelen bilgiler arasında.

 

Yine SADAT bünyesinde kurulan Osmanlı Ocakları ise tamamen AKP’nin silahlanmış milis güçlerinden oluştuğu ifade edilirken, yapılacak sivil eylemlere karşı kurulan Osmanlı Ocakları, halka silah sıkma, darp etme, tutuklama, kayıp etme gibi yetkilerininde verildiği belirtildi. 

 

İl genelinde sorumlu Ruya Sarı ve Yavuz Cantürk

Ruya Sarı ve Yavuz Cantürk’ün kurumun resmi koordinatörleri olarak görülseler de MİT öncülüğünde Ak Ocakları, Osmanlı Ocakları, Huda-Par’ın katılım sağladığı bu özel savaş merkezinin çalışmalarını da yürütükleri kaydedildi. Kontra faaliyetlerinin yürütüldüğü bu kurumun il genelindeki sorumluları Sarı ve Cantürk’ün MİT yanı sıra SADAT, Huda-Par, Ak Ocakları ve Osmanlı Ocakları adı altında örgütleme çalışmalarını yaptıkları ve bunun için de timler oluşturdukları belirtildi. 

İl içerisinde faliyet yürüten 25-28 yaşlarında olan Ruya Sarı, sürekli olarak Batman Diyarbakır caddesi üzerinde bulunan MADO, Öğretmenler Evi çay bahçesi ve Özellikle son zamanlarda yoğun bir şekilde OSMANLI CAFE denilen mekana akşam saatlerinde bulunduğu da gelen bilgiler arasında.

 

Örgütlenmeler gizlilik içinde yürütülüyor

Batman Öğretmenler Evi Misafirhanesinde kaldığı ve Öğretmenler Evinin misafirhanesinde yıllardır çalışan Şehmus ve Yılmaz adında iki şahışla ilişkileri olan Ruya Sarı’nın

görüştüğü şahıslar üzerinde etkili olduğu ve bir yönetici düzeyinde davrandığı belirtildi. Sarı’nın sürekli  olarak farklı kişiler ile görüşerek hem bilgi aldığı hem de bilgi aktarımda bulunduğu öğrenildi.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA