Mit’in Hewlerdeki paravan şirketi Edicoo nasıl kuruldu, neler yapıyor?
Haberler / 11 Şubat 2019 Pazartesi Saat 05:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HEWLÊR - MİT’in Başur Kürdistan bölgesinde özelde ise Hewlêr’e daha kolay yerleşme, faaliyet yürütme ve kamufle edilmesi amacıyla 2008 yıllında kurulan EDİCOO Reklamcılık Şirketi, MİT’in Hewlêr bürosu olarak çalışmaya devam ediyor.

HEWLÊR -  MİT’in Başur Kürdistan bölgesinde özelde ise Hewlêr’e daha kolay yerleşme, faaliyet yürütme ve kamufle edilmesi amacıyla 2008 yıllında kurulan EDİCOO Reklamcılık Şirketi, MİT’in Hewlêr bürosu olarak çalışmaya devam ediyor.

 HPG’nin “Şehit Sakine Devrimci İntikam Operasyonu” ile tutuklanan MİT üyelerinin soruşturma ifadelerinde de yer alan EDİCOO Şirketi, adeta MİT’in Hewlêr bürosu gibi çalıştığı ortaya çıktı.

 Federal Kürdistan Bölgesinde KDP izniyle konuşlanan TSK ve MİT üsleri yanı sıra Hewlêr merkezinde MİT üyelerinin rahat çalışabilmesi adına KDP ortaklığıyla PKK’den kaçan kişilikler ismi üzerine 2008 yılında reklam şirketi kuruldu. Kağıt üzerinde PKK’den kaçan Konyalı Veysel (Faruk) Kızılırmak ve Batmanlı Sinan Kaya ismiyle 2008 yılında kurulan EDİCOO Reklamcılık Şirketi, sıfırdan başlayıp kısa sürede büyüyen bir şirket olduğu belirtildi.

 

Şirketin Kurulma Amacı MİT’in Başur Kürdistan’ına Kolayca Yerleşmek!

 Reklam şirketi olarak kurulan EDİCOO’nun esas amacı MİT’in Başur Kürdistan bölgesinde özelde ise Hewlêr’e daha kolay yerleşme, faaliyet yürütme ve kamufle edilmesi olarak belirtildi. Şirketin iki resmi kurucusu dışında gayri resmi ortağı olarak da KDP eski Dışilişkiler Sorumlusu ve Irak eski Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’nin oğlu Mahmut, Diyanalı mütahit Dılşad Kadir yanı sıra değişik dönemlerde PKK’den kaçan Hüseyin Kaytan, Van doğumlu sinemacı Erkan ve Samet de değişik düzeyde bu şirkette ortaklık ettikleri öğrenildi.

 

Şirketin Muhasebecisi MİT muhbiri Rojhan

 EDİCOO şirketinin tüm çalışanları PKK’den kaçanlardan oluştururken, şirketin muhasebeciliğini ise MİT muhbiri olarak bilinen Rojhan isimli kişi üstlendiği verilen bilgiler arasında. Bu şirket bünyesinde toplananların 2009 yılından itibaren Köy Sancak vb alanlarda MİT’in organize ettiği PKK karşıtı toplantı-çalışma vb’ne katılmaya başladıkları belirtilirken, bu alanda aktifleştikleri oranda ise MİT kendilerine reklam verecek ağ oluşturduğu öğrenildi.

 

MİT bünyesindeki birçok Türk şirket reklamlarını EDİCOO’ya verir

 Bunun üzerine başta sahibi Erzurumlu olan EVYAP isimli şirket olmak üzere, BOYDAK, Keskinoğlu, PAKTEN, Uludağ, Beymen ve Atasay gibi MİT bünyesindeki Türk şirketlerince sürekli reklam vererek, EDİCOO Reklam Şirketini destekledikleri belirtildi.

 Bu şekilde hızla büyüyen EDİCOO şirketi, bir süre sonra KDP seçim kampanyalarını üstlenecek hale geldiği bildirildi.

 

Türkiye’de Çocuk ve diğer Kürtçe TV’ler yasaklandı bu şirketin iki TV’ye yayın hakkı!

 Buna bir de kültür yayılmacılığının tipik örneği olarak dizi, eğlence, yemek, vb popiler programlara dayalı TV kanalları da eklendi. Şirket bünyesinde popiler programlara dayalı Kürt MAX TV ve Türkiye’deki çocuk TV’nin Kürtçe versiyonu Papule TV isimli çocuk kanalını devreye sokar. Türkiye’de her türlü Kürtçe yayını susturmak için her yolla başvuran, hata Kürtçe yayın yapan TV’leri susturmak için uluslararası arenada yapmadığını bırakmayan AKP-MHP faşist sistemi, yayın yapan bu iki Kürtçe kanalla TÜRKSAT üzerinde yayın yapma hakkı tanıdı. Giderek büyüyen EDİCOO şirket kısa sürede Hewlêr merkezin yanısıra Duhok, Süleymaniye ve İstanbul’da ofisler açtığı belirtildi.

 Koordinatörlüğünü Veysel (Faruk) Kızılırmak’ın üstlendiği EDİCOO Reklam şirketinin oluşturduğu bu ağ üzerinde bir yandan MİT için paravan işlevi görüp, faaliyetlerini legalleştirirken, diğer yandan da PKK’den kaçan bir çok kişiyi bünyesinde toplamaya devam ettiği öğrenildi. Burada toplananların bir kısmı sadece MİT’e çalışırken, bir kısmı ise hem MİT hem de KDP’nin istihbaratı Parastın’a çalıştıkları iddia edilirken, bu kapsamda Kuzey Kürdistan’dan gelenlerle ilişkilenmekte, Maxmur Kampındaki gençlerle ilişki geliştirmekte ve bilgi topladıkları öğrenildi.


www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.