27949532584 Kimlik Numaralı MİT Elemanını Deşifre Ediyoruz
Haberler / 07 Ocak 2019 Pazartesi Saat 06:55
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ – ‘Devlet faşizmi masum çocuklardan bile eli kanlı katiller yaratır’ belirlemesinin en bariz örneği Amed’te yaşayan Bayram Denizhan’dır. Torbacı, esrar içiciliği ile başlayan kötü uğraşlar, zamanla onu esrar ve diğer uyuşturucuların satıcısından polis-istihbaratının en başındaki isimlerin gözü-kulağı olan ajan-kontrası olarak ‘tetikçiliğe’ kadar uzandı.

HPG’nin “Şehit Sakine Devrimci İntikam Operasyonu” ile tutuklanan MİT üyelerinin soruşturma ifadelerinin bazılarına ulaşan Lekolin.org, MİT ve Emniyet istihbarat birimlerinin Kürdistan kentlerinde halka yönelik uyuşturucu kullanım-satışından, muhbirlik, ajan-kontra ve tetikçiliğe kadar uzanan kişiliklerin nasıl yarattığını ortaya çıktı. Bunlardan biri Amed’in Eğil ilçesi 14.02.1984 doğumlu Bayram Denizhan dır. 

Lekolin.org olarak, “Devlet faşizmi masum çocuklardan bile eli kanlı katiller yaratır” belirlemesinin en bariz örneği olarak Amed’te (Diyarbakır) torbacı, esrar içiciliği, zamanla onu esrar ve diğer uyuşturucuların satıcısından polis-istihbaratının en başındaki isimlerin gözü-kulağı olan ajan-kontrası olarak ‘tetikçiliğe’ kadar uzanan Bayram Denizhan kişiliğini deşifre ediyoruz.

 

Yeşil’in kötülükteki yükselişi ile Bayram Denizhan’ın benzerliği

Faşizm masum çocuklardan bile eli kanlı katiller yaratır. Toplumun en dışlanmış, ipe-sapa gelmez, sosyolojik anlamda lümpen tiplerini alıp, tornadan geçirircesine eğitime tabi tutar ve katiler sürüsüne dönüştürür. Bunun için toplumsal ezilmişliği kulanır. Umduğunu bulamamış, istediğini elde edememiş bireylerin yüreklerinin derinliklerinde kaynayıp duran kin, nefret, öfke-özenti ve dizginlenemez beklentilerde yararlanır ve bunları bir yıkım gücü haline getirir.  Başkasının yaşadığı refahı, zenginliği ‘cenneti’ ve mutluluğu almayı vaat ederek düşünemeyen-sorgulamayan ve ahlaki değerlerden yoksun hale gelen bireyler yaratır. Bunları yaratığı oranda bir katiller ordusuna, bir yıkım makinasına dönüştürür. Dünyanın neresinde olursa-olsun halklara karşı yürütülen kirli savaşlar zamanla toplumsal ilişkileri zedelediği gibi, doğayı tahrip edip, çevreyi ve kimi insanları da kirletir. Kürdistan halkına karşı yürütülen kirli savaşında böylesi sonuçları vardır. Değersizlik ve kirlenmişlik örneği olarak açığa çıkan itirafçılar, kele avcıları, ihbarcılar  vb. bu durumun yansımalarıdırlar. Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım bu konudaki en çarpıcı örnektir. Aslen Bingöl Solhan’lı olan Yeşil 1973’den itibaren ilk olarak Bingöl ve çevresinde, daha sonra ise MİT Tatvan Bölge Müdürlüğü’nün  1373/ TaT /28 numaralı haber elemanı olarak MİT’e çalışmıştır. İhbarcılığı ile devlet için yararlı işler yapınca 1977’de MİT tarafından Elazığ Ferrokrom Tesislerinde çalışıyor gibi gösterilerek maaşa bağlanmıştır. 1974’de askere gitmiş ve jandarma olarak askerlik yapmıştır. Burada ayrıca jandarma istibaratı ile tanışmıştır.  1989’da hem MİT’e, hem jandarmaya çalışması ve çok fazla kamuoyuna yansıyarak, deşifre olması nedeniyle MİT’ten ilişiği kesilmiş ve bu tarihten itibaren JİTEM elemanı olarak çalışmıştır.

 Zaman geçip-aktörler değişsede TC’nin bu alandaki uygulamaları değişmezdir. Bir tetikçi, ihbarcı kulanılır, o miladını doldurunca bir kenara atılır ve zaman geçirilmeden onun yerine başkalarını kullanmaya başlar. Bayram Denizhan böyle bir diyalektiğin ürünüdür. Bayram Denizhan Hikmet ve Meviye çiftinin çocuğu olarak 14.02.1984 tarihinde Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde dünyaya gelmiştir. 27949532584 TC kimlik numarası ile  nufusa kayıtlıdır. Son derece sorunlu bir aile ortamında büyümüştür.

 

Birçok kişiyi dolandırdığı için sık sık adres değiştirdi 

MİT üyelerin soruşturma ifadelerinde Bayram Denizhan ile ilgili dikkat çeken şu bilgiler verilir: “Büyük bir yoksuluk ve sefalet içinde geçen çocukluk döneminden sonra, babası Hikmet Denizhan’ın 12 yaşında bir çocuğa tecavuz etmesi ve yakalanması tüm yaşananlara tuz biber olmuştur. Yoksuluğa birde sapık Hiko’nın oğlu olma eklenince çevrede tutunamaz hale gelmişlerdir. Uzun süre  Diyarbakır-Fiskaya’daki yoksulların oturduğu derme-çatma evlerde kalmışlardır. Daha sonra ihbarcılık yapmaya başlaması, infaz timleri ile tanışması ve diğer gayri meşru işlere bulaşması ile semt ve statü değiştirmiştir. Yoksul ve tutunamayanların semti Fiskaya’dan, kısmen daha üst statüdeki insanların oturduğu Kayapınar ilçesindeki Medya mah,Yılmaz Güney cad, kapı no:17, daire no; 20 adresine taşınmıştır. Fakat aynı anda bir çok kirli işe bulaştığı ve pek çok insanı dolandırdığı için sık-sık adres değiştirmesi kaderi haline gelmiştir.. Bayram Denizhan evli, üç çocuk babasıdır. Amcasının kızı olan eşinin kimlikteki adı Aslı’dır. Fakat çevresinde Bêrîvan olarak tanınmaktadır. Bayram ile ailenin diğer fertlerinin pek ilişkisi kalmasada Süleyman ve Şaban isimli kardeşleri ile ilişkisi devam etmektedir.

 

’12 yaşındaki çocuğa tecavüz eden bir babanın oğlu için yok-yoktur’

Babası Hikmet Denizhan 12 yaşındaki bir çocuğa tecavüzden 12 yıl ceza ile hükümlü olarak halen Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ndedir. Böylesi bir ortamda büyüyen Bayram Denizhan’da ise yok-yoktur. Her türlü gayri-meşruluğun adresidir. Devletin tüm kurumları ile ihbarcılık, kele avcılığı tarzında ilişkili olmanın yanı sıra esrar-eroin, kap-kaç, hırsızlık çeteleri, mafyacılık, itirafçılar vb. en tortu kesimlerlerden insanların-ilişkilerin merkezidir. Diyarbakır’ın Fiskaya mahallesinde başlayan kötülük merdivenin basamaklarını tırmanışı her geçen gün katlanarak devam etmiştir. Esrar içiciliği, zamanla onu esrar ve diğer uyuşturucuların satıcısı haline getirir. Bu durumu ise polis- istibaratla ilişkilenme ve mahalenin ihbarcısı haline gelme takip eder. Fiskaya köyleri yakılarak zorla göçertilenlerin her geçen gün öfkelerinin bileylendiği bir yerdir. Devrimci gençlik süreklileşen eylemlerle bu öfkesini dışa vurur. Devletin buna cevabı ajanlaştırma, uyuşturucuya alıştırma ve fuhuşu geliştirmedir.

 

Mahallede denetim dışı olan herşeyin ihbarcısı olarak işe başlar

Bu yönüyle Fiskaya devletin hedefindeki bir semttir. Bu durum zamanla Bayram Denizhan için ekmek kapısı haline gelir. Bayram mahallede denetim dışı olan her şeyin ihbarcısı olarak işe başlar. Yurtseverleri  ihbar eder. Kendisi dışında uyuşturucu satanları gammazlar. Bunları diğer gayri meşru işleri ihbar etmesi takip eder. Bu uğraşları sonucu zamanla kriminal bir kişi haline gelir ve kriminal dünyanın merkezine yerleşir. Böylece semt ve statü atlar. Fiskayanın yoksul sokaklarını terk ederek, Kayapınar’a taşınır. Burada kötülük zincirinin halkalarına yenilerini ekler.

 

‘kelle avcılığı’na geçer!

Kendisini çevresine istibarat üstteğmeni olarak tanıtır. Uyuşturucu, ihbarcılık, dolandırıcılık gibi uğraşlarına özyönetim direniş sürecinde ‘kele avcılığını’ ekler. Fiskaya ve Sur’da bir çok gencin katledilmesinde rol oynar. Bu durum onun daha fazla devlet çarkı içine çeker. Artık basit bir torbacı, dolandırıcı-kalpazan ve muhbir değil, Diyarbakır Polis müdürlüğü, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ve Polis İstibarat’ın en tepesindeki kişilerin halk içindeki eli, ayağı, gözü, kulağı ve  gerektiğinde sokaktaki celladı haline gelir.

 

Artık milyon dolarlık işlerle uğraşır...

Diyarbakır Emniyeti bunyesinde TEM ve istibaratçılarla haşır-neşir olur. Özellikle kendisini eski kamu güvenliği müsteşarı Muhamed Dervişoğlu’nun üvey kardeşi olarak tanıtan Dede kod adlı Mehmet isimli (şu an Mersin Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapıyor) polis şefinin tahsilatçısına dönüşür. Artık mahaledeki kişi ve olayları kovalama ve ihbar etme yerine milyon dolarlık işlerle uğraşır. Diyarbakır “Emniyeti” yeni bir istihsas alanı oluşturur. Sık-sık gerçekleştirdiği ‘terör’ operasyonlarında örgüte ait bilgisayarlar ve bu bilgisayarlarda özel olarak oluşturulmuş, örgüte yardım eden iş insanların listeleri yakaladığını ilan eder. Sonra bu listeler havuz medyasında köpürtülerek günlerce işlenir. Yeterince kamuoyu oluştuktan sonra ise ‘ihanet’ içindeki işadamları gözaltına alınır. Gözaltı operasyonu ile birlikte Bayram Denizhan’ın yoğun mesaiside başlar. Muhamet Dervişoğlu’nun üvey kardeşi polis şefi Mehmet kendisine bağlı Bayram’ı tanıdıkları üzerinde gözaltındaki işadamlarının aileleri ile ilişkilendirir. Bundan sonrasında ise 500 bin euro ve dolardan başlayan rakamlar konuşur. Para konuşunca günlerce havuz medyasının iflah olmaz hainler dediği kişiler yeniden mutaber birer işadamı kimliği kazanarak evlerine dönerler. Bu konuda şüphe duyan rahatlıkla son üç yılda işadamlarına dönük yapılan onlarca operasyonda kaç kişinin tutuklu olduğuna, kaçının hüküm giydiğine bakabilir. Tek bir tutuklu yada Hükümlü bulduğunda tüm yazılanları iftira sayabilir. 

 

Devlet kurumları ile işi olanların başvuru merkezi Denizhan’dır 

Bayram Denizhan’da yok-yok dememiz boşuna değil. Devam edelim. İhbarcılık, uyuşturucu satıcılığı, gözaltına alınanların aileleri ile ilişkilenerek para karşılığı serbest bıraktırma dışında başka yan işlerlerde meşgul olmaktadır. Valilik, Kaymakamlık, nufus müdürlüğü vb devlet kurumları ile işi olanların başvuru merkezi Denizhan’dır. Para varsa bayramın çözemeyeceği iş yoktur. Örneğin Kayapınar vilalarında camiye sadece 30 metre mesafede ve yasalara yüzde-yüz aykırı olmasına rağmen para konuşunca içkili yere ruhsat çıkarmak onun için zor değil. yüzlerce böyle örnek sıralamak mümkündür. Tabi bunları yaparken Galip Ensarioğlu ailesini es geçmez.

 

12 bin 500 TL ile çürük raporu çıkartıyor! 

Bu işleri Diyarbakır Askeri Hastanesi’nde alınan sahte ‘çürük’ raporları ile zirveleştirir. Halen hastanede görev yapan 1990’ların sonlarında adından sıkça söz edilen o meşhur eski itirafçı Murat İpek’in organizesinde 12 bin 500 TL veren herkese tıkır-tıkır sahte çürük raporu çıkarır. Burada alınan para raporda imzası olan doktorlar, aracılık yapan itirafçılar ve Denizhan arasında bölüşülür.

Özet olarak Bayram Denizhan mahale ihbarcılığı ile başladığı serüvenine her geçen gün yeni kötülükler ekleyerek devam etmektedir. İhbarcılık, uyuşturucu satıcılığı, organize oto hırsızlığı, gözaltına alınan işdadamlarını para karşılığı serbest bırakma, öz yönetim direnişleri sürecinde Allatin Kanat’ın infaz timinde yer alma ve ‘kele başı’ 50 bin lıra alma, sahte çürük raporu çıkarılmasına aracı olma gibi Denizhan’ın kötülükle dolu sicilinin sadece birkaç örneğini oluşturmaktadır. Ayrıca devletle işi-sorunu olanların çözüm adresidir. İnsanların Emniyetlik, Valilik, kaymakamlık, mahkemelik işi olunca adres Bayram’dır. Onun para karşılığında çözemeyeceği iş yoktur.”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html 

TAGS(ETIKETLER): MIT  Bayram  Denizhan  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.