AKP-MHP Faşizminin Minbiç Saldırısı Kursaklarında Kaldı!!
Haberler / 30 Aralık 2018 Pazar Saat 10:12
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MİNBİÇ – Türkiye Minbiç’e saldırı planları yaptığı sıralarda Suriye rejiminin YPG’nin çağrısına cevap vererek Minbic’e girmesi üzerine ABD ve AKP-MHP faşizminin planlamadığı gelişmeler yaşandı. Suriye Ordusu’ndan yapılan resmi açıklama ile tüm tartışmalara son noktanın konulması ardından Suriye Ordusu ve Minbic Askeri Meclis güçleri ortaklaşa devriyelere başladı.

Türkiye’nin Minbiç’e saldırı planları devam ederken, ne ABD’nin, ne de AKP-MHP faşizminin planlamadığı gelişmeler yaşandı. 28 Aralık günü YPG, Şam yönetimine seslenerek Minbiç başta olmak üzere boşaltacakları alanlara rejim askerlerinin yerleşmesi çağrısında bulundu. Türk devleti ÖSO çetelerinin eliyle korku salmaya çalışırken, Minbiç-Bab arasında bulunan Arimah bölgesinde Suriye ordusu ve Minbiç Askeri Meclis güçleri ortaklaşa devriyelere başladı.


Minbiç Planı Boşa Çıktı!

YPG ve YPJ güçlerinin taktiksel Minbiç hamlesi Türk devletinin işini bozduğu görülürken, özel savaş medyası ise rejimin YPG’ye onay vermesini Minbiç te büyük oyun olarak duyuruyor. İlk açıklamaların ardından havuz medyada saldırı algısı yaratıldığı halde, yerel kaynalardan ulaşan bilgiler bu haberleri yalanladı ve şehir merkezinin sakin olduğu bildirildi. Türk devleti ve çetelerinin işgal saldırılarını başlattığı haberlerinin sahada bir karşılığı olmadığı öğrenildi.

Suriye ordusunun YPG’nin daveti üzerine Minbiç’e girmesinden sonra Erdoğan, ‘’Suriye'nin bölünmesine karşıyız. Örgütlerin çıkması halinde bize de yapacak iş kalmaz.” Açıklamasını yaparak, bu hamlenin çeteler yoluyla saldıracakları Minbiç planının boşa çıktığını itiraf etmiş oldu.


Önce Yalanladılar, Ardından Kabullendiler

YPG’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Türk devletinin –Cerablus, Azez, El Bab ve Afrin’de yaptığı gibi- Kuzey Suriye’yi işgal edip halkı göçe zorlama tehdidi karşısında biz YPG olarak ilan ediyoruz ki Menbiç’ten çekildikten sonra Fırat’ın doğusu ve diğer bölgelerde IŞİD ve diğer terör çeteleriyle mücadeleye bağlıyız. Bu yüzden toprak, halk ve sınır açısından bağlı olduğumuz Suriye devletine bu bölgeleri geri almak ve Menbiç’i korumak için silahlı kuvvet gönderme çağrısı yapıyoruz.”

Hemen bu çağrıdan sonra yandaş medya bunu yalanlama anti-propagandaları yapılmaya başlayıp, Kuzeyden ÖSO güçlerince kuşatılan Menbiç’e girmeye çalışan Esad güçlerinin kent merkezine girme girişiminin ABD’nin engeline takıldığı belirtildi. Hemen ardından Pentagon’dan da bir yalanlama geldi. Koalisyondan yapılan açıklamalarda, Esad güçlerinin Menbiç’e girdiğine yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Sınırda canlı yayınlar yapılmaya başlandı ve bu durumun çetelerce kabullenemediği bildirildi.

Gecenin ilerleyen saatlerinde YPG’nin yaptığı açıklamaların doğruluğu ortaya çıkınca Suriye Genel Kurmay Başkanı tarafından yapılan açıklamada, “Ordumuzun ülkenin her karış toprağında devletin egemenliğini kurma ulusal sorumluluğu ve Menbiç sakinlerinin çağrısı üzerine askerlerimiz kente girmiş ve bayrağı göndere çekmiştir. Silahlı Kuvvetler ve silahlı güçlerle Arap Ordusu Birliği bünyesinde Minbiç’e girerek, Suriye Cumhuriyeti Bayrağı’nı göndere çekmiştir. Ulusal egemenliğin korunması için tüm Suriyelilerin çabalarını birleştirmesi gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.

Şu anda ise, rejimle Minbiç Askeri Meclisi olası saldırılara karşı sınırları korumak için ortaklaşmış durumda ve her iki güç de koordineli olarak hareket ediyor.


“Fırat’ın Doğusu” Senaryosunun Önüne Set Çekildi

Suriye’deki son gelişmelerle birlikte ‘Fırat’ın doğusunu Türkiye’ye bırakma’ senaryosunun önüne set çekildi. Artık Türkiye açısından Suriye’nin kuzeyine operasyon düzenlemek ise kolay olmayacak. Bunun üzerine Türk medyası önceden yaptığı haberlerin tam tersi haber yaparak, sözleri boğazlarında tutuklu kalmış bir şekilde açıklamalarda bulundular. Bundan sonra bölgeye operasyon yapmak için farklı gerekçeler bulur mu orası muamma.


Minbiç Halkı Nöbet Eyleminde

Devletler bir yandan Minbiç’i görüşürken Kürt, Arap, Türkmen ve diğer halkların sınır bölgesinde topraklarına karşı olası gelişebilecek saldırılara karşı nöbet eyleminde olduğu bildirildi. 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): Minbic  AKP  fasizmi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA