Ya Benim Kürdüm Ol Ya da Hiç Olma
Makaleler / 27 Aralık 2018 Perşembe Saat 17:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihten günümüze kadar devam eden Emperyalist güçlerin güç oyunları Ortadoğu üzerinde bütün hızıyla devam ettiğini görüyoruz.

Tarihten günümüze kadar devam eden Emperyalist güçlerin güç oyunları Ortadoğu üzerinde bütün hızıyla devam ettiğini görüyoruz. Baş rollerinde ABD’nin olduğu bu güç oyununda Rusya, Fransa, İngiltere, İngiltere ve son olarak da Çin’in Ortadoğu’ya girişi önemlidir. Bu temelde başta Ortadoğu olmak üzere Kürtler üzerinde yürütülen çıkar siyasetini iyi anlamak ve okumak gerekir.

Hegamon güçlerin Kürtler üzerindeki kirli siyaseti bu gün başlayan bir siyaset değildir. Bu tarihten beri yürütülen ve gittikçe derinleşen bir siyasetin sonucudur. Onun için Kürtlerin statü sahibi olmasını istemeyen başta Türk devleti olmak üzere hegamon güçler çıkarları için bütün halkları yok etmeye yönelik bir siyaset yürüttüğü aşikardır.

Halkların yok edilmesi ve statüsüz bırakılması hegamon güçlerin hedeflerinden biridir. Ortadoğu da bir çok halk yok edilerek işlevsiz bırakılmıştır. Aslında bu gün Kürtlere yapılmak istenende budur. Genel mantık şöyledir:  Ya benim Kürdüm olacaksın ya da hiç olmayacaksın zihniyeti dayatılmaktadır. Genel itibarıyla baktığımızda Türk devleti başta olmak üzere yapılmak istenen de budur. Bu gün ABD’nin de Kürtlere dayattığı zihniyette bu zihniyettir. Ama bu zihniyet Kürt halkı tarafından reddedilerek haklı direnişlerine devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Aralık 2018 tarihinde yaptığı görüşmeden sonra ABD’de tarafından yapılan açıklama önemli ve mesaj içerikliydi. Bu mesajı ve yapılmak isteneni iyi okumak gerekir.

Türk devletinin amacı Kürt kazanımlarına yönelmedir

ABD Başbakanı Donald Trump, “Suriye’de bulunmamızın amacı DAİŞ’ti ve biz görevimizi başarıyla tamamladık. Bunun için Suriye’den çekiliyoruz” demişti.  Evet ABD söylemde çekileceğini söylerken Türkiye’ye verilen mesaj çok önemlidir aslında. Burada Türkiye başından beri Kürtlerin kazanımlarını yok etmek için büyük bir diplomasi yürütüldüğü biliniyor. Tek amacı ise Kürt kazanımları yok etmektir. Türk devleti baştan beri DAİŞ’i destekleyen bir pozisyonda yer almıştır. DAİŞ’le mücadele etme dışında DAİŞ’e destek vermiş ve siyasetini bu doğrultuda yürütmüştür. Onun için DAİŞ’li mücadele adı altında Kürt kazanımlarına yöneleceği kesindir.

Nasıl ki Türkiye’de Kürtler yok edilmeye ve sindirilmeye çalışılıyorsa Rojava’da yapılmak istenen budur. Yada Türk devleti ve İktidarın yürüttüğü “benim Kürdüm ol ki yaşayasın eğer sen Kürdüm olmasan ölüme mahkumsun” zihniyeti dayatılmaktadır.

ABD'nin Rojava'da yaratmak istediği İkinci bir KDP zihniyetidir

Bu gün ABD ve Türk devletinin anlaştığı noktalarında başında Kürtlerin bulunduğu alanları kendi hakimiyetine alarak kendi Kürtlerini yaratma siyaseti yatmaktadır.

ABD bunu daha önce de Irak Federal Kürdistan Bölgesinde yaparak istediği sonucu aldı diyebiliriz. Irak Federal Kürdistan Bölgesi ABD’nin kararları doğrultusunda yürütülmektedir. Yani ABD’nin bir eyaleti ve yaratmak istediği Kürt profilidir.  Ve yaratılmak istenen Kürt profili İsrail ve ABD’nin yarattığı KDP zihniyetidir. Ulusal bilinçten yoksun Kürt değer ve yargılarından uzak sadece kendi şahsi çıkarları doğrultusunda ilerleyen bir zihniyettir KDP. ABD ve dış güçlerin yarattığı bir KDP Rojava’da yaratılmak isteniyor.

ABD bunu Rojava’da yapmak istemekte ve istemeye de devam edeceği görülmektedir. Bu gün ABD’nin bu çekilme açıklamasının altında yatan gerçek nedenlerden biride aslında budur. Siz benim Kürdüm olacaksınız ama benim yaratacağım yönetim ve zihniyet doğrultusunda bir statüye sahip olacaksınız. Bundan bir ay önce de PKK’nin yönetim kadrosuna yönelik yürüttüğü ödül siyaseti tam da bunu gösteriyor aslında. Sizi ayrıştıracağım sonra sizi kendi hakimiyetim altına alacağım ve sonra da yöneteceğim mantığıydı.

ABD Türk piyonunu sahaya sürüyor

Bu gün bu mantık Kürtler tarafından reddedilince ABD göz dağı vermek için çekilme siyasetini ortaya koydu.

ABD’nin ortaya koyduğu bu çekilme siyaseti başta Türk devleti olmak üzere İran ve Rusya’nın işine geldi. Türk devleti ABD’nin çekilmesiyle birlikte Rojava’ya saldırılarını gerçekleştireceğine benzese de bunu büyük bir kaygı ile yapacağı da ortadır. Çünkü ABD artık bütün sorumluluğu Türk devletine bilinçli olarak yükledi. ABD’nin topu Türk devletine atması aslında piyonumsun ve istediğim zaman seni kullanılır ve atarım mesajıdır. Onun için ABD bir yandan Kürtlere göz dağı verirken bir yandan elinde tutuğu piyonu iyi kullanmaya çalışıyor.

ABD Kürtlere göz dağı verirken unuttuğu bir şey var Kürtler bu mücadeleye başlarken ABD’nin kararıyla ve başka güçlerin kararlarıyla başlamadı. Onun için ABD’nin olup olmaması Kürtleri kendi mücadelesinde vazgeçirmeyecektir. Kürtler kendi direnişlerini yükselterek devam edecektir.  ABD’nin bu çekilme kararı her ne kadar kamuoyunda “Kürtler yine yalnız bırakıldı” ya da “Kürtler Yüz üstü bırakıldı” dense de Kürtler tarihten bu güne hep kendi öz iradeleriyle haklı mücadelelerini sürdürmeye devam etti. Bu mücadele ve direniş bundan sonrada devam edecekttr.

Asıl Korkması gereken Türk devletidir

Asıl korkması gereken Türk devletidir. Çünkü Türk devleti büyük bir çıkmazın içine sürükleniyor. Bir yandan büyük bir ekonomik kriz, bir yandan siyasi bunalım ve iktidarın kendini odaklı yerel seçimler var. Türkiye’de bu kadar siyasi ve ekonomik kriz yaşanırken Türk devletinin operasyon naraları büyük bir bataklığa sürüklenme naraları olacak.

Ve Seçimler demişken Rojava’ya yapılması planlanan askeri operasyon altında seçim vaadi ve milliyetçi kesimi kendi etrafında toplama siyaseti de yatmaktadır. Bu operasyonu propaganda aracı yaparak oy kazanmayı hedeflemektedir. Her zaman yaptığı da bu dur aslında.

Peki İran ve Rusya Türk devletinin yapmayı planladığı bu operasyona destek olacak mı? Ya da İran, Rusya ve Rejim birleşip kendi çıkarları doğrultusunda Türk devletini bertaraf mı edecek? Onu iller ki günlerde göreceğiz.

Sara Gulan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): YPG  ABD  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA