Türkiye’nin Kürt düşmanlığını Barzanilerin gözünde görmemek?
Makaleler / 24 Aralık 2018 Pazartesi Saat 07:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP-MHP faşist iktidarin Kürt düşmanlığı politikası temelinde yaptığı tüm saldırılara özellikle Barzani ailesi ve Başur yönetiminin tepkisiz kalma nedeni, tüm saldırıların tarihsel bir yanı olduğu ortaya çıkıyor. Barzanilerin ulusal kongreyi istememesi ve Türkiye ile yaptığı işbirliği de bundan kaynaklıdır.

16 Ekim 2017 de Türk ordusunun Irak ordusu ile Kerkük’ü işgal edip, Güney Kurdistan bayrağını Kerkük kalesinden indirip yerine Türkçülük bayrağını asarken, Türk devleti batı Kürdistanın Cerablus kentini işgalini beşyüz yıl önceki Mercidabık savaşının yıldönümüne denk getirirken, Efrin işgalini Çanakkale savaşına denk getirmesi, Kürt halk önderinin yakalanmasını Seyit Rıza idamı kararına aynı güne denk getirmesi ve Şêx Seid’in idam edilişinin gününde ise Kürt halk önderinin idam kararının alınması gibi tarihteki olayların yıldönümüne temel alındığı bilinmektedir.

Barzaniler, Türk devletinin bunun gibi tarihi arka plana dayanarak yapmış olduğu Kürt düşmanlıklarını hep görmezlikten gelmelerini ve ulusal bir tepki göstermemelerinin izahını da Barzanilere bırakalım. 

Barzaniler tarihte hep ulusal kimliklerinden çok, aşiret ya da aileci yaklaşımları ile biliniyor ve bu yaklaşımlarından dolayı da bütün Kürt çevrelerince de sürekli eleştirilmiştir.

Peki ya şimdi neden sessizler? Ulusal bi tepkisi olmayan Kürt partisinin, aşiret ya da aile olarak bir tepkinin ortaya çıkmasını nasıl oldu da gösteremdiler? Peki bu sefer Türk devleti hangi tarihi arka planı olan bir saldırı gerçekelştirmişti de Barzaniler bu düşmanlığı görmek istemediler?

Tarihler 15 Aralık 2018’i gösterdiğinde, Türk devleti savunma bakanlığı 20 savaş uçağı ile Musula bağlı Maxmur ve Şengal  kentlerine saldırı düzenlemişti. Her iki saldırıda sivil Kürtler katledildi. Peki bu tarih Barzanilere birşeyleri hiç mi hatırlatmadı? Eğer ki; unutmuşlarsa tarihlerini hatırlatmakta fayda olabilir. Saldırı gününü hangi olaya denk getirdikleri görülecektir. Değil ulusal kimliği, aile tarihini bile günlük şirket çıkarlarına nasıl değiştiremediği görülecektir.  AKP için; 17-25 Aralık hani o çok ses getiren ve hemen üzeri kapatılan AKP Genel Başkanı Erdoğan ile oğlu Bilal ses kaydındaki “Ayakkabı kutularındaki paracıklar” yıldönümü. Peki Barzani ailesi için! Sakın Barzani’nin ilk defa resmi olarak Ankara’ya “Ayak” bastığı yıldönümü olmasın? 

Bu hatırlatmanın pek fazla önemi olmadığını, bir şeyi çağrıştırmadığı birilerini tatmin etmemiştir belki, ancak bu tarihi bilgiyi verelim o zaman: 19. Yüzyılın başlarında Osmanlı devletinin merkezleşme politikalarının gereği Kürt beyliklerini ortadan kaldırma sürecini başlattığını çoğu tarihçi yazmakta ve tarih kaynaklarında  rastlamaktayız. Ondan önceki süreçte Barzani aşiretinin izlerine pek rastlanamamaktadır. Yani araştırıldığında görülecektir ki 19. yüzyıl başlarında şeyhlik yoluyla Barzanilerin bölgede birden güçlendiği görülmektedir. Elbette bunun tarihi  bir arka plan olduğunu da bilmekte yarar vardır, ancak konunun fazla dağılmaması için bir dahaki yazı konusu haline getirebiliriz. 

Barzanilerin bölgede egemenliklerini güçlendirmesi, Kürt beyliklerini bastırmada epey yol almış olan Osmanlı devletini rahatsız edecekti. Zaten öteden beri Türklerle aralarında çeşitli anlaşmazlıklar vardı ve bunlara her geçen gün yenileri ekleniyordu. Kürt milliyetçileri çeşitli cemiyetler kurmuş, dil ve kültürün gelişimine hız vermişlerdi. Çok kısa olan bu süreç yerini baskı politikasına bırakmış, kurulan cemiyetler fazla yaşama şansı bulamadan kapatılmışlardı. Bu da geleneksel liderlerin öncülüğünde bir dizi isyana neden olmuştu. Barzanlı Şeyh Abdusselam Berzani önderliğindeki isyan bu dönemde meydana gelmişti. 1914 yılında Doğu Kürdistan sınırında yakalanan Şeyh Abdusselam Berzani 14 Aralık 1916 da Musul’da Osmalılar tarafından idam edilir. Yaa! İşte...

Bu saldırıyı bugüne getirmesinin nedenini Barzani ailesi ve KPD anlamamış olabilir, ya da “sıkı sık ilişkileri”nden kaynaklı anlamamazlıktan gelmiş olabilirler, fakat bilinsin ki bu saldırının Musul kentinden ve aynı günde yapılmış olmasından kaynaklı Şeyh Abdusselam Berzani’nin ruhu hissetmiş, hatta duymuştur.

 

Jîr Arjin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): barzani  Kurt  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.