Türk Medyası’nın Gizlediği Gerçeklik: HPG’den Etkili Eylemler!
Haberler / 20 Aralık 2018 Perşembe Saat 08:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ- Kürdistan topraklarında direnişin sembolü haline gelen gerillalar, işgalci Türk ordusuna etkili ve sonuç alıcı eylemler düzenlemeye devam ediyor.

İşgalci TC devleti iç sorunlarını gizlemek için ve yakında yapılacak yerel seçimlere yatırım yapmak için şu anda Rojava işgaline kilitlenmiş durumda. Ancak gerilla güçleri ve TC ordusuna karşı düzenlediği etkili eylemler TC’yi oldukça zorluyor. Yıllardır Kürdistan’da işgalci sömürgeci devlete karşı büyük bir başarı elde eden gerilla güçleri, yaptığı eylemlerle ses getiriyor. Aralık ayından itibaren düzenlenen eylemlerde birçok TC askeri ölmüş, büyük ölçüde zarar görmüştür. TC ordusunu zorlayan bu eylemlerden bazıları şöyle:

HPG BİM’in 1 Aralık günü yaptığı açıklamalara göre, Hakkari’nin Gever (Yüksekova) ilçesine bağlı Kendalokê ve Aliyawa köyleri arasında güvenlik yolu yapan TC ordusuna gerilla güçleri 30 Kasım günü güvenlik yolunda çalışan ve askerlere ait olan 2 dozer aracına yönelik sabotaj eylemi düzenledi ve her 2 aracın da imha edildiği bildirildi. Bu eylemde ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemediğini açıkladı.

Lelikan'da TC'ye Darbe

5 Aralık günü ise Güney Kürdistan toprakları içerisinde bulunan Sidekan’a bağlı Lêlikan tepesinde konumlanan işgalci TC ordusuna yönelik düzenlenen eylemde, tepedeki düşman mevziilerinin etkili bir şekilde vurulduğu, TC’ye ait mevzilerin imha edilerek 4 askerin öldürüldüğü belirtildi.

Aynı gün saat 15.00’da yine Lêlikan tepesindeki askerleri ikinci defa hedefleyen bir eylem gerçekleştirildiği duyuruldu. Açıklamaya göre, mevzii ve barınaklarının vurulduğu bu eylemde ölü ve yaralı asker sayısının ise tespit edilemedi.

TC ordusu genellikle her sene bahar aylarında kendisi açısından var olan avantajları, yine gerilla açısından bir dezavantaj olarak gördüğü kış koşullarını kullanarak operasyon yapardı. Fakat bu sene hem yapılan operasyonlar Türk ordusu açısından fazla sonuç alıcı olmadı hem de gerillanın karşı hamleleri oldu. Yeni bir eylemsellik sürecine giren gerilla güçleri, sızma-saldırı, sabotaj, suikast ve pusu taktikleri ile TC ordusuna büyük kayıplar verdiriyor.

Kendi kayıplarına ilişkin bir sansür politikası yürüten Türk devleti, yeri göğü inleterek, neredeyse her yeri gözetim altına almaya çalışıp, hakimiyetine almak istediği alanları havadan ve karadan kameralarla dolduruyor. Buna karşın geliştirilen eylemler ise gerillanın tüm tekniklere karşı geliştirdiği taktiklerle sıradanlığı aşıyor. Bu eylemleri işlemeyen Türk medyası ise, ordunun başarısızlığını ve gerilla güçlerine karşı yenilgisini gizliyor.

Devrimci Zafer Hamlesi Çerçevesinde Eylemler

Türk medyasının gizlediği ve gerillanın TC ordusuna kayıplar vediği eylemlerden bazıları ise şöyle;

Serhat eyaletinde devam etmekte olan Devrimci Zafer Hamlesi çerçevesinde 11 Aralık günü akşam saat 21.00 sularında aynı alana bağlı Kirê Sitîla bölgesinde konumlanan gizli birliklere yönelik HPG güçleri tarafından bir eylem gerçekleştirildi. Askerlerin konuşlandığı mevzilerin etkili bir şekilde vurulduğu bu eylemde bir birlik komutanı öldürüldüğü, yaralı asker sayısı ise netleştirilemediği belirtildi.

12 Aralık günü saat 17.30’da, Hakkari’nin Çelê (Çukurca) ilçesine bağlı Serzêre Tepesi’nde konumlanan TC ordusuna yönelik düzenlenen eylemde, TC askerine ait mevzii ve barınaklarının 2 koldan etkili bir şekilde vurulduğu, bu eylemde 5 askerin öldürüldüğü belirtildi.

Türk ordusunun savaş stratejisi ve hedefleri karşısında gerillanın direniş ve eylem tarzında yeni bir aşamaya geçildiği görülüyor. Kürdistan dağlarında ilerlemeye çalışan TC ordusu, gerilla güçlerinin hedefi oluyor. Güçlü bir performans ve sürekli olarak düzenlenen eylemler, Türk medyasında her ne kadar yer almasa da gerilla karşısında aldığı darbeler ve Kürdistan dağlarından gerillayı sökme çabalarının boşa olduğu gerçekliği apaçık ortadadır.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): HPG  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA