TC Efrin’de “Etnik Temizlik” Yapıyor
Haberler / 11 Aralık 2018 Salı Saat 08:44
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EFRİN – TC ve ona bağlı çete grupları Efrin’deki insanlık dışı uygulamalara devam ederken, mahalle ve setmt isimleri Selçuk, Zeytin Dalı ve Recep Tayyip Erdoğan olarak değiştirilirken, çeteler tarafından işkence edilen sivilleri TC bayrağının asıldığı en işlek caddeye getirilerek, “Artık burası Türkiye toprağı. Tayyip de sizin lideriniz, ona itaat etmezseniz sonunuz ölüm olacak” diyerek ölümle tehdit ettikleri öğrenildi.

Türk devleti ve ona bağlı çeteler Efrin’i işgal ettikleri günden bu yana insanlık dışı tüm uygulamalarla beraber,  demografya değişimi ve Türkleştirme planları için çalışmalar yürütülüyor. Alınan bilgilere göre Efrin merkez ve ona bağlı ilçelerde Kürtçe olan mahallelerin ismi değiştirilerek Türkçe isimler veriliyor. Bakurê Kurdistan’da da aynı uygulamaları yürüten TC devleti, işgal ettiği Efrin’de de yürütmek istiyor. Mahallelerin isminin değiştirilmesine karşı çıkan sivillerin ise işkence edilerek gözaltına alındığı ve “teröre hizmet etmek” ile suçlanarak ailelerinden yüklü miktarda para istendiği öğrenildi. Alınan bilgilere göre, Bilbilê ilçesine bağlı Kotana köyünün ismi Zafer Obası olarak değiştirildi. Çetelerin aynı bölgede bulunan Qestela Miqdêd köyünü ise Selçuk Obası olarak değiştirdiği öğrenildi.

 

Siviller Erdoğan’a İtaat Etmeye Zorlanıyor

Bölge halkının her türlü şiddete maruz kaldığı, çeteler tarafından hırsızlık, talan, işkence, taciz ve tecavüzlerin hat safhaya ulaştığı Efrin’de bunlar da yetmezmiş gibi, Erdoğan’a itaat etmeye zorlandıkları belirtildi. Efrin merkezinde bulunan ve nüfusunun tamamının Kürtlerden oluştuğu mahallenin isminin  “Recep Tayyip Erdoğan” olarak, başka bir meydan ismi de “zeytin dalı” olarak değiştirildi. Çeteler tarafından işkence edilen sivilleri TC bayrağının asıldığı en işlek caddeye getirilerek, “Artık burası Türkiye toprağı. Tayyip de sizin lideriniz, ona itaat etmezseniz sonunuz ölüm olacak” diyerek ölümle tehdit ettikleri öğrenildi.Efrin’de bulunan tüm cadde ve alanlara da TC bayrakları asıldığı öğrenildi.

 

Onlarca Genç Kadın Kaçırıldı

Alınan bilgilere göre işgalci TC’ye bağlı çeteler MİT’ten aldıkları talimatla genç kadınları kaçırıp bilinmeyen yerlere götürüyor. Şimdiye kadar kaçırılan 58 kadından haber alınamadığı ve akıbetlerinin bilinmediği öğrenildi. Efrin’in işgalinden sonra yaygınlaşan sivil kaçırmaları ailelerden fidye almak amacıyla hemen her gün sürüyor. Kadınlar kaçırıldıktan sonra aileler fidye vermeye mecbur bırakılıyor.

Firqet El Hemze grubuna bağlı çetelerin  Eylül ayından bu yana ise 25 kadını kaçırdığı ve ailelerinden fidye istediği gelen bilgiler arasında.

 

Sessizlik Sürüyor

Efrin’de süren insanlık dışı uygulamalar sürerken adalat ve insan hakları kurumlarının sessizliği ise sürüyor. Zorla göç, talan, kaçırma, infaz ve daha birçok kirli uygulamanın Efrin’de aralıksız olarak sürmesine karşı bu sessizlik işgale ve katliamlara ortaklığın göstergesi olmaktadır.

Uluslararası alanda ise Efrin halkının yaşadıklarına karşılık üç maymun oynanıyor. TC ve çetelerinin kirli uygulamaları, soykırım politikaları ve etnik temizlik amacıyla sivil halka yaşattıkları gün geçtikçe artıyor. Efrin işgali sürecinde kadın ve çocukların katledilmesinde de sessiz kalınmıştı. Dünya kamuoyunda Efrin’e ve Efrinlilerin yaşadıklarına karşı umarsızlık  gösterilmeye devam ediliyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): Efrin  TC  cete  etnik  temizlik  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.