Türk Devletinin Çocuk İstismarı
Haberler / 21 Kasım 2018 Çarşamba Saat 13:31
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ - AKP iktidarının utanç verici istatistikleri arasında 17 bin çocuğun istismara uğradığı, 16 yılda 440 bin çocuk annenin erken yaşta evlilik sonrası doğum yaptığı açıklandı.

Türkiye’deki cinsel suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı isleniyor. Çocuğun cinsel istismarında Türkiye dünya listesinde 3’üncü sıradadır. TÜİK verilerine göre, son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu devletin izniyle evlendirildi. Son 6 yılda 142 bin 298 çocuk anne oldu ve bu çocukların büyük kısmı dini nikâh ile evlendirildi. Türkiye’de AKP’nin iktidarda olduğu 2002’den bu yana 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı. 15 yaşın altında cinsel istismara uğrayarak doğum yapan çocuk sayısı ise 15 bin 937 olarak kayıtlara geçti. Adalet Bakanlığı verilerini de paylaşan Coşkun, Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısının son 10 yılda yaklaşık 3 kat arttığını söyledi. Bakanlığın 2015 verilerine göre de yılda ortalama 17 bin istismar davası açıldığını aktaran Coşkun, bu davaların yüzde 45’inin mahkûmiyetle sonuçlanmadığını vurguladı.

Kamuoyuna yansıyan bilgiler, bu utanç listesinin tek bir hastane ile sınırlı olmadığını ve durumun vahametini göstermektedir” denilerek, çocuk hamileler gerçeğinin tüm çıplaklığıyla kamuoyuna açıklanması istenen açıklamada, “Bu utanç tablosunun tüm sorumluları yargılanmalı, bu tabloyu yaratan tüm düzenlemeler ortadan kaldırılmalı ve çocukları koruyan, onların gelişimi ve eğitimi başta olmak üzere geleceğini güvence altına alan yasal ve kurumsal düzenlemeler gerçekleştirilmelidir

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu’ndan Dr. Lale Tırtıl, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinin İstanbul’da cinsel saldırılarla ilgili muayenelerin de yapıldığı bir sağlık kuruluşu olduğunu hatırlatarak “İçinde bulunduğumuz sağlık sistemini, çocuk koruma sistemini etkileyen, ergen gebelikleri ilgilendiren kompleks bir sorunla karşı karşıyayız. Sorunun kaynaklarını anlamak zorundayız 115 hamile çocuk! Bu utanç tablosunu yaratanlar yargılansın. Küçükçekmece'deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesine gelen 115 hamile çocuk vakasının üstünün örtülmesine tepki sonucund, sağlık Bakanlığı ve Aile Bakanlığı ise yaptıkları açıklamalarla, ihmalin boyutlarının ortaya çıkandan daha vahim olduğunu adeta itiraf etti. Cinsel istismarda bilinen, buzdağının sadece görüneni, adliyeye yansıyanı, daha saklananında olduğu bilinmektedir.

AKP NİN ÇOCUK İSTİSMAR RAPORU

-          Son 10 yılda çocuk istismarı vakaları yüzde 700 arttı! Çocuk tecavüzlerinin sadece yüzde 5’i ortaya çıkıyor yüzde 95’i gizli kalıyor. Yani bu sayı, buzdağının sadece görünen yüzü!

-          Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre yılda ortalama 17 bin çocuk istismarı davası açılıyor, bu davaların yüzde 45’i mahkumiyetle sonuçlanmıyor.

-          Sağlık Bakanlığı Bebek Ölümleri İzleme Sistemi kayıtlarına göre, 2007-17 yılları arasında, 17 yaş ve altındaki çocukların dünyaya getirdiği bebeklerden 2 bin 404’ü bir gün yaşayamadan hayatını kaybetti. 12-17 yaş arasındaki kız çocuklarının hamilelik döneminde hayatını kaybetme riski, 20-24 yaş arasındaki kadınların hamileliklerindeki ölüm riskinden 5 kat fazla.

-          AYM’nin 2015’te resmi nikah öncesi dini nikah kıyılmasına verilen cezayı ortadan kaldırdığını, bir yasa iptaliyle “Çocukların cinsel ilişkiye rıza yaşının 15’ten 12’ye indirilmesi”nin önünü açmıştır, “2016 yılı Kasım ayında çocuk istismarcılarının evlilik yoluyla cezasız bırakılmasını öngören bir önerge AKP hükümeti eliyle Meclise getirildi. Önerge tepkiler sonucunda geri çekildi. 2017 yılı Mayıs ayında çocuk istismarının önlenmesi için hazırlanan araştırma önergesi, AKP milletvekillerinin oy çokluğu ile reddedildi” dedi.

-          Ensar Vakfında çocuklar istismar edildiğinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nın “Bir kereden bir şey olmaz” dediğini, Din adamı sıfatıyla televizyonda boy gösterenlerin “10 yaşında, 7 yaşında, 6 yaşında nikaha engel bir durum yoktur”şeklindeki sözlerini ve  Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çok tartışılan  “9 yaşındaki kız çocukları evlenebilir” açıklamasını hatırlatan Aracı, “Bu utanç tablosunu örtbas etmeye çalışanların, çocuk istismarının meşrulaşmasından sorumlu olanların hesap vermesi için mücadeleye, dayanışmamızı yükseltmeye, ses vermeye, ses olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Rapor'da, “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu”nun verilerine göre 2018 yılının ilk 10 ayında en az 1014 çocuğun, TÜİK verilerine göre ise 2014-2017 yılları arasında 7 bin 466’sı erkek 51 bin 818’i kız olmak üzere toplam 59 bin 284 çocuğun cinsel istismara maruz kaldığı paylaşıldı. Ancak çocuk koruma odaklı istatistik toplama ve analiz bilgi paylaşım sistemi oluşturulmadığı,“Gerçek sayının bunun çok üzerinde . Raporda, İstanbul Milletvekili Ali Şeker’in CİMER’E yaptığı bilgi edinme başvurusuna gelen yanıtlara göre 2017 yılı ile 2018 yılının ilk 6 ayında, kayıtlara geçen 21 bin 957 gebe

 

 İSTİSMARI ADIM ADIM BÖYLE MEŞRULAŞTIRDILAR

2009 Temmuz: Milli Eğitim Bakanlığı yönetmelik değişikliğiyle ortaokul ve lise öğrencilerinin nişanlanmasını serbest bıraktı.

2013 Eylül: Evli öğrencilerin açık öğretim lisesine yönlendirilmesi düzenlemesi getirildi. Yani lise çağlarında evliliğin önü açıldı.

Sadece 2014 yılında 20 bine yakın aile 16 yaşından küçük kızlarını evlendirebilmek için dava açtı. Hükümetin ön açıcı tutumu mahkemelerin evlendirmelere izin veren kararlarını çoğalttı.

2015 Mayıs: Anayasa Mahkemesi, resmi nikah kıymadan dini nikah kıyan imam ve çiftlere ceza verilmesini ortadan kaldırdı.

Anayasa Mahkemesi yine bir yasa iptaliyle “Çocukların cinsel ilişkiye rıza yaşının 15’ten 12’ye indirilmesi”nin önünü açtı.

2016 Kasım:  ayında çocuk istismarcılarının evlilik yoluyla cezasız bırakılmasını öngören bir önerge AKP hükümeti eliyle Meclise getirildi. Önerge, halkın tepkileriyle geri püskürtüldü.

2017 Mayıs: Çocuk istismarının önlenmesi için hazırlanan araştırma önergesi, AKP milletvekillerinin oy çokluğu ile reddedildi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bir çocuğun hamile kalması durumunda istismar edene hapis cezası verilmesine “Burada bir dram var” açıklaması yapmıştı.

Dönemin Aile Bakanı, Ensar Vakfında çocuklar istismar edildiğinde, “Bir kereden bir şey olmaz” demişti.

Din adamı sıfatıyla televizyonda boy gösterenler “10 yaşında, 7 yaşında, 6 yaşında nikaha engel bir durum yoktur” diye konuşabiliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “9 yaşı ndaki kız çocukları evlenebilir” açıklamasının üzerinden çok geçmedi.

Raporda, İstanbul Milletvekili Ali Şeker’in CİMER’E yaptığı bilgi edinme başvurusuna gelen yanıtlara göre 2017 yılı ile 2018 yılının ilk 6 ayında, kayıtlara geçen 21 bin 957 gebe.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): cocuk  istismari  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA