Türkiye’de ifadeleri üzerine tutuklananların gizli tanığı ‘Ajan’ bulundu!
Haberler / 27 Ekim 2018 Cumartesi Saat 13:26
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ – Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da gözaltına alınan ve tutuklanan yüzlerce kişinin davasında gizli tanıklık yapan 2011 yılında MİT elamanı Mete Melek tarafından ajanlaştırılan Abdulhalık Katar olduğu ortaya çıktı.

Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da özellikle Amed bölgesinde gizli tanıkların yalan yanlış beyanları üzerine tutuklanan yüzlerce kişinin davasında gizli tanıklığın yanı sıra HPG birimleri hakkında MİT ve KDP’nin Parastın merkezine toplayan MİT ‘Ajanı’nın kimliğini açıklıyoruz. Bu kişinin 5 Kasım 1976 tarihinde Diyarbakır’ın Kulp ilçesi doğumlu (TC. Kimlik No: 27832545882) ve 2011 yılında MİT elamanı Mete Melek tarafından ajanlaştırılan Abdulhalık Katar olduğu ortaya çıktı.  


SOYKIRIM OPERASYONLARI YOĞUNLAŞINCA KATAR’A GÜN DOĞAR! 

Evli olan Katar, eşine şiddet uygulama ve gayri ahlaki arayışları nedeniyle evliliği ciddi sorunlarla boğuşurken, girdiği bir çok işe de tutunamadığı belirtildi. Özellikle 2008 yılından sonra Kuzey Kürdistan’da soykırım operasyonları yoğunlaşınca Abdulhalık Katar’a gün doğar. Türkiye ve Kuzey kürdistan’da devlet tarafından 2009’da başlattığı KCK ana dava operasyonuyla bölgedeki kurumsal yapısı içinde yer alan bir çok çalışan, sempatizan ve halktan insanlar siyasi soykırıma tabi tutulmasıyla kurum çalışmaları her türden kötülüğe ve sızmaya açık hale gelir. Bu boşluktan faydalanan Katar ise çalışmalara girdiği belirtildi.  


SERDAR’DAN SONRA ABDULHALIK DA ARTIK AJANDIR! 

Amed’te (Diyarbakır) MİT tarafından ajanlaştırılan Serdar Tolmaç’tan sonra özellikle 2011 yılında MİT elemanı Mete Melek tarafından Abdulhalık Katar’da ajanlaştırıldığı ve artık bir ajan olarak siyasi parti içine sızdıraldığı kayıt altına alındığı belirtildi. Böylece MİT istediği kişi hakkında, talep ettiği her türlü bilgiyi Katar’dan alırken, Katar ise MİT’in kendisine açtığı zeminde yolsuzluk ve yozluğu zirveleştirdiği öğrenildi.  

 

 HPG AMED EYALET GÜÇLERİ FUHUŞ AĞINA KARŞI BAŞLATTIĞI OPERASYONDA KATAR’IN İSMİ GEÇER AMA...!

Bir süre devam eden bu durum üzerine MİT Abdulhalık Katar’ın sık sık Trabzon’a Rus kadınlarını ziyarete gidişine göz yumduğu belirtildi. Bu çerçevede HPG Amed Eyalet Güçleri tarafından Amed merkezli bir ajan ve fuhuş ağına karşı operasyon başlatması üzerine, başta MİT kayıtlarında Komançi kod isimli ve MİT teşkilat numarası 2073/22 ile yer alan, sırasıyla Mit’in Bingöl ve Mersin başkanlıklarına çalışan Serdar Tolmaç olmak üzere kimi ajanları ve bunlarla bağlantılı fuhuş çetesi elemanları tutuklar. Haluk Katar ismi ajanlık, yolsuzluk ve taciz-tecavuz olaylarına karıştığına dair ilk olarak bu sureçte gündeme gelir ve kendisi hakında ayrıntılı bir araştırma başlatıldığı HPG birimlerince verilen bilgiler arasında. Ancak eyalete gelişen yoğun çatışmalar ve yaşanan kimi şahadetlerden dolayı bir süre sonra bu çalışma sekteye uğradığı,  araya zaman girince Abdulhalık Katar tüm yaptıklarının unutulduğunu düşünerek bu kez görevli bir ajan olarak Başur Kürdistan alanına geçerek Medya Savunma Alanlarında HPG birimleriyle ilişkilenmeye çalıştığı belirtildi. 


‘ŞAPKA DÜŞTÜ KEL GÖRÜNDܒ

Başta KCK Ana davası olmak üzere Kuzey Kürdistan’daki siyasi soykırım operasyonlarında verdiği yalan yanlış beyanlarından dolayı tutuklanan yüzlerce kişinin avukatları ve insan hakları kuruluşlarının gizli tanıkların dava duruşmalarına katılmaları için başvurularından kaynaklı tamamen deşifre olmasından kaygılanan Katar için MİT bu kez Türkiye’nin Hewlêr Konsolosluğu’nda görevli Hüseyin Kırmıt isimli MİT elemanı ile birlikte çalışması için Güney Kürdistan’a gönderdiği iddia edildi. Medya Savunma Alanlarından toplamaya çalıştığı bilgileri Hüseyin Kırmıt’a aktaran Katır’ı HPG birimleri, onun kim olduğunu ve ne yapmak istediğini farkında olduğunu ancak ilişki ağını anlamak, gerçek amacını netleştirmek için hiçbir şey olmamış gibi davrandıklarını aktarıldı.   

İlişkilerinden faydalanmak için Katar’ı bir süre korumaya alan KDP istihbaratı Parastın’da Medya Savunma Alanları ve bölgede topladığı bilgileri hem MİT’e hem de kendilerine paylaşılması için ikna edildiği verilen bilgiler arasında. Burada da deşifre olduğunu anlayan MİT, Türkiye’ye geri götürdüğü, ancak şuan tam olarak hangi kentte kaldığı tam öğrenilemedi.   

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): ajan  MIT  Haluk  Katar  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA