Yıldırım’ın Açıklaması İktidarın Kadına Bakışının Aynasıdır
Kadin / 22 Ekim 2018 Pazartesi Saat 10:19
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP AKP iktidarıının 16 yıldan beridir yaptıkları her konuşmalarından gericilik, ayrımcılık, akıldışılık dökülmekte.

AKP  AKP iktidarıının 16 yıldan beridir yaptıkları her konuşmalarından gericilik, ayrımcılık, akıldışılık dökülmekte. Ülke için önemli her tür gündeme gayri ciddi bir hikaye katarak sempati kazanmaya çalışan Binali Yıldırım da, aslında bu hikayelerle AKP iktidarılarının ne denli gerici, insanlık düşmanı ve ayrımcı olduğunu sergiliyor.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde düzenlenen, '2023 Vizyonunda Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin Rolü' çalıştayında konuşan TBMM başkanı Binali Yıldırım, sosyal yardımların 2002’de 3.1 milyar, bugün ise 52 milyar lira olduğunu söyledi.  Yıldırım, kriz koşullarında gelir seviyesi düşük halka verilen yardımların kesilmesi yönündeki düşüncesini de, toplumsal yaşamda kadını ikincil plana koyan bir hikâye anlatarak açıkladı: “Önceki ziyaretlerden birinde yaşlı bir amca geldi, hanımı vefat etmiş evlenecek, bir türlü evlenemiyor, beni evlendir dedi. Hanımlara para veriyorsunuz kimse yüzümüze bakmıyor, evlenemiyoruz dedi. Dolayısıyla sosyal devletin de ölçüsünü, ayarını yerinde tutmakta fayda var” dedi.

Bir yandan başlık parasının kaldırılmasını kendi lehine propaganda olarak kullanan AKP AKP iktidarıı, diğer yandan kadını ekonomik olarak erkeğe bağımlı kılan mekanizmaları ayakta tutmaya çabalamaktadır. Faşizmin temsilcileri ise kadının alınıp satılabilecek bir mal olduğunu düşündüğünü her defasında dile getirmekte. işsizliğe mahkum bırakılan milyonlarca emekçiye, devletin görevi olması gereken bakım hizmetlerinin üzerine yüklendiği ve eve hapsettiği kadınlara bağlanan üç beş kuruş olduğunu vurgulayarak kadın üzerindeki cinsiyetçi siyasetini yürütüyor.

Yıldırım’ın bu  açıklaması Kadını toplumda yok saymaya çalışan AKP iktidarının zihniyetini en iyi ortaya koyan ve kadını toplumda ikinci sınıf gören zihniyetin yansımasıdır. İktidarın kadına bakışının aynasıdır. İktidar 16 yılda kadına yönelik bütün şiddet ve katliam senaryolarını devreye koyarak kadın üzerinde kirli siyaset yürüttü. İktidarın bu politikaları doğrultusunda  “2002-2017 Ocak ayı tarihleri arasında toplam 14 bin 293 kadın cinayeti işlendi.

AKP zihniyetinin her uygulama ve konuşmalarından gericilik, ayrımcılık, akıldışılık dökülmekte. Ülke için önemli her tür gündeme gayri ciddi bir hikaye katarak sempati kazanmaya çalışan Binali Yıldırım da, aslında bu hikayelerle AKP zihniyetinin ne denli gerici, cinsiyetçi, insanlık düşmanı ve ayrımcı olduğunu sergilemektedir.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): kadin  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.