BAŞUR SEÇİMİNİ KİM KAZANDI?
Makaleler / 13 Ekim 2018 Cumartesi Saat 11:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başurê Kurdistan bölge parlamento seçimleri yapıldı, ancak tartışmaların devam edeceği görülüyor.

Halkın çok fazla ilgi göstermediği bu seçimlerden KDP birinci parti olarak çıktı. Referandum sonrası gelişen olaylar, başta Kerkük olmak üzere Başur topraklarının yarısına yakınının direnilmeden, savaşılmadan Irak’a teslim edilmesi ve sömürgeci soykırımcı Türk devletinin başta KDP’nin etkin olduğu Behdinan alanı olmak üzere Başur’un birçok yerini işgal etmesi KDP’ye olan halk desteğini azaltmış ve meşruluğunu ortadan kaldırmışken, KDP’nin bu seçimde birinci parti olarak çıkmasının nedeni iyi anlaşılmalıdır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki; mevcut seçim sonuçları demokrasi olarak tanımlanamaz ve demokratik bir seçimin sonuçları olarak ele alınamaz. Başur’da bugüne kadar yapılan tüm seçimlere olduğu gibi KDP’nin bu seçimlere de hile karıştırdığı, hile, oyun ve baskılarla istediği sonuçları elde ettiği tartışma götürmez bir gerçektir. Bununla birlikte KDP’nin bu kadar yüksek bir oy oranıyla birinci parti seçilmesinin uluslararası ve bölgesel kimi nedenleri daha vardır.

Kapitalist modernist sistemin yapısal krizini 3. Dünya Savaşı’yla aşmaya ve sistemi yeniden dizayn etmeye çalıştığı bir dönemde tüm dünyada olduğu gibi Kürdistan’da da sağcı, milliyetçi bir iktidarın olması istenmektedir. Kürdistan’ın mevcut konumu da dikkate alındığında bu iktidarın işbirlikçi karekterde olması da kaçınılmazdır. Bu açıdan KDP’nin uluslararası kapitalist modernist güçlerin desteğini alarak böylesi bir sonuca ulaştığı açıktır. Başta ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa olmak üzere bölgede çıkarları olan ve bölgeyle yakından ilgilenen tüm kapitalist modernist güçlerin aktif bir şekilde KDP’yi destekledikleri ve seçimlerde başarılı olması için imkan ve olanaklarını seferber ettiği bilinmelidir.

Öte yandan soykırımcı sömürgeci faşist Türk devleti Kürt halkı ve Kürdistan Özgürlük Hareketi’ne karşı geliştirdiği soykırım saldırılarında başarılı olmak için uzun bir süredir işbirlikçi çizginin temsilcisi olan KDP’yi kullanmakta, son birkaç yıldır da işgalini genişleterek Başur’u 82. Vilayeti haline getirmeye çalışmaktadır. KDP ve ona bağlı silahlı çeteleri de kullanan soykırımcı sömürgecilik, bu işgaline meşruiyet sağlayan KDP’nin iktidarda kalmasını istemekte, bunun için çalışmaktadır. Türk MİT’i, askeri ve siyasi bileşenlerinin bir süredir Başur’daki aşiret ve çevreleri gezerek KDP’ye seçimlerde destek verilmesini istediği, bu amaçla maddi destek vaatlerinde bulunduğu biliniyor. Bu açıdan KDP’nin seçimlerde birinci parti olarak çıkması sömürgecilerin de çıkarınadır.

Her ne kadar durum böyle olsa da ve KDP birinci parti olarak seçimlerden çıksa da gelişmelerin KDP, sömürgeciler ve kapitalist modernist güçlerin beklenti ve istemleri doğrultusunda olacağı sanılmamalıdır. Çünkü mevcut sonuç Başur’daki siyasi, ekonomik, toplumsal ve askeri vs. krizi çözmediği, hatta hafifletmediği gibi daha da derinleştirmiştir.

Denge siyasetine dayanan Başur siyasası bu seçimlerde dışarıdan müdahalelerle bir tarafın lehine bozulmuştur. Bunun da var olan kriz ve kaosu daha da derinleştireceği açıktır.

Türk sömürgeciliği ve kapitalist modernist güçlerin tam desteğini alan KDP’nın dışında kalan diğer Başurlu güçlerin de İran ve Irak’a yaklaşacağı, bu şekilde Başur’un bölgesel ve uluslararası güçlerin çekişme ve çatışma alanı haline getirileceği görülmelidir.

Bu açıdan tehlike büyüktür ve hafife alınamayacak kadar ciddidir. Çünkü bu denklemde Kürt’ün payına düşen sadece ve sadece yıkımdır, işgaldir, katliam ve sürgündür. Başarılı olması halinde kazanacak olan işbirlikçilik, sömürgecilik ve kapitalist modernitedir. Bu nedenle son Başur seçimleriyle daha da tehlikeli hale gelen bu lanetli denklemi ve içinde yer alan lanetli güçleri boşa çıkarmak, her yurtseverin tarihi görev ve sorumluluğu olmaktadır. Halkımız her yerde buna karşı tavrını ortaya koymalı, işgal ve sömürgeciliğe karşı mücadele etmeli, direnişçi güçlerin yanında yer almalıdır.

Alîşêr Pîran

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): basur  secim  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.