Askerler, Ormanları Hilal ve Yıldız Şeklinde Benzin Dökerek Yakıyor
Makaleler / 20 Ağustos 2018 Pazartesi Saat 11:34
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk devletinin ve AKP/MHP diktatörlüğünün Kürt illerinde savaş konsepti ve uyguladığı doğa katliamı büyük bir hızla devam etmektedir.

Türk devletinin ve AKP/MHP diktatörlüğünün Kürt illerinde savaş konsepti ve uyguladığı doğa katliamı büyük bir hızla devam etmektedir. Kürt halkına yaptığı katliamlarla hızını alamayan Barbar Türk devleti 90’lı yıllardan bu yana Kürt illeri başta olmak üzere Kürtlerin yaşam alanı oluşturdukları her yeri ateşe vererek yok etmektedir. Barbarlaşan Türk devleti tarafından başta Lice, Hakkari, Dersim, Cudi ve Bingöl’de 9 yılda 4 bin 849 hektar arazi yakılarak kül oldu. Yasak bölge bahanesiyle Türkiye’nin batısında orman yangınlarına müdahale edilirken, doğusunda halkın kendi bölgesindeki yangınları söndürmesi bile engellenmektedir. 2017 yılında Lice’de “Bu dağları yakacağız” diyen askerler, yeni bir doğa katliamının işaretini vermiştiler.  Türk devletinin verdiği katliam işaretleri doğrultusunda yaşam alanları daraltılıp doğa katliamları uygulanıyor .

Özellikle Kürt illerine yönelik başlatılan sokağa çıkma yasaklarıyla beraber, savaş bölgesi ilan edilen yerlerde yaratılan tahriplerle beraber, bölgenin tamamı ateşe veriliyor. Batıda iktidar destekli sermaye grupları imar uğruna bütün ormanları ve yeşil alanları katlederek iktidarın talimatları doğrultusunda sermayelerini güçlendirmektedirler. Kürt illerinde ise askeri operasyon ve “güvenlik” bahanesiyle binlerce hektarlık ormanlık alanlar ateşe verilmektedir. Türk devletinin attığı Obüs ve bombalar sonucunda şu anda birçok alanda yaşamın izine bile rastlanılmıyor. Yine bu son dönemde Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Derecik Beldesi ile Güney Kürdistan’da arasında bulunan birçok noktada askerler ormana hilal ve yıldız şeklinde benzin dökerek yakmıştı. Kuraklaştırmak istedikleri alanlara ise karakollar inşa etmektedirler. Kendi gölgesinden bile korkan Türk devleti, ağaçların gölgesinden nasıl korkmasın.

Son olarak da Dersim’in Hozat ilçesinin Sincik Dağı’na F16 savaş uçakları, SİHA ve kobra tipi helikopterlerle düzenlenen bombardımanın ardından ormanlıklarda yangın çıktı.  Hozat ilçesindeki Aliboğazı’nın Değirmendere, Zoğar, Zenge, Koçeri, Bozan, Koskozulca ve Dündül bölgelerinde bir hafta önce başlayan yangın hala sürüyor. Kamuoyu buna karşı sessizliğe bürünmüş durumda. Yangını söndürmek için bölgeye giden halk ise, “özel güvenlik bölgesi” bahanesiyle uzaklaştırılıyor. Yangının daha fazla alanlara yayılması için Diktatör Erdoğan’ın askerleri halkın yangını söndürmesine engel oluyor ve yangının daha fazla alana yayılmasını sağlıyor. Bununla da yetinmeyen Erdoğan diktatörlüğü,  Bingöl’ün Genç ilçesi kırsalında bilinçli bir şekilde orman yangını başlattı.

İktidarın Politik Yangınları

Genel itibarıyla baktığımızda Hem Kürt illerinde hem de Türkiye batısındaki orman yangınlarının hepsi politik nedenli yangınlardır. Kürt illerindeki yangınlar, savaş sermayesini destekleyen unsurları barındıran, batıdaki yangınlar ise iktidara yakın sermayecilerin bilinçli çıkardığı yangınlardır.  İktidar, savaş konseptini daha yaygın hale getirmek için bütün canlıların yaşam alanı olan, yeşil alanları ve ormanları ateşe veriyor. Bugün devletin ormanları yakmasının temel nedenlerinden bir tanesi dağlık alanı kuraklaştırmak, bununla birlikte oradaki savaşta öne geçmek istemesidir. Ancak askeri açıdan zayıfladığı ve savaşacak bir gücünün kalmadığı biliniyor. Tekniğe sığınarak sürdürdüğü sözde savaşta Kürt halkına zarar veriyor, doğa katliamı gerçekleştiriyor ve hiçbir şekilde yaşam alanı bırakmıyor. Çıkarılan yangınlar yalnızca ormanlık alanı değil, ekim alanlarını da yakarak köylünün üretim alanları yok edilmektedir.  Erdoğan ve ona bağlı işgal ordusunun, katletme politikası doğrultusunda Kürt halkı başta olmak üzere, Kürt alanlarında yaşayan bütün canlılara bile tahammülü kalmamıştır. Cudi’deki bir cırcır böceğinin sesini kesmek için milyarca dolar harcamaktadır. Yeter ki cır cır böceğinin Cudi’de sesi çıkmasın.

Sara Gula

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER): TC  Orman  yangini  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA