KDP-MİT İşbirlikçiliği Bitmiyor: Güneydeki Karakolların Parası TC’den, Yapımı KDP’den
Haberler / 17 Ağustos 2018 Cuma Saat 07:29
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ - Türk askerinin Başurê Kürdistan’ı işgal etmesi ve üs kurması, PKK gerillalarının direnişi ile karşılaşması ve bu konuda bir ilerleme sağlanamaması üzerine KDP kendisi karakol yapıyor. Bu karakolların bütün inşaat vb. giderleri Türk devleti tarafından karşılanıyor.

Türk askerinin Başurê Kürdistan’ı işgal etmesi ve üs kurması, PKK gerillalarının direnişi ile karşılaşması ve bu konuda bir ilerleme sağlanamaması üzerine KDP kendisi karakol yapıyor. Bu karakolların bütün inşaat vb. giderleri Türk devleti tarafından karşılanıyor.

Tarihten bu yana aile çıkarlarını esas alan ve bu temelde her türlü ihaneti göze alan KDP, Türk devletinin kuklası olmaktan vazgeçmiyor. Kendi topraklarında sömürülmesine rağmen hala kendi kuyusunu kazan işbirlikçi konumundadır. Özellikle Kürt katliamları uygulanırken, halk zulüm ve işkencelerden geçirilirken sessizliğini korumuş ve korumaya devam etmektedir. Damarlarına kadar ihanete bulaşmış Barzani ailesi, halen Kürt kanı içen Türk devletinden ve faşizmden yana tavır almaya devam ediyor. Kürdistan topraklarını bile faşizme peşkeş çekiyor. Bunun bir örneği de yıllardan beri başurê kurdistan topraklarında inşa edilen MİT üsleridir. Türk ordusu ve MİT’in inşa ettiği bu üsler, Kürt soykırımı temelinde planlanmış ve KDP eliyle uygulamaya konulmuştur.

 

MEDYA SAVUNMA ALANLARI ETRAFINDA KDP KARAKOL YAPIYOR

Türk askerinin Başurê Kürdistan’ı işgal etmesi ve üst kurması, PKK gerillalarının direnişi ile karşılaşması ve bu konuda bir ilerleme sağlanamaması üzerine KDP kendisi karakol yapıyor. Bu karakolların bütün inşaat vb. giderleri Türk devleti tarafından karşılanıyor. Türk MİT’i ve askerinin istediği proje temelinde karakol yapılıyor ve bu karakollara KDP Peşmergeleri tarafından yol yapılarak Türk askerinin hizmetine hazır hale getiriliyor.

İnşa edilen karakollarda MİT’e bağlı birimler KDP’yi de denetiminde tutarak istihbarat faaliyetlerinde bulunuyorlar. Örneğin, Çoman ilçesinde Hasan Bey silsilesinde yer alan ve Doğu tarafı Balakayatiye, Batı tarafı Bradost’a bağlı “Seri Berdi-Zine Bêş” alanında KDP’nin Zerevani gücüne bağlı iki karakolu bulunuyor. Bu iki karakolda görevlendirilmiş MİT timi, bu alanlarda devriye atarak PKK hakkında bilgi faaliyetlerini örgütlüyor. Geceleri Sideka ve eski Diyana yolundan bu karakollara gidip geliyorlar. 

KDP hiçbir zaman Kürdistan halkının iradesine dayanmamıştır. Aksine aile çıkarları adına kendi halkını da satmıştır. Türk devletinin Başur topraklarına girmesi demek, bir halkın iradesini yok sayarak işgal altına alması demektir. Buna bölgesel güçler izin vermediği sürece gerçekleşmesi imkansızdır. Ancak böylesi bir zihniyetin bu topraklarda kök salması KDP’nin yılardan beri süregelen zihniyetinin sonucudur. MİT bugün Duhok, Zaxo, Hewler ve Salahaddin gibi kentlerde de KDP’yi kullanarak faaliyet yürütmektedir. Medya savunma alanlarında da KDP tarafından karakollar inşa ediliyor ve bu karakollar MİT ve Türk askeri güçleri tarafından istihbarat ve keşif faaliyetleri için kullandırılıyor. KDP’ye bir rol biçilmiştir. O da ne olursa olsun Kürt sorunu çözümsüz bırakılacak ve Kürdistan’ın sömürge durumu her zaman canlı tutulacak. Demokratik özgürlükçü ve halkların ortak iradesini esas alan faaliyetler KDP eliyle engellenecek.

Türkiye-KDP ilişkileri geliştikçe Türk İstihbaratı Zaxo’dan başlayarak, Güney Kürdistan’ın her yerinde örgütlendirilmiş ve günümüzde de örgütlendirilmeye devam etmektedir. Sınır güvenliği adı altında PKK’yi devre dışı bırakıp Güney’deki halk sömürü altına alınmak isteniyor. Bir Kürt partisi olan KDP bunun çok net farkında olduğu gibi, daha ileri boyutlara taşımak için her türlü tavizi de vermektedir. Kendi halkını ve topraklarını Türk devletine açık hale getirmektedir.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): MIT  KDP  iliskileri  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.