KDP’nin HDP’lilere ‘Eylem ve Etkinliklere katılmayacaksın’ baskısı
Haberler / 14 Ağustos 2018 Salı Saat 08:03
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HEWLÊR – HDP Federal Kürdistan Bölgesi Eşbaşkanı Müzeyyen Güneş, Hewlêr’de KDP tarafından Türkiye ve Kuzey Kürdistan’dan gelen Kürt siyasetçi ve iş insanlarına yönelik eylem ve etkinlik faaliyetlerinde bulunmayacaklarına, hiç demokratik haklarını kullanmayacaklarına dair zorla belgeye imza atmaları için baskı yapıldığını iddiasında bulundu.

HDP Federal Kürdistan Bölgesi Eşbaşkanı Müzeyyen Güneş, Hewlêr’de KDP tarafından Türkiye ve Kuzey Kürdistan’dan gelen Kürt siyasetçi ve iş insanlarına yönelik eylem ve etkinlik faaliyetlerinde bulunmayacaklarına, hiç demokratik haklarını kullanmayacaklarına dair zorla belgeye imza atmaları için baskı yapıldığını iddiasında bulundu. 

Federal Kürdistan Bölgesi’nde Kürdistan Demokratik Partisi (KDP), başta HDP olmak üzere, Türkiye ve Kuzey Kürdistanlı iş insanlarına yönelik baskıları artarak devam ediyor. İki hafta önce Hewlêr’de Asayişe çağrılan ve sonra haber alınamayan HDP Federal Kürdistan Bölgesi yöneticilerinden Mehmet Kolçak’ın ardından, bu kez de HDP Federal Kürdistan Bölgesi siyasetçileri ve çalışanlarına yönelik eylem ve etkinlik faaliyetlerinde bulunmayacaklarına dair zorla  belgeye imza atmaya çalışarak baskılar sıklaştırıldığı belirtildi.

 

Güneş: KDP Üzerimizdeki Baskıları Derinleştiriyor

Konu ile ilgili bilgi veren HDP Federal Kürdistan Bölgesi Eşbaşkanı Müzeyyen Güneş, siyasi nedenlerden dolayı Başur’a gelmek zorunda kalan Kürt siyasetçi ve çalışanlarına yönelik baskı ve tutuklamalar gün geçtikçe derinleştirdiğine dikkat çekerek,  “KDP gittikçe baskılarını bizim çalışanlarımız ve üyelerimiz üzerinde derinleştirmektedir. Hiçbir eylem etkinliklere katılmamaları için hazırladıkları demokratik haklardan yoksun belgeyi imzalamaları için baskı uygulamaktadır” dedi. Güneş, belgenin içeriği ile ilgili şu bilgileri verdi: “Asayişin elindeki listeye göre kişiler Asayiş bürolarına çağrılıp, bazı soruların ardından belge imzalatmaya çalışıyorlar. Bu belge bir itiraf belgesidir. İmzalattırılmak istenen Belgenin içinde ‘hiç bir demokratik hakkını kullanmayacaksın, eylem ve etkinliğe katılmayacaksın. Attığım her adımda haberdar olacaksınız maddeleri bulunmaktadır”. 

 

‘Evlerimiz 24 saat gözetim altında’

Daha önce belgenin içeriğini bilmeden imzalayan kişilerin olduğunu bilgisini veren Güneş, belgeyi imzalayan kişilerin içeriğinden haberdar olmadıklarını belirtti. Belgeyi imzalayan kişiler bir eylem ve etkinliğine katıldıklarında ikinci bir belge imzalattırdıklarını dile getiren Güneş, “Bu ikinci belgede ‘kendi isteğimle Hewler’de ya da yaşadıkları yerden çıkıyorum’ maddesi yer alıyor. Bunun için sürgün edilen kişiler hiçbir hakkını kullanamayacak duruma düşürülüyor ve hakları ellerinden zorla alınıyor” dedi.  KDP’nin bu kirli siyaseti Hewler başta olmak üzere Diyana, Duhok ve Türk devletinin diktatörlüğünü, baskısını kabul etmeyen kişilerin Federal Kürdistan Bölgesinde bulundukları her yerde uygulandığını dile getiren Güneş,  Diyana ve Duhok’ta iki kişi bir araya geldiklerinde asayiş tarafından alınıp sorguya çekildiğine dikkat çekti.  Evlerine gelen misafirlerin kimlikleri alınıp asayişe götürüldüklerini ifade eden Güneş, “14 gün önce Mehmet Kolçak asayişe çağrıldıktan sonra haber alamadık, nerede olduğuna ilişkin hiçbir bilgi vermediler. Sorduğumuzda da bilgilerinin olmadığını söylüyorlar. Buna ilişkin açıklama yapmak istediğimizde izin verilmedi. Bizde HDP büromuzda açıklamamızı yapıp Genel Asayişe kadar yürüdük. Bu haksız uygulamalar doğrultusunda açıklamalarımız devam edecektir” diye kaydetti.

 

‘Sadece HDP üyelerine değil Kuzey Kürdistanlı iş insanlarına da aynı uygulama var’

Federal Kürdistan Bölgesi kentlerinde iş yerleri açan Türkiye ve Kuzey Kürdistan’dan gelen Kürtler de aynı uygulamalara maruz kaldığını dile getiren Güneş, sürekli denetim adı altında baskı uygulandığı iddiasında bulundu.

 

‘Bu hukuksuz ve faşist uygulamalardan vazgeçilsin’

KDP ve YNK ‘ye çağrıda bulunan Güneş, Türk devletinin zihniyetiyle yapılan bu hukuksuz ve faşist uygulamalardan bir an önce vazgeçmeleri gerektiğini söyledi. Güneş, Dört parçada yaşayan bütün Kürtler bu haksızlıklara ve adaletsizliklere seslerini yükseltmeleri gerektiğini ifade etti.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): KDP  HDP  yasak    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA