Ekonomik Kriz Değil Diktatör Erdoğan Krizi
Makaleler / 13 Ağustos 2018 Pazartesi Saat 05:47
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik kriz, tam bir çökme ekonomisinden geçtiğini gösteriyor. İçinden geçmekte olduğumuz duruma pek çok anlam yükleyenler var, ancak bu ne bir dolar krizi ne rahip krizi, ne Trump krizi... Bu Türkiye'nin sistem krizidir.

Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik kriz, tam bir çökme ekonomisinden geçtiğini gösteriyor. İçinden geçmekte olduğumuz duruma pek çok anlam yükleyenler var, ancak bu ne bir dolar krizi ne rahip krizi, ne Trump krizi... Bu Türkiye'nin sistem krizidir.

Türkiye’nin rahip kriziyle birlikte gün yüzüne çıkan ekonomik kriz gün geçtikçe derinleşmeye doğru yol almaktadır. Türkiye’nin ekonomik krizde yol almaya devam ederken Faşist Türk cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamalarda yaşan ekonomik krizin dış güçlerden kaynaklandığı yalanını söylemektedir. Sadece bu krizi Rahip olayına bağlayıp kendi diktatörlüğünü yaşatma beşine düşmüştür. Çünkü onun için Türkiye halkları önemli değil. Zaten kendi yarattığı sistemde halkın bütün değerlerini yok etmiştir. Kendinden olmayanı dışlamış, ona muhalif olanı terörist ilan etmiş, bütün rant kapılarının kilidini eline almış, Kürt halkını gözaltı, tutuklama, işkence ederek yok etmeyi hedeflemiş bir zihniyetin diktatörü olan Erdoğan bu krizi sadece rahip üzerinde siyaset yaparak halkın gözünü kapatmaya çalışmaktadır. Oysa bu sistem Türk devletinin tarihten günümüze kadar devam eden barbarlık politikasıdır. Bu Barbarlık politikasını 16 yıldır diktatör Erdoğan sürdürülmektedir.

Hukuksuzlukta Hukuk Yalanı

Diktatör Erdoğan Rahip üzerinde yaptığı bir açıklamada şöyle diyor, “ABD’nin Rahip Brunson ilişkin attığı adım stratejik bir ortaklığa yakışmayan bir adımdır. Bir yandan stratejik ortaklık diyeceksin bir yandan müttefik diyeceksin sonrada kalkıp Türkiye’ye karşı ciddi bir saygısızlık yapacaksın. Bunu kabul edemeyiz. Bakanlarımın mal varlıklarına el koyuyor. Bizde ABD’li bakanların varsa Türkiye’deki mal varlıklarını donduracağız. Türkiye hukuk devletidir. Hukuk gereği neyse bunu yapacaktır. Bizimle asla bir takas anlayışı içinde 6 kez ABD’ye girip çıkan Halkbank müdür muavinin tutuklamayla kalkıp ta bir takasa girme biz anlayış içerisinde değiliz. Suçlu bedelini öder bizde suçlunun cezasını vereceğiz” demişti. Peki, şimdi Erdoğan’a sormak gerek sen neyin bedelini ödetiyorsun bu halka, sen hangi hukuk anlayışından söz ediyorsun? Diktatör Erdoğan, ancak kendisine oy verenleri, şakşakçılarını kandırabilir. ABD’nin ABD bir vatandaşı için bir ülkeyi çöküşe götürmeyi göze alıyor. Sen kendi vatandaşların için zulümden, işkenceden, tutuklamadan, senden olmayanı terörist ilan etmekten, taciz ve tecavüzü meşrulaştırmaktan, çocuk yaştaki kızları 70 yaşındakilerle evlendirmek için yasaları çıkartan, ülkenin bütün paralarını cebine koymaktan, işçi ve memurları ihraç etmekten, ülkenin bütün mal varlıklarını yapancı sermayecilere peşkeş çekmekten, halkını aç bırakmadan, üstlerine bomba yağdırmaktan başka ne yaptın?  Bu güne kadar stratejik ortağın olan ABD ile Afrin başta olmak üzere Kürt halkını katliamdan geçirirken, zorla askere gönderdiğin gençlerin cenazelerinde gerekirse vatan için ölünür vatandaşımın huzuru için her şey yaparım diyen sen değil miydin?  Evet halkın huzuru için değil kendi huzurun için yaptığın sarayda kaç milyar dolar harcadın. İkinci sarayın yapımında çalışan işçilerin parasını ekonomi yokuşa girdiğinde vermeyen ve işçileri işten çıkartan sen değil misin? Kendi sarayın için Bir büyüğümüzün güzel sözü var. ” İtibardan tasarruf yapılmaz. Burası Türk milletinin itibarıdır” diyerek kendi keyfin, huzurun ve iktidarın için sarayına 600-650 milyon dolar harcayan sen değil misin? Ey diktatör Erdoğan.   Bütün yatırımlarını dolar ve altın üzerinde yapıp ta halka yastığınızdaki doları çıkartın bozdurun ülkeyi bu krizden çıkartalım diyen bir diktatöre, sen önce yurtdışındaki hesaplarında olan milyarlarca doları bozdur. Saraya verdiğin milyarca doların hesabını ver. Halkın yediği bir lokma ekmeğe göz dikmiş onun üzerinden siyaset yapıyorsun. Doları olmayan halka dolarınızı çıkartın bozdurun demek resmen halkla alay etmektir. Utanmazlığın bu kadarı da fazla artık. Dış odaklı mihrakların yarattığı sorundur diyerek kendini aklamanın peşine düşen bir diktatörle karşı karşıyayız.

Sara Gulan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): Kriz  Ekonomik  ABD  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.