Midyat Cezaevinde MİT’in Ajanlaştırma Faaliyetleri Sürüyor
Haberler / 12 Ağustos 2018 Pazar Saat 07:31
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MARDİN – Cezaevlerinde bulunan tutsaklara yönelik MİT elemanlarının özellikle hedef aldığı Kürt tutsakları ajanlaştırmaya çalıştığı öğrenildi. Midyat cezaevinde MİT elemanı olduğu belirtilen Ahmet Koni isimli gardiyan gözetiminde bulunan tutsaklara ajan olmaları için önce para teklifi yapıldığı, kabul etmeyenlerin ise işkence ve tehdit yoluyla ajan olmaya zorlandığı iddia edildi. Cezaevinde MOBESE kameraları dışında mazgal ve koğuşlara da gizli dinleme cihazları konulduğu belirtildi.

Cezaevlerinde bulunan tutsaklara yönelik MİT elemanlarının özellikle hedef aldığı Kürt tutsakları ajanlaştırmaya çalıştığı öğrenildi. Midyat cezaevinde MİT elemanı olduğu belirtilen Ahmet Koni isimli gardiyan gözetiminde bulunan tutsaklara ajan olmaları için önce para teklifi yapıldığı, kabul etmeyenlerin ise işkence ve tehdit yoluyla ajan olmaya zorlandığı iddia edildi. Cezaevinde MOBESE kameraları dışında mazgal ve koğuşlara da gizli dinleme cihazları konulduğu belirtildi.

Alınan bilgilere göre Türk devletinin cezaevlerindeki ajanlaştırma uygulamaları devam ediyor. Ajanlaştırma faaliyetleri kapsamında cezaevlerinde bulunan tutsaklara yönelik MİT elemanlarının özellikle hedef aldığı Kürt tutsakları ajanlaştırmaya çalıştığı öğrenildi. Midyat cezaevinde bulunan tutsaklar 24 saat MİT’in gözetiminde tutularak tutsaklar üzerinde para teklifi, işkence ve tehdit yoluyla MİT’e devşirilmeye zorlanıyor.

 

İŞKENCE VE ÖLÜM TEHDİTLERİYLE ZORLAŞTIRILIYOR

Özellikle Kürt tutsakların ve uyuşturucudan alınan kişilerin hedef alındığı ve bu kişilere önce para teklifi yapıldığı, kabul etmeyenlere ise işkence uygulanarak, ailelerini öldürmekle tehdit edilerek ve kabul etmezlerse onları ortadan kaldıracaklarını söyleyerek ajan olmaya zorlandıkları öğrenildi. Cezaevine gardiyan olarak kendi ajanlarını yerleştirdikleri ve bu kişiler yoluyla da tutsakları gün boyunca gözetim altında tuttukları bildirildi.

 

AHMET KONİ ADLI GARDİYANA DİKKAT!

Midyat cezaevinde gardiyan olan Ahmet Koni isimli şahsın, MİT adına faaliyet yürüttüğü, MİT’in bu kişi üzerinden hem cezaevi müdür ve gardiyanlar hakkında bilgi aldığı,  hem de cezaevinde tutuklular içinde devşirme çalışması yürüttüğü öğrenildi. MİT’e devşirilecek tutukluların bu kişi tarafından belirlendiği ve MİT’in durumunu takip etmesini istediği kişiler hakkında MİT’e düzenli rapor verdiği öğrenildi.

Diğer yandan cezaevlerinde sabit MOBESE kameralar dışında mazgal, koğuş ve spor faaliyetleri yapılan salonlarında da dinleme cihazları yerleştirilerek, MİT elemanı Ahmet Koni tarafından dinlendiği belirtildi.

 

DAVA DOSYASINI DÜŞÜRMEK İÇİN 150 BİN DOLAR İSTENDİ

Ajanlığı kabul eden kişilerin Ahmet Koni’nin verdiği bilgiler çerçevesinde MİT’in talebi üzerine mahkemede salıverildiği bildirildi. Özellikle PKK’li tutuklular ile uyuşturucu kaçakçılığından Midyat cezaevinde olanların Ahmet Koni tarafından takip edildiği bildirildi. Ahmet Koni’nin Midyat cezaevinde uyuşturucu kaçakçılığından tutuklu bulunan Hikmet isimli bir kişiden dava dosyasını düşürme vaadiyle 150 bin dolar para istediği de öğrenildi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): cezaevi  iskence  ajanlastirma  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA