Bu Ne Yaman Çelişki Türkiye!
Kadin / 30 Temmuz 2018 Pazartesi Saat 08:10
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
19 Aralık 2017’de İsrail devleti tarafından gözaltına alınan Filistinli genç kadın Ahed Tamimi dün serbest bırakıldı.

19 Aralık 2017’de İsrail devleti tarafından gözaltına alınan Filistinli genç kadın Ahed Tamimi dün serbest bırakıldı. İsrail’in işgali altında bulunan Batı Şeria'nın Ramallah kentine bağlı Nebi Salih beldesinde, evinin avlusuna zorla giren bir İsrail askerine tokat attığı görülen videosu yayımlanan Ahed, İsrail askerlerine "saldırı" ile suçlanmıştı.

Üstelik bu kadın 2012'de ağabeyi gözaltına alındığında İsrail askerlerine karşı gösterdiği tavır nedeniyle "Filistinli cesur kız" olarak adlandırılmış ve İstanbul'da "Hanzala Cesaret Ödülü"ne layık görülmüştü. Bir de bunun Türkiye’de yaşandığını düşünün. Bir polise tokat atan bir kadın olsa, bırakın tebrik edilmesini veya cesaret ödülünü, o kişinin başına neler geleceğini düşünün. İdam geri getirilsin diye bas bas bağırılır, kişinin ailesi katledilir, geri kalanlar göçe zorlanır, kişi belki de müebbet hapse çarptırılır, ama hiç kimse neden diye sorgulama zahmetine girmez.  Filistinli Ahed gibi binlerce kadın var Türkiye’de. Hiçbir ahlaka sığmayan devlet politikalarına maruz kalan binlerce insan var. İşinden haksız yere atılan ve yerine kayyum atanan emekçi kadınlar var.

Türkiye’de adalet isteyen kaç kadın yerlerde sürüklenmeden, saçlarından tutulup cezaevlerine konulmadan, hakaret ve tehdide maruz kalmadan hakkını alabildi? Özgürlük istedi diye, hakkını aradı diye binlerce kadın hiçbir gerekçe olmadan cezaevlerinde hukuksuz bir şekilde tutuluyor.

Evet Türkiye’de yaman bir çelişki yaşanıyor ve bunun farkına varmayan,  sürü psikolojisine kapılan bir toplum var. Adalet, barış, hak talebini bugün en yüksek sesle bu topraklarda kadınlar dillendirdi, ancak bunun bedeli olarak Türkiye’de hak hukuk arayan bütün kadınlar işinden evinden edildi, saçlarından sürüklenerek gözaltına alındı, bebekleriyle birlikte demir parmaklıklara hapsedildi, aşağılandı, taciz edildi, tecavüze uğradı ve katledildi. Türkiye’de aynı durumu yaşayan bir kadın, Ahed Tamimi gibi cesaret örneği olarak gösterilmez. Göreceği muamele terör veya devlet suçu olmaktan öteye geçmez. O kadının gücünü kaybetmesi için ne gerekiyorsa yapılır.
Erdoğan’ın Ahed Tamimi’yi tebrik etmiş olması Türkiye’de özgür düşünce olduğu anlamına mı geliyor? Elbette hayır, demokrasi, kadın hakları, emekçi hakları, özgür düşünce adına hiçbir ize rastlanılmayan bir ülkedir Türkiye. Sadece OHAL sürecinde kadın tutuklu kadın sayısı 3 kat arttı, 668 kadın çocuklarıyla birlikte parmaklıklar ardında. Binlercesi işinden edildi. Kadın derneklerine bile tahammülü olmayan bir ülkede kadın haklarını talep etmek, demokrasi beklemek ne kadar doğrudur? Üstelik gözaltına alınan ve soruşturulan kişilerden en az 30 kişi canına kıydı veya işkence altında katledildi. Sadece OHAL döneminde meslek sahibi binlerce kadın yargısızca tutuklandı. İşkencelere maruz kaldı. Muhalif görüşe sahip diye binlerce insan ve kamuoyu mevcut faşist uygulamalara alıştırılarak susturuldu.

Filistinli bir kadını tebrik eden Erdoğan ve faşizmin en uç noktalara tırmandığı bir Türkiye’de aynı durumu yaşayan bir kadın için aynı muamele gösterilmez.

Kısaca şunu demek istiyorum; Türkiye faşist rejiminin İsrail’den hiçbir farkı yoktur!

Şevin Baran

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER): kadin  hak  Turkiye  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA