Efrîn’de OSO’nun DAIŞ tarzı işkencesi: El ve ayak kesmeler!
Haberler / 22 Temmuz 2018 Pazar Saat 04:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EFRİN – TSK ve ona bağlı OSO gruplarının Efrin’e girmesinin ardından sivillere yönelik işkencenin boyutu tutukladıkları kişilerin el ve ayaklarını kesmeye kadar vardığı belirtildi. Bu tür işkencenin DAIŞ yöntemini hatırlatıldığı belirtilirken, işkence yapılan kişilere ait zeytin ağaçları ve bahçelerini de yakıldıkları öğrenildi.

TSK ve ona bağlı OSO gruplarının Efrin’e girmesinin ardından sivillere yönelik işkencenin boyutu tutukladıkları kişilerin el ve ayaklarını kesmeye kadar vardığı belirtildi. Bu tür işkencenin DAIŞ yöntemini hatırlatıldığı belirtilirken, işkence yapılan kişilere ait zeytin ağaçları ve bahçelerini de yakıldıkları öğrenildi.

 

TSK ve ona bağlı OSO gruplarının Efrin’i işgalinden sonra sivil halka yönelik talan, kaçırma, işkence, yakıp yıkma gibi uygulamaları yanı sıra tutukladıkları kişilere yönelik işkence boyutu ise el ve ayakları kesmeye kadar vardığı belirtildi. DAIŞ’in ilk çıktığı dönemdeki kafa, el ve ayakların kesilmesi, recim ve kafes gibi işkence ile bölgedeki insanlara korku ile sindirmeye çalışılırken, Efrin’de AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Kuvay-i Milli” olarak tanımladığı OSO gruplarının da demografinin değişitirilmesi, talan, hırsızlık, insan kaçırma, tecavüz, yüzlerce dönümlük arazi ve zeytin ağaçların ile evlerin yakılıp yıkılması uygulamaları yanı sıra çeşitli gerekçelerle tutukladıkları sivil insanlara yönelik işkence boyutu ise DAIŞ’in recim, el ve ayak kesmeye kadar vardığı kaydedildi.

 

12 Temmuz’da 9 kişi fidye için kaçırıldı

TSK ve ona bağlı OSO grupları tarafından ailelerinden fidye almak için Efrin’e bağlı Şêrewa ilçesinin Behiyê köyünden 9 kişinin kaçırıldığı belirtildi. Kaçırılan ve nerede tutulduğu öğrenilemeyen Ezet Behri (60), Cemal Behri (53), Mihemed Izet (37), Ezîz Şêx Elî (44), Hedî Osman (26), Omer Ehmed Şêx Elî (45), Ehmed Mehmûd (47), Hisên Omer Elûş (52) ve Mihemed Mistefa Misto (54), ailelerinden fidye istendiği öğrenildi. 

 

Yine aynı tarihte Raco ilçesine bağlı Mosaka köyünden Hisên Şêxo (52) adlı engelli yurttaşın kaçırıldığı ve iki gün sonra Tîra Vadisinde ölü olarak bulunduğu aktarıldı. 


Aynı günlerde Şêrawa ilçesine bağlı Beraad köyünde Hemdi Ebdo adlı yaşlı kişinin cenazesi bulundu. Ebdo’nun yakınları, OSO grupları tarafından bir kaç gün önce Ebdo’yu kaçırdıklarını ve nereye götürüldüğü öğrenilemediğini belirtmişti. Bulunan Ebdo’nun cenazesi sağ eli ve iki ayağının kesilmiş olduğu bilgisi verildi.

Ebdo’nun eşi Sultana Xelîl Naso (70) de bundan bir hafta önce işkence ile öldürüldüğü hatırlatılmasında bulunuldu. 


Yine Raco ilçesine bağlı Meydankê kasabası ve köylerinde kaçırılan ya da evi talan edildikten sonra köyden çıkarılan insanlara ait yüzlerce dönümlük arazi ve zeytin ağaçları yakıldığı belirtildi.   

13 Temmuz tarihinde de OSO grupları tarafından Mabata ilçesine bağlı Xazyana köyünde bini aşkın zeytin ve meyve ağaçları yaktıkları hatırlatmasında bulunuldu.


Yine Şêrewa ilçesine bağlı Basurî köyünden Firqet el-Hemzet çete üyeleri tarafından Hisên Cuma Kirêş (45), Mecîd Ebdo (50), Xeyrî Welîd Umer (27) ve Şadî Betal Qedrî (40) adlı sivil insanları kaçırdıktan sonra yüzlerce meyve ağacı ateşe verdikleri öğrenildi. 

 

15 Temmuz;

Şêrewa ilçesine bağlı Aysko köyü sakinleri olduğu belirtilen Omer Îbo (25), Hesen Bazo (19), Mihemed Hesen Ibrahîm (23), Welîd Heyder Ilkilo (38), Omer Cuma Eloko (30), Omer Nazo (31) ve Ebdo Xoce (35) adlı 7 genc kaçırıldığı belirtildi. Aynı köyden ismini vermek istemeyen kaynak, OSO üyeleri tarafından kaçırılan gençler köyden çıkarıldıktan sonra işkence yapıldığını, daha sonra nereye götürüldükleri öğrenilemediğini bilgisini verdi. 

 

16 Temmuz;

Mabata ilçesi merkezinde TSK ve OSO grupları tarafından sivillerin evlerini ateşe verdiğini aktaran kaynak, kentin güneyindeki evlere ateşe veren çeteler, 15 ev tamamen kül olurken birçok ev de kullanılamaz hale geldi. 

 

17 Temmuz;

Efrin’in Mabata ilçesinde Fatma Esed Remedan (22) ve babası Esed Mihemed Remedan (50), ismi öğrenilemeyen 6 kişi daha kaçırıldığı nereye götürüldükleri öğrenilemedi. Bölgedeki kaynaklardan alınan bilgilere göre, çetelerin Fatma Esed Remedan’ı tecavüze yeltendikleri ve babası ve diğer 6 kişinin buna karşı çıkması üzerine kaçırıldıkları belirtilirken, çete ve bölge sakinleri arasında tartışma çıktığını ve halkın üzerine ateş açıldıktan sonra ortadan kayboldukları öğrenildi. Kaçırılan 8 kişiden hala haber alınamıyor.


Efrin İnsan Hakları Kurumu, Ebdurahman Mihemed Tobal adlı genç çete üyeleri tarafından kaçırıldığı, vahşice işkence yapıldığı için Tobal’ın Türkiye’deki hastanelere kaldırıldığı bildirildi. Tobal’ın yaşayıp yaşamadığı öğrenilemedi.

Şêrewa ilçesine bağlı Basufan ve Burc Heyder köyleri arasında yolla döşenen mayının patlaması sonucu bir traktörün havaya uçtuğunu ve şoförün ağır yaralandığı belirtildi. Burc Heyder köyü sakinleri tarafından yaralıyı hastaneye kaldırmaya çalışırken OSO çetelerin bombalı saldırısına uğradığı belirtilirken, saldırıda ismi öğrenilemeyen bir kişi yaşamını yitirirken 3 kişi daha yaralandığı aktarıldı.

Yine aynı tarihte Efrin’in Cindirês ilçesi yakınlarında OSO grup üyeleri tarafından 4 çocuk babası Sami Ebdurehman Hec Xelîl (40) adlı kişiyi kaçırıldıktan sonra işkence ile öldürüldüğü belirtildi. 


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): Efrin  OSO  cete  DAIS  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA