Fırat Kalkanı Grupları Suudi'ye Yakınlaşıyor: Türkiye Hedef Olur
Haberler / 06 Temmuz 2018 Cuma Saat 11:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BAB - ABD'nin Ürdün sınırından Suriye'ye soktuğu Suudi Arabistan, kendisine bağlı Liva Tevhid'i yeniden canlandırarak Fırat Kalkanı gruplarının Esad Rejimi'ne saldırmasına ön ayak oldu. Fırat Kalkanı grubu, Türkiye'nin engel olması durumunda hedef olacağını açıkladı.

ABD'nin Ürdün sınırından Suriye'ye soktuğu Suudi Arabistan, kendisine bağlı Liva Tevhid'i yeniden canlandırarak Fırat Kalkanı gruplarının Esad Rejimi'ne saldırmasına ön ayak oldu. Fırat Kalkanı grubu, Türkiye'nin engel olması durumunda hedef olacağını açıkladı.

ABD'nin öncülüğünde Suriye topraklarına Ürdün sınırından girip Dêra Zor sınırlarına kadar güveni bir bölge oluşturan ve Rakka dahil olmak üzere bölgeye yerleşen Suudi Arabistan ve Mısır askeri güçleri ile onlara bağlı ÖSO grupları ile Türkiye arasında, çatışmalara varan sorunlar yaşanmaya başladı. Dün Bab'ın hemen güneyinde ve TSK'nın Esad Rejimine bırakmak istediği Tadif beldesine rejim ilerleyince saldıran Ehrar El Şerqiye grubu, TSK'nın engellemesi durumunda TSK'ya da saldıracaklarını açıkladı.

 

“TÜRKİYE'DE HEDEF OLUR”

Rusya ve Türkiye eli ile 2014 yılında Halep'in rejim kontrolüne geçtiği dönemde komutanları Evdilkadir Salih ile birlikte tasfiye edilen Suudi Arabistan patentli Liva El Tevhid'in, Ebu Xewla yönetiminde Suudi'nin Suriye sahasına girmesi ile yeniden ortaya çıktığı ve Fırat Kalkanı grubu olup Bab'ın yönetimini önemli oranda elinde tutan Ehrar El Şerqiye'nin de bu gruba katıldığı belirtildi. Suudi'ninde desteği ile Ehrar El Şerqiye, rejimin ilerlediği Tadif'e saldırdı ve terminale kadar ilerledi. Ehrar El Şeqiye, beldeyi rejime bırakmak isteyen Türkiye'nin tepkisi ile karşılaşırken, Dêra halkına destek için başlattıkları saldırıları durdurmayacaklarını, Türkiye'nin engellemesi durumunda ise onlara da saldıracaklarını açıkladılar.

 

LİVA TEVHİD SAHNEDE

Tadif'te dünkü çatışmaların elimize ulaştığı görüntülerinde, Ehrar El Şerqiye grubu savaşçılarının kendilerini Şeyh Ebu Xewla komutasındaki Liva El Tevhid olarak tanımladıkları, terminale ilerlediklerini belirttiklerini ve kasabayı rejimden temizleyeceklerini söylüyor. Savaşçılar, para için değil, Dêra halkına destek için Allah yolunda savaştıklarını belirtiyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): cete  liva  el  serqiye  tirk  dagirker  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.