ÖSO ve El Nusra Çeteleri İran’a Müdahale İçin Kullanılacak!
Haberler / 03 Temmuz 2018 Salı Saat 09:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ – İşgalci Türk devletinin Kandil’e yönelik saldırı adı altında Güney Kürdistan’a getirdiği ÖSO çetelerini asıl amacının İran’a yönelik yapılacak müdahalede kullanılacağı ortaya çıktı. El Nusra, ÖSO ile Ceyş El İslam, firqet El Hemze ile birlikte bölgeye getirilen Cebhe el Şamiye çetebaşlarından Ebu El Cedi'nin verdiği bilgilerle bu operasyon doğrulandı.

İşgalci Türk devletinin Kandil’e yönelik saldırı adı altında Güney Kürdistan’a getirdiği ÖSO çetelerini asıl amacının İran’a yönelik yapılacak müdahalede kullanılacağı ortaya çıktı. El Nusra, ÖSO ile Ceyş El İslam, firqet El Hemze ile birlikte bölgeye getirilen Cebhe el Şamiye çetebaşlarından Ebu El Cedi'nin verdiği bilgilerle bu operasyon doğrulandı.

 

24 Haziran seçimleri öncesi AKP-MHP rejimi, Kandil’e operasyon başlatıldığını ve bu alanın PKK’den temizleneceğini açıklamıştı. Böylesi propagandalarla faşizmi tırmandırmaya ve Kürt düşmanlığı temelinde Kurdistan bölgesini tamamen Kürtsüzleştime ve yayılmacı politikasını gerçekleştirmek isteyen rejim, kendi ordusuna olan güvensizliği ve ordunun gerilla karşısında yenilgisini kamufle etmek için çeteler yoluyla saldırılarını devam ettiriyor. 

AKP’nin eğitip Kürtlere ve kazanımlarına karşı kullandığı El Nusra ve ÖSO çeteleri, Medya Savunma Alanlarında konumlandırılıyor. Çetelerin Xakurke ve Kandil alanlarına yerleştirilmesinin ise asıl nedeni ortaya çıktı.

 

KDP VE YNK İLE ANLAŞILDI

Kandil operasyonu hakkında sessizliğini koruyan KDP ve YNK’nin ise opersyona destek vermek için AKP ile anlaşmalar yaptığı açığa çıktı. Kandil’e giriş için iki Kürt gruptan olan KDP ve YNK’nin desteğine ihtiyaç duyan AKP hükümeti, bu partiler ve onlara bağlı istihbarat örgütleriyle görüşmeler yaptığı, PKK karşıtı istihbarat faaliyetleri konusunda anlaştığı ortaya çıktı.

 

HEDEFTE İRAN VAR

Türkiye’den getirilen çetelere peşmerge eğitimi verildikten sonra, donatılan çeteler KDP ve Türkiye’nin destekleyip örgütlediği İranlı bazı örgütlerde konumlandırılacak. “PKK var” gerekçesi gösterilip güney Kurdistan’da işgal girişimlerini sürdüren AKP hükümetinin asıl hedefinin İran olduğu açığa çıktı. Yine başur’da kurulan üslerin de İran operasyonunda komuta merkezi olarak kullanılacağı öğrenildi.

 

FIRAT KALKANI’NDAN İRAN OPERASYONU’NA

İran müdahalesi için hazırlık yapılırken, TSK’da baş gösteren güvensizlik nedeniyle asker yerine çeteler öne sürülecek. Alınan bilgilere göre Fırat Kalkanı’nda kullanılan çeteler, Hatay ve Urfa üzerinden Türkiye’ye getirilip buradaki askeri kamplarda özel olarak eğitiliyor. İdlib, Ezaz ve Cerablus’tan getirilen ve bir süre eğitime tabi tutulan çeteler, gruplar halinde Medya Savunma Alanlarına gönderiliyor. 24 Haziran seçimleri öncesi başlatılan çete takviyesi, Temmuz ayı sonuna kadar devam ettirilecek. Yine çetelerin 200 kişilik gruplar halinde güney Kurdistan’a geçirildiği öğrenildi. Bu gruplar içerisinde farklı ırk ve kökenlerden oluşan çetelerin El Nusra, ÖSO ile Ceyş El İslam, firqet El Hemze ve Cephe El Şamiye gibi çete grupların üyesi olduğu ortaya çıktı.

 

‘GELİŞİMİZİN ASIL AMACI İRAN’DIR’

Bamerni üssünden bölgeye getirilen çete grupları ile halk arasında tartışmalar yaşandığını aktaran Bamerni sakinlerinden H.C, “Biz onlara niye geldiniz, kimse sizi istemiyor, yine talan, hırsızlık ve yıkım için geldiniz. Efrin, Cerablus ve Ezaz’da yaptığınız gibi burayıda mı yıkacaksınız?” şeklinde tepki gösterdiğini söyledi. Bunun üzerine  Cebhet El Şamiye grubunun başındaki kişinin isminin Ebu El Cedi olduğunu söyledi. ‘Bizi buraya Türkler getirdi, sadece PKK değil asıl müdahale İran’a olacak, Osmanlı topraklarımızı geri almak için ne gerekiyorsa yapacağız” dediğini aktaran H.C, “Ama biz ne olursa olsun bu çete gruplarını topraklarımızda istemiyoruz” şeklinde tepki gösterdi.

 

OSMANLI SINIRLARINI YENİDEN KURMAK İSTİYOR

Irak ve İran sınırlarında konumlanan ve bu alanları sömürüsü haline getirmeyi planlayan AKP rejiminin, çeteleri savaşa sürüp başarı elde etmek istediği, bu temelde hem Güney Kurdistan alanında onlarca üs kurup hem de KDP’yi denetimine alıp bu planını devreye koymak istediği açığa çıktı. Fakat sadece PKK’nin tasfiyesi için değil, ileride İran’a dönük müdahaleler için bu üsleri geri cephe olarak kullanacağı ve aynı zamanda Osmanlı sınırlarını fiili olarak kurmak için bu alanları hakimiyeti altına almak istediği öğrenildi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): iran  mudahale  Turk  OSO  ceteleri  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA