16 – 20 Aralık Haftalık Kadın Haber Kronolojisi
Kadin / 24 Aralık 2017 Pazar Saat 09:14
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
16 – 20 Aralık Haftalık Kadın Haber Kronolojisi

16 Aralık

Ø  HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit, "Kadın enternasyonalizmini başlatma zamanı gelmiştir” dedi. Koçyiğit, "AKP’yi biz yıkacağız; ne ABD’ye ne de oradaki mahkemelere bırakacağız" mesajını verdi.

Ø  Eskişehir’de Marina Lakvekheliani’nin yüzüne ayrılmak istediği İ.C. isimli erkek tarafından kezzap atıldı. Yüzünde yanıklar oluşan kadın, saldırıdan 10 gün İ.C. tarafından aldığı tehditler nedeniyle devletten koruma talep ettiğini ancak ret cevabı aldığını söyledi.

Ø  Yapılan bir araştırmaya göre MEB’e bağlı kurumlarda görev yapan kadın öğretmenlerin oranı yüzde 55.34. Fakat yönetim kademesindeki kadın eğitimci sayısı yok denecek kadar az. İncelenen 677 şube müdüründen sadece 21’inde kadınların yönetsel görevlerde yer aldığı görülüyor.

Ø  Suudi Arabistan'da araç kullanma hakkı kazanan kadınların, kamyon ve motosiklet te sürmelerine izin verilecek. 

Ø  Bangladeş’in batısındaki Kumarkhali kasabasında görev yapan imam ve 5 cami görevlisi Cuma namazından sonra kadınların tarlada çalışmasına karşı çıkan bir fetva verdi. Bunun üzerine polisler 6 din görevlisini gözaltına aldı.

Ø  Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Başkan Donald Trump'ın kendilerini geçmiş yıllarda cinsel tacize maruz bıraktığını söyleyen Rachel Crooks, Jessica Leeds ve Samantha Holvey bugün Kongre'nin konuyu soruşturması çağrısında bulundu.

Ø  Hewlêr’in  Hewkar Mahallesi’nde 21 yaşında bir kadının intihar ettiği iddia edildi. Yaşamını yitiren kadın Hewlêr’deki hastane morguna kaldırılırken, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Ø  Doğu Kürdistan’ın (Rojhilat) İlam Eyaleti’ne bağlı Ebadi Ovası üzerinde bulunan Cilize köyüne İran askerleri tarafından düzenlenen saldırıda 50 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan 4 kadın tutuklanırken, bir kısmı ise kefaletle serbest bırakıldı. Bazı köylülerin ise hala gözaltına olduğu öğrenildi. 

Ø  Malatya'da küçük yaştan itibaren araçlara ilgisi olan ilkokul mezunu 19 yaşındaki Gülcan Coşkun, kentin ilk kadın otomobil tamircisi oldu

 

17 Aralık

 

Ø  Hollywood’un ünlü oyuncusu Dustin Hoffman hakkında 3 farklı kadın cinsel saldırı ve taciz suçlamasında bulundu.

Ø  Suudi Arabistan koalisyonuna ait olduğu belirlenen bir savaş uçağı bugün Yemen'in Marib kentine saldırdı. Sağlık görevlileri ve görgü tanıklarının ifadelerine göre saldırı bir düğünü hedef aldı ve 10 kadının ölümüne sebep oldu.

Ø  Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde bulunan Yusuf İslam Caddesi'nde 23 yaşındaki Suriyeli E.X. 2 çocuğu yanındayken ve herkesin gözü önünde önce tacize daha sonra da tacizcinin saldırısına maruz kalmıştı.

Ø  2017’nin başından bu yana en az 364 kadın öldürüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, 2011’de 121 kadın öldürülürken 16 yılda kadın cinayetlerinin oranı yüzde 200’den fazla arttı

Ø  İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Projesi 33 şirkete uzandı. Bu 33 şirket, projeyle çizilen yol haritasını izleyerek aile içi şiddetle mücadele ediyor. Konu önemli, zira üniversite mezunu kadınların yüzde 75’i aile içi şiddete maruz kalıyor.

19 Aralık

 

Ø  Pakistan'da cinsel saldırıya maruz bırakılan kadınlara uygulanan "iki parmak testi" ile sanıklara cezai indirim ve beraat durumu gelişirken, hukukçular, uluslararası toplum ve kadın örgütleri söz konusu uygulamaya tepki gösteriyor. 

Ø  Hindistan’ın Delhi kentinde 2012 yılının Aralık ayında bindiği otobüsteki erkekler tarafından işkence edildikten sonra cinsel saldırıya maruz bırakılarak katledilen Nirbhaya isimli tıp fakültesi öğrencisini anmak için #MeetToSleep (uyumak için buluşalım) adıyla etkinlik düzenlendi.

Ø  Milliyet'ten Önder Yılmaz'ın haberine göre, kadınların Jandarma Genel Komutanlığı’ndaki personel sayıları tüm personel içinde şu an yüzde 1 oranında. Jandarma bünyesinde 52’si subay, 776’sı astsubay, 828 kadın asker görev yapıyor. 

Ø  İşyerinde cinsel tacizin teşhir edilmesi ve cezalandırılması için kadınların başlattığı #MeToo kampanyasına polisler de katıldı. Kadın polisler İsveç Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde tacizlerin son bulmasını istedi.

Ø  Rojhilat’ın (Doğu Kürdistan) Sine eyaletine bağlı Banê şehrinde 18 yaşında Nesim Seîdî isimli genç bir kadının ailevi nedenlerden dolayı yaşamına son verdiği belirtildi.

Ø  Irak parlamentosunda bir grup milletvekili, “çocuk evliliklerin önünü açan”, “kadınları mirastan paysız bırakan” ve “erkeklere birden çok evlilik yapmanın önünü açan” yasa tasarısı durduruldu.

 

20 Aralık

 

Ø  Son dönemlerde kadınların öldürülmesiyle gündeme gelen Urfa’da bir günde 2 kadın daha ölüme sürüklendi. Topdağı mahallesinde yaşayan Seval M.’nin, (17) dün gece saatlerinde intihar ettiği iddia edildi. Devteşti mahallesinde de  Hülya U.’nun (25) intihar ettiği iddia edildi. 

Ø  Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde 2016 yılında İmam Hatip Lisesi öğrencisi bir çocuk öğretmeni Ahmet B. tarafından cinsel istismara maruz bırakıldı. Okulda sistematik şekilde süren istismar, öğretmenin çocuğa gönderdiği cep telefonu mesajlarıyla devam etti.

Ø  Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaşayan F.A. (34) isimli erkeğe, eşiyle birlikte olduğu gerekçesiyle tecavüz eden E.S. gözaltına alındı. F.A’ya kadın iç çamaşırı giydirip fotoğraflarını çeken E.S.’nin eşi E.S. ile kendisine yardım eden Ö.D. ve Ö.K., Gaziantep’te polis tarafından gözaltına alındı.

Ø  Kadınların tepkilerine rağmen Bursa ve Malatya’da hayata geçirilen ‘kadınlara özel ulaşım aracı’ uygulaması Maraş’ta da başlatıldı. AKP’li belediye iki otobüs hattının ‘kadınlara özel’ olacağını açıkladı, son sefer saatini de 19.00 olarak belirledi

Ø  Açılışını Bilal Erdoğan’ın yaptığı Antalya Okçular Tekkesinden üniversite stadyumu tuvaletlerinde kadınlar bölümünde tesettürlü bir kadın simgesi yerleştirilirken, erkekler bölümüne ise fesli ve şalvarlı kıyafet içinde betimlenen erkek figürü yerleştirildi

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): 16  20  Aralik  Haftalik  Kadin  Haber  Kronolojisi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.