Kontr-Gerilla/Özel Harp Dairesi Ya da Özel Faaliyetler Başkanlığı
Haberler / 26 Kasım 2017 Pazar Saat 06:28
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk devletinin MİT bünyesinde özelde PKK’ye karşı içerde ve dışarda kontr-gerilla faaliyetlerini yürüten, Türkiye’deki sosyalist-demokrat örgüt ve kişilere, binalara yönelik suikast, sabotaj vb. faaliyetleri icra eden Özel Harp Dairesinin yerine kurulan Özel Faaliyetler Başkanlığı son dönemdeki karanlık faaliyetleriyle tekrar gündeme geliyor

DAİŞ tarafından gerçekleştirildiği ifade edilerek üzeri kapatılmak istenen ve onlarca kişinin yaşamını yitirdiği Ankara Garındaki patlama, Suruç, Antep ve Amed’deki HDP mitinginde gerçekleşen bombalı saldırılar, İstanbul’da yabancı turistlerin hedef alındığı DAİŞ menşeli saldırıların arkasında Özel Faaliyetlerin çıktığı, her bir saldırının ayrı amaç ve hedef gözettiği ve hiçbir saldırının faillerinin ortaya çıkmadığı/çıkartılamadığı gerçeği bizi Tayyip Erdoğan’ın kara kutusu Hakan Fidan’ın özel olarak ilgilendiği Özel Faaliyetlerin-faaliyetlerine daha yakından bakmamıza vesile oluyor.

Özellikle Suriye’de DAİŞ ve diğer çete gruplarıyla ilişkileri, Kobanê savaşında ve daha sonra YPG güçlerine karşı başta DAİŞ çeteleri olmak üzere diğer çete gruplarının desteklenmesi, silah, cephane ve savaşçı aktarımı gibi birçok faaliyetin uygulayıcısı olan Özel Faaliyetler Daire Başkanlığı AKP hükümetini ve Erdoğan’ı ayakta tutan bir yapıya sahiptir ve Özel Faaliyetler Başkanlığı MİT’in temel çekirdek yapısını oluşturmaktadır.

Özel Faaliyetler Başkanlığı, Irak ve Güney Kürdistan’da PKK’ye karşı operasyonlarda KDP ile yakından ilişki halindeydi. Mesut Barzani’nin Tayip Erdoğan ile geliştirdiği, “PKK’ye karşı yakın işbirliği” çerçevesinde KDP’nin onayı ile Özel Faaliyetler Başkanlığı Hewler ve Duhok’ta özel merkezler açtı. Bu merkezler üzerinden DAİŞ ile bağlantı ve destek faaliyetleri sürdürülürken diğer taraftan Haşdi Watani güçleri ve Roj Peşmergesi denilen çete gruplar  ile Irak Türkmen Cephesi içerisinden oluşturulan çete yapılarına silah ve cephane sevkiyatı yapıp askeri eğitimlerden geçirildiler. Türk devleti Başurê Kürdistan’daki referandum nedeniyle KDP’ye karşı atıp tutsa da, KDP; Türk devletinin bütün yaptıklarına rağmen MİT’in hiçbir merkezini, binasını kapatmadı ve faaliyetlerini engellemedi. Bu merkezler hala açık ve KDP’nin PKK’ye karşı izin verip destek verdiği bu yapılar şimdi KDP’ye karşı faaliyet içerisinde. KDP’nin, PKK’nin tasfiyesi için Türk devleti ile geliştirdiği ilişkiler KDP’nin sonunu getirdi. PKK’yi bitirmek için alan açıp beslediği yapılar bugün KDP’yi bitirdi. “Düşmanımım düşmanı benim dostum” anlayışının ve pratiğinin geldiği aşama KDP açısından her halde budur. Bu duruma halk içesinde ne derler; “besle kargayı oysun gözünü.”

Son süreçte ise Özel Faaliyetler Başkanlığına bağlı MİT elemanları Haşdi Şeabi ile olan ilişkileriyle dikkat çekiyor. İran’ın desteklediği Haşdi Şeabi güçleriyle birlikte Özel Faaliyetler Başkanlığı ve beraberindeki Irak Türkmen Cephesine bağlı çete grupları Kerkük’ü işgal etmiş, Kürt kurumları ve evleri ateşe vermişti.

MİT/Özel Faaliyetler Başkanlığı MİT’in Ankara/Yenimahalle yerleşkesi dışında Atatürk Orman Çiftliği içinde konumlandırılarak bütün faaliyetleri diğer MİT’in faaliyetlerinden izole edilmiştir. MİT’in bütün gizli tutuklama/kaçırma ve sorgulama faaliyetleri burada yapılıyor. Kaçırılan kişiler buraya getirilerek sorgulanıyor. Özel Faaliyetler Başkanlığının bu yerleşkesi dışında Ankara/Pursaklar ilçesinde Özel Faaliyetler Başkanlığına Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melik Gökçek tarafından tahsis edilmiş ve Ankara Gücü spora ait bir yerleşkesi de bulunmaktadır. Suriye’deki DAİŞ, El Nusra ve diğer çete gruplarına, Irak’taki DAİŞ, Haşdi Watani, Irak Türkmen Cephesi ve Roj Peşmergesi denen çete guruplarına gidecek silah ve mühimmat TIR’ları buradan hareket etmektedir.

MİT içerisinde Özel Faaliyetler Başkanlığı Müsteşar Yardımcılığı düzeyinde temsil edilmektedir. Müsteşar Yardımcısı ise AKP yanlısı Kemal Eskintan’dır. Albaylıktan asker emeklisi olan şahıs Hakan Fidan’ın müsteşar olması ile birlikte 2010 yıllarında Koruma Daire Başkanı olarak göreve başladı. 2014 yılından itibariyle Özel Operasyonlar Daire Başkanı ve 2017 yılından itibariyle Özel Faaliyetler Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Fransa’nın Başkenti Paris’te siyasetçi üç Kürt kadına yönelik suikast planı MİT’in Dış Operasyonlar Başkanlığı ve Özel Faaliyetler Başkanlığı tarafından planlanıp gerçekleştirilmişti. O dönem Özel Faaliyetler Başkanı olan Uğur Kağan Ayık Paris suikastının planlayıcısı ve uygulatıcısı olarak bilinmektedir. Şuan ki Özel Faaliyetler Müsteşar Yardımcısı olan Kemal Eskintan ise Rojava’da YPG komutanlarına karşı başarısız olan suikast planlarını hazırlayıp yönlendiren kişi olarak ortaya çıkmıştır.

Diğer ilginç bir konu ise Tayyip Erdoğan’ın ‘sır küpü-kara kutusu’ MİT müsteşarı Hakan Fidan ile Özel Faaliyetler Müsteşar Yardımcısı Kemal Eskintan’ın İran istihbaratı İtlaat ile olan geçmişe dayalı karanlık ilişkileri ve geçmişten gelen ortaklıkları dikkat çekmektedir. Hakan Fidan MİT müsteşarlığı görevine gelir gelmez Kemal Eskintan’ı MİT’e almıştır ve kısa zamanda Eskintan Özel Faaliyetler Müsteşar Yardımcılığı görevine getirilmiştir.

Özel Faaliyetler; Özel Faaliyetler Başkanlığı, Özel Koruma Daire Başkanlığı, İran-Irak Daire Başkanlığı, Lojistik Destek Daire Başkanlığı, Suriye Daire Başkanlığı ve Gaziantep Özel Faaliyetler Başkanlığı Şube Müdürlüklerinden oluşan bir yapıya sahiptir.

Özel Faaliyetler, Türkiye içinde ve dışında özellikle PKK’ye karşı mücadele eksenli bir faaliyet izlerken diğer taraftan da PKK’yi gerekçe göstererek AKP ve Tayip Erdoğan’ın Osmanlıcılık ideolojisi çerçevesinde Irak, Suriye ve İran’da yayılmacı bir politikanın uygulayıcısı durumundadır. Bu nedenle Özel Faaliyetlerin MİT içindeki bütçesi, MİT’in birçok Daire Başkanlıklarından daha fazladır. Irak ve Suriye’deki ve buna son zamanlarda İran’daki Azerilerin silahlandırılmasını da eklersek bütün bu ülkelerde silahlı guruplar oluşturulması, bunların silahlandırılması faaliyetleri bu başkanlık tarafından Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla gerçekleştirilmektedir.

Son olarak şu belirtilebilir; AKP ve Tayyip Erdoğan faşist cuntası Kürdistan coğrafyasına, bölge devletlerine ve uluslararası devletlerin Ortadoğu politikalarına müdahale olarak kullandığı ‘Özel Faaliyetler’ silahı ters teperek Tayyip Erdoğan’ın faşist devletine karşı ‘Özel Operasyon’a dönüşmüş durumda. Çember her geçen daralmakta Tayyip Erdoğan ve tayfası için.

Yasin Kılıçkaya

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Kontr-GerillaOzel  Harp  Dairesi  Ya  da  Ozel  Faaliyetler  Baskanligi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA