Mülteci Kamplarındaki Suriyeliler Gerillaya Karşı Operasyonlar İçin Eğitiliyor
Haberler / 26 Kasım 2017 Pazar Saat 06:23
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Urfa ve Hatay sınırları içinde bulunan mülteci kamplarındaki Suriyelilere PKK’ye karşı operasyonlarda kullanılmak üzere eğitim verilmeye başlandı

MİT/Özel Faaliyetler Başkanlığı çetelere askeri eğitim veriyor

Türk devletinin dış operasyonlarını yürüten MİT’e bağlı Özel Faaliyetler Daire Başkanlığına bağlı çoğunluğu asker olan subaylar tarafından, mülteci kamplarındaki Suriyelilere askeri eğitim veriliyor. Bu amaçla MİT elemanları Urfa ve Hatay’daki mülteci kamplarında bulunan Suriyeli mülteciler içerisinden uygun nitelikte olanları topluyor.

 

Kamplardan toplanan 3 bin Suriyeliye askeri eğitim, MİT Özel Faaliyetler Daire Başkanlığı tarafından yürütülüyor. MİT tarafından askeri eğitim verilen Suriyelilerden bir kısmının eğitim sonrasında Suriye’ye gönderileceği, burada MİT’e bağlı çete grupları içinde konumlandırılacağı ifade ediliyor.

 

Bölgedeki yerel kaynaklar, Türk devletinin İdlib ve özellikle Afrin’e yönelik düzenlemeyi planladığı ve bir süredir hazırlıklarını yaptığı operasyon için silahlı güçlere ihtiyacı olduğunu aynı zamanda Cerablus, Bab ve Ezaz’a gönderilen çeteler nedeniyle ortaya çıkan boşluğunu doldurmak için yeni çetelere ihtiyacı olduğunu belirtiyorlar.

 

Suriyeli çeteler PKK’ye karşı kırsalda operasyonlara katılacak

Kaynaklar, Türkiye’deki mülteci kamplarından toplanarak guruplar halinde askeri eğitimden geçirilen Suriyelilerden bir kısmı gördükleri eğitim sonrası Suriye’ye gönderilirken, sayıları 1500 kişiden oluşan özel olarak seçilmiş bir çete gurubunun ise MİT-Özel Faaliyetler Daire Başkanlığına bağlı askerler tarafından gerillaya karşı operasyonlarda kullanılmak üzere özel eğitime alınıyor. Bu eğitimlere katılan ve daha sonra çeşitli nedenlerle eğitimden çıkartılanlardan Suriyeli bir mülteci, 45 gün boyunca gördüğü eğitimi kaynağımıza şöyle anlatıyor:

 

 “Suriye’de Esad rejimine karşı savaşmak için aynı zamanda paraya ihtiyacımız olduğu için askeri eğitime katıldık. Türk devleti tarafından askeri eğitim verilen birçok Suriyelinin durumu aynıdır. Bizden önce eğitim görenlerin bazıları savaşmak üzere Suriye’ye gitti. Bize de önce öyle dediler fakat daha sonra görülen eğitimin niteliği değişti. Suriye’de YPG’ye karşı savaşacaksınız fakat YPG’ye karşı savaşı önce YPG’nin beslendiği PKK’ya karşı vereceksiniz dediler. Herkes bunun ne anlama geldiğini tam anlamasa da her ay verilen paranın cazibesinden dolayı kime karşı ne amaçla savaşılacağını kimse pek sorun yapmadı. Gördüğümüz eğitimin tamamı neredeyse dağlık alanlarda gerçekleşmeye başladı. Günlerce dağlık alanlarda kaldık. Sığınak, mağara baskını; pusu, sıcak çatışma konularında eğitim gördük. Bizimle birlikte olan MİT elemanları diyordu, ‘bizim tek amacımız PKK’ya karşıdır. Türkiye’de, Suriye’de, Irak’ta PKK’ya karşı mücadele ediyoruz, sizde bunun için buradasınız dediler.”

 

Cizre Özyönetim direnişine karşı Suriyeli çete gurupları savaştırıldı

MİT tarafından PKK’ye karşı operasyonlarda değerlendirmek üzere askeri eğitim verilen Suriyeli mülteci,  “MİT elemanları bizi motive etmek için öldürülen PKK’lıların resimlerini gösteriyorlardı. Ayrıca bizden önce MİT tarafından eğitilen ve PKK’ya karşı operasyonlarda yer alan ve içinde kamptan da tanıdıklarım olan bazı Suriyelilerin propaganda amaçlı video görüntülerini de gösteriyorlardı. Görüntülerde Cizre şehir merkezi olduğu görüntülerden de anlaşılacak şekilde, PKK’nın Cizre şehir merkezindeki hendek savaşında Türk Özel Kuvvetleri ile beraber savaştıklarını anlatıyordu. MİT elemanları bu görüntüleri bize seyrettirip ‘sizde böyle olacaksınız, PKK nerede ise sizde orada Türk devletinin güvenlik güçleriyle birlikte omuz omuza savaşacaksınız diyorlardı.”

Selma Avcı/Urfa

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA