18 – 23 haftalık kadın bülten kronolojisi
Kadin / 26 Kasım 2017 Pazar Saat 06:12
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
18 – 23 haftalık kadın bülten kronolojisi

18 Kasım

Ø  Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Rihani köyünde yaşayan Hüsniye Doruk isimli kadın, 3 gün önce gece yarısı evinde yaşamını yitirmiş halde bulunudu.

Ø  Türkiye’de Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı’na ilk defa bir kadın atandı. Pazartesi görevine başlanması beklenen Prof. Dr. Huriye Martı Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Ø  Feminist aktivist Hülya Osmanağaoğlu, “AKP gerçekleştirdiği yasal dönüşümlerle her adımda kadın erkek eşitliğinin söz konusu olmadığı, kadınların erkeklere itaat ettiği, direnmediği, boşanmadığı bir aile kurumu inşa etmeye çalışıyor” dedi.

Ø  Cinsiyete dayalı ayrımcılığın en fazla yaşandığı alanlardan biri olan çalışma yaşamındaki kadınlar, ev içine bağımlı, itaatkar politikalara karşı mücadele ediyor. KESK Eşbaşkanı Aysun Gezen, "Artık işe alımlarda cinsiyet çok önemli bir faktör. İş kollarında kadın dayanışma ağları geliştiriliyor" dedi. 

20 Kasım

Ø  Afganistan’da yaşan kız çocuklarının eğitim hakları çeşitli nedenlerle engellenirken, bu çocuklar için eğitimlerini sürdürebilmek savaşmakla aynı anlamı taşıyor. 

Ø  Fiji başkanlığında Almanya'da düzenlenen Dünya İklim  Değişikliği Konferansı'nda en az 10 kadın cinsel tacize maruz bırakıldıkları için şikayette bulundu. 

Ø  Nijerya'da kadın kızak takımı 2018 Kış Olimpiyatları'na katılma hakkı elde ederek, ülke tarihinde bir ilk gerçekleştirdi.

Ø  Sıva ve Marıa Ghalvazi isimli İranlı kız kardeşler İstanbul'da gözaltına alındı. 2 kardeşin İran'a teslim edileceği belirtilirken, anne Sheyda Rahımı, "Kızlarımın hayatından endişe duyuyorum" diyerek duyarlılık çağrısı yaptı. 

Ø  Mardin'in Dargeçit ilçesine bağlı Saray Mahallesi'nde devriye gezen zırhlı polis aracı Fatma Nure Dursun adlı kadına çarptı. 65-70 yaşlarında olduğu belirtilen Fatma, olay yerine çağrılan ambulansla Midyat Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. 

Ø  25 Kasım’da ‘iyi ki varsın kadın’ sloganıyla alanlarda olacaklarını belirten Anarşist Kadınlar’dan Özlem Aykun Erdoğan “Kadın dayanışmasını büyütmek, kadınların sindirildiği, kötülüğün büyütüldüğü bir atmosferde kadınlar olarak kendi sesimizi yükseltmek, özgürlük alanlarımızı büyütmek için bir araya geleceğiz” diye belirtti. 

Ø  Arjantin'de kayıplarının akıbetini öğrenmek için mücadele eden Plaza De Mayo Anneleri'nden  90 yaşındaki Marta Vasquez yaşamını yitirdi. 

Ø  Avrupa Komisyonu’nun sunduğu bir önergede, şirketlerin yönetim kurullarında kadınların oranının en az yüzde 40 olması istendi. Önerge ile kadınların iş dünyasında daha fazla üst düzey görevlerde yer alması hedefleniyor.

Ø  Irak: IŞİD militanlarıyla evli 300 Türkiye vatandaşı kadın sınır dışı edilecek. Irak hükümeti, Musul'un Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) elinden alınmasının ardından gözaltında tutulan örgüt militanlarının eşlerini sınır dışı etmeye hazırlanıyor.

21 Kasım

Ø  Eskişehir'de, 22 Ekim günü Kanatlı Alışveriş Merkezi önündeki trafiğe kapalı alanda müftülere nikah yetkisi veren yasayı protesto eden kadınlar, kadın kürsüsü kurmak istemiş, ancak OHAL gerekçesiyle polis tarafından engellenmişlerdi. Yasayı protesto eden kadınlara, savcılık tarafından soruşturma açıldı. Eyleme katılan 40 kadına, Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Valiliğin OHAL tedbirlerine uyulmadığı gerekçesiyle 912.5 lira para cezası verildi.

Ø  Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), 5-17 yaş arası 218 milyon çocuğun çocuk işçi olarak çalıştırıldığını açıkladı. Deutsche Welle Türkçe'de yer alan habere göre ILO'nun raporunda kötü koşullar altında yaygın olarak çocuk emeği kullanan en büyük sektör kahve endüstrisi. Kolombiya, Tanzanya, Kenya, Uganda, Meksika, Nikaragua, Dominik Cumhuriyeti, Hondura, Panama, El Salvador, Gine ve Fildişi Sahili'nde çocuklar kahve çekirdeklerinin toplanması işinde çalıştırılıyor.

Ø  KESK, KHK’lerle 21 bin 409 kadın kamudan ihraç edildiğini, bin 409 kadın akademisyenin işinden edildiğini ve on binlerce kadın emekçinin ise adli idari soruşturmalara ve cezalara maruz kaldığını kaydetti.

Ø  Fermandan sonra Êzidî genç kadınların örgütleneceği bir kurum olarak kurulan YCÊ öncülüğünde Şengal Şehit Berîvan Genç Kadın Merkezi'nin açılışı yapıldı. Yekitiya Civanên Êzidî-Êzidî Gençleri Birliği (YCÊ) öncülüğünde Şengal’deki Êzidî genç kadınlar için önemli bir kurumun açılışı gerçekleştirildi. 7 Temmuz'da gerçekleştirdikleri birinci konferansla YCÊ'yi kuran Êzidî gençleri, genç kadınların örgütlenebilmesi için attıkları adımı ileriye taşıyarak Şengal Şehit Berîvan Genç Kadınlar Merkezi'ni kurdu.

Ø  Adıyaman Gerger'deki imam hatip lisesinde 18 çocuk bir hizmetlinin tecavüzüne uğramıştı. Davada mahkemeye sunulan müfettiş raporunda hizmetliyle çocukların aynı yerde yatmasına izin veren okul yönetimi öğrencilerin hizmetliyle yan yana yatarken çekilen fotoğrafları da görmezden gelmiş. Müdür ve yardımcılarının tecavüze göz yummalarına verilen ceza ise 1 günlük maaş kesintisi.

 

22 Kasım

Ø  Kadına Yönelik Şiddetle Karşı Mücadele Merkezi, Güney Kürdistan'da bu yıl içinde kadına yönelik 7 bin 645 şiddet olayının yaşandığını açıkladı. Şiddetin en fazla yaşandığı kent ise Hewlêr.

Ø  Nijerya'nın doğusundaki Adamawa eyaletinin Numan köyü civarında Fulani sığır çobanlarına yönelik düzenlenen saldırıda 30 kadın ve çocuğun yaşamını yitirdiği öğrenildi. Saldırının bölgede yaşayan Bachama çiftçileri tarafından yapıldığı iddia edilen olayla ilgili soruşturma başlatıldığı duyuruldu.

Ø  ABD'li televizyon sunucularından Charlie Rose'un 8 kadını cinsel saldırıya maruz bıraktığı ortaya çıktı. Washington Post'da yer alan haberde 1990'ların sonundan 2011'e dek Charlie'nin kendi prodüksiyon şirketinde çalışan ya da iş arayan 8 kadını cinsel saldırıya maruz bıraktığını duyurulmuştu. 

Ø  Sivas Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM), "6. Dönem Bayan Afgan Ulusal Polis Eğitimi" törenle başladı. İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, POMEM Şehit Osman Yurt Kültür ve Konferans Salonu'ndaki törende yaptığı konuşmada, ülke olarak hem fiziki coğrafya da hem gönül coğrafyasında yer alan bütün dost ve kardeş ülkelerde her alanda iş birliği yapmayı, dayanışmayı, birliği ve beraberliği, kardeşliği güçlendirmeye, huzurun ve barışın hakim olması için gayret göstermeye çalıştıklarını söyledi.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): 18  23  haftalik  kadin  bulten  kronolojisi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.