4 Kasım – 9 Kasım haftalık kadın haber kronolojisi
Kadin / 12 Kasım 2017 Pazar Saat 11:30
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
4 Kasım – 9 Kasım haftalık kadın haber kronolojisi

4 Kasım – 5 Kasım

Ø  Avustralya'nın Melbourne kentinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-KURD) ve Kürdistan için Avustralyalılar isimli kurumlar tarafından "Kuzey Suriye Feminist Devrimi", "Kobanê'nin yeniden inşası", "Dünya çapında kadının özgürlük mücadelesi ve Kürt kadının özgürlük hareketine yansımaları" konulu bir seminer düzenlendi.

Ø  Heinrich Böll Stiftung, İstanbul'da küresel çapta demokrasi ve barış mücadelesindeki feminist ivmeyi sürdürmek amacıyla düzenlediği "Yeni Küresel Feminizmin Yükselişi ve İmkanları" konferansı ikinci gününde Taksim'de bulunan Nippon Otel'de devam etti.

Ø  ANKARA- Feminizm Derneği tarafından düzenlenen 2. Ulusal Feminizm Sempozyumu, kadın yayıncılığı ile kadın basını üzerine yürütülen tartışma ve önerilerle sona erdi. Sempozyumda,  kadın örgütlülüğü vurgulandı. 

Ø  UNICEF tarafından yayımlanan "Çocukların ve Ergenlerin Yaşamında Şiddet" adlı raporunda, dünyada 2-4 yaş arasındaki 300 milyon çocuğun sistematik şiddete maruz bırakıldığına dikkat çekildi.

Ø  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2017 Ekim ayı “Kadın Cinayetleri” raporunu açıkladı. Kadın cinayetlerinde geçtiğimiz yıla oranla ciddi artış gözlemlendiğinin belirtildiği rapora göre, Ekim ayında 40 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Öte yandan 25 kadına cinsel şiddet uygulandı, 32 çocuk ise cinsel istismara maruz bırakıldı.

Ø  Manisa’da şehir içi toplu ulaşımda halk otobüslerine bebek arabalarının açık şekilde alınması yasaklandı. Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) kararı, çocuk sahibi kadınları ve halk otobüsü şoförlerini karşı karşıya getirdi. Sosyal medya üzerinden örgütlenen bir grup anne, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda buluşarak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Bebek arabasındaki çocukları ile birlikte gelen kadınlar, alınan kararı protesto etti.

Ø  Dünya Ekonomik Forumu’nun (World Economic Forum/WEF) dünya genelinde yaptığı bir araştırmaya göre, kadınların erkeklerle aynı maaşı almaları ve iş yerinde eşit bir şekilde temsil edilmeleri için 217 yıl beklemesi gerekiyor. WEF’in yaptığı açıklamaya göre kadınlar, erkeklerin yaklaşık yarısı kadar maaş alıyor ve bu durum cinsiyetler arasında yüzde 58 oranında bir ekonomik uçurum oluşturuyor.

 

6 Kasım

Ø  ANKARA- İ.S. isimli kadın ‘bakire’ olmadığı gerekçesi ile kendinden boşanmak isteyen H.S. ve ‘bekaret’ testi isteyen mahkeme heyeti tarafından cinsiyetçi uygulamalara maruz bırakıldı. 

Ø  Antalya'da 10 kız öğrenciyi cinsel istismara maruz bırakan C.E. isimli erkek hakkında savcı, 226 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası istedi. 

Ø  Pakistan'da ‘onur’ cinayetleri adı altında onlarca kadın en yakınlarındaki erkekler tarafından katlediliyor. Yetkililer, ‘onur’ adı altında kadınları katleden erkeklere övgüler yağdırıldığını belirtirken, kadın ve insan hakları savunucuları kadın cinayetlerine karşı başlattıkları kampanyaya destek bekliyor. 

Ø  2 Haziran’da Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından başlatılan Rakka Operasyonu’ndan bu yana IŞİD’in alıkoyduğu Ezidilere yönelik çalışma yürüten Kurtarılan Esirler Komitesi, 500 Ezidi’nin IŞİD’den kurtarıldığını açıkladı.

7 Kasım

Ø  İstanbul'da 31 Kasım-1 Aralık tarihlerinde düzenlenecek Eşitlik, Adalet Kadın Zirvesi'ne ilişkin düzenlenen basın toplantısında her kesimden kadınların katılım sağlaması gerekliliği üzerinde durularak, zirvede ele alınacak konular paylaşıldı. 

Ø  Mersin Büyükşehir Belediyesi Toptancılar Kompleksi'nde, sevkiyatçılarda çalışan işçi kadınlar, günlük ücretlerine zam yapılması için eylem yaptı. Merkez Akdeniz İlçesi Hal Mahallesi'nde bulunan hal önünde toplanan yaklaşık 200 kadın, bir süre hal girişini kapattı.

8 Kasım

Ø  İskoçya hükümeti pazartesi günü yürürlüğe koyduğu yeni uygulamayla, Kuzey İrlanda'dan gelen kadınlara ücretsiz kürtaj ve ulaşım kolaylığı sağlayacağını açıkladı.

Ø  Artan kadın şiddeti ve cinayetlerine dikkat çekmek isteyen SKM’li kadınlar “Kürdistan’da özgür yaşamak istiyoruz” sloganı ile kampanya başlattı. Kampanya hakkında bilgi veren Deniz Aktaş, OHAL’le birlikte kadın yaşamının kısıtlandığını belirterek buna karşı mücadele vereceklerini ve farkındalık oluşturacaklarını kaydetti.

Ø  Bingöl’ün Karlıova ilçesine bağlı Toklular Köyü’nde yaşayan Ayşe Çevik (18) isimli kadın amcasının oğlu olduğu öğrenilen erkek tarafından kaçırılarak alıkonuldu. Ardından ailesi tarafından amcasının oğlu ile zorla evlendirilen Ayşe bu akşam şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.

Ø  Ekmek ve Gül Dergisi muhabiri Burcu Yıldırım, hikayesini kaleme aldığı Ülkü isimli kadının eski eşi tarafından tehdit edildi. 

Ø  Afganistan Yüksek Mahkemesi, Afganistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Abdül Raşid Dostum'un 7 korumasını, Dostum'un siyasi bir rakibini "kaçırıp tecavüz etmek" suçlarından 5'er yıl hapis cezasına çarptırdı.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): 4  Kasim  9  Kasim  haftalik  kadin  haber  kronolojisi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA