4 Kasım – 9 Kasım haftalık haber kronolojisi
Kronoloji / 12 Kasım 2017 Pazar Saat 11:25
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
4 Kasım – 9 Kasım haftalık haber kronolojisi

4 Kasım

Ø  OHAL'i daraltın talimatı - Edinilen bilgiye göre, son Bakanlar Kurulu toplantısında, OHAL’le uygulamaya konulan ‘yasak ve kısıtlamaların’ hem vatandaşların hayatını güçleştirdiği, hem de Türkiye’nin yurtdışında olağanüstü kurallarla yönetilen ülke olarak algılanmasına neden olduğuna ilişkin eleştiriler gündeme geldi.

6 Kasım

Ø  15 Ekim’de İran tarafından geçişlere kapatılan Perwêzxan Sınır Kapısı, yeniden faaliyete geçmesi bir hafta ertelendiği duyuruldu. İran gerekçe olarak, İmam Hüseyin’in kırkı etkinliklerini gösterdi.

Ø  Kerkük Valiliği'ni vekaleten yürüten Rakan Said Ciburi, yaptığı açıklamada; Kerkük güvenliğini sağlayan polis teşkilatı ve diğer birimlerdeki Kürtlerin görevlerine geri dönmediklerini, bu sebeple Kerkük'te güvenliği sağlayacak yeterli asayiş biriminin bulunmadığını, bu sebeple Irak Başbakanı Haydar Abadi'ye kentte güvenlik açığının olduğunu aktardığını ve bu güvenlik açığının giderilmesi için yeni güçlerin gönderilmesi talebini ilettiğini söyledi.

Ø  Suudi Arabistan'da  haftasonu başlayan gözaltı kararlarına bir yenisi daha eklendi. Bu kez ülkenin en büyük bankası Al Rajhi'nin sahibi ve aynı zamanda dünyanın en zengin 37 kişisinden biri olan Sulaiman Bin Abdul Al Rajhi de gözaltına alındı.

Ø  Suudi Arabistan'da içinde Prens Mansur bin Mukrin'in de bulunduğu en az 9 üst düzey yöneticiyi taşıyan helikopter, Asir bölgesi emiri yardımcısının heyeti ile birlikte rutin programlarını takip etmek üzere Ebha kentinin batısında bulunan sahil şeridini ziyaret ettiği, akşam saatlerinde dönüş yolunda düştü.

Ø  Askeri kaynaklardan aldığımız bilgilere göre, Kerkük ve diğer tartışmalı Kurdistani bölgeleri işgal eden Haşdi Şabi teröristlerine karşı mücadele başlatan gönüllü Peşmergeler, Kerkük'ün doğusunda Iraklı askerler tarafından karargah olarak kullanılan "Şirtey İlhap"  makarına düzenlenen saldırı sonucu 9 Iraklı özel asayiş askerinin öldürüldüğü 53 askerin de yaralandığı öğrenildi.

Ø  Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre, DAİŞ’in Irak’ta yenilmesinin ardından El Kaide çete örgütünün başta Anbar ve Ramadi olmak üzere toplantılar düzenlediği ve tekrar örgütün harekete geçirilmeye çalışıldığı belirtildi.

7 Kasım

Ø  ABD-Türkiye vize krizinde çelişkili açıklamalar - ABD Büyükelçiliği, Türk hükümetinden aldığı güvenceler neticesinde kısıtlı vize hizmetlerinin yeniden başlamasına izin verildiğini açıkladı. Türk tarafı ise "güvence verilmedi" dedi.

Ø  Yazılı açıklama yapan Türkiye'nin ABD Büyükelçiliği, "Türkiye, ABD'deki diplomatik ve konsüler misyonlarından ABD vatandaşlarının vize başvurularını sınırlı ölçüde almaya başlamaktadır." denildi.

Ø  Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Helgurd Hikmet, koalisyon güçlerinin temsilcileriyle “olumlu ve iyi” bir toplantı gerçekleştirdi. Konu hakkında konuşan Hıkmet; ABD başkanlığındaki DAİŞ karşıtı koalisyon güçlerinden Kürdistan Bölgesi ile Bağdat arasındaki sorunların barışçıl bir yolla çözülmesi konusunda rol üstlenmelerini talep ettiklerini söyledi. Hikmet;“Peşmerge Güçleri ile koalisyon güçleri arasındaki işbirliği devam ediyor. Belçika hükümeti, tedavi amaçlı 5 yaralı peşmergeyi yurtdışına götürdü” ifadelerini kullandı.

Ø  Irak Parlamentosu YNK Grup Başkan Vekili Bahtiyar Şaweysi, Irak Başbakanı Haydar Abadi'ye bir mektup göndererek; 2018 bütçe yasatasarında Halepçe'nin il olarak sayılmasını talep etti. Şaweyis, mektubunda, 2018 bütçe yasatasarısında Kürdistan Bölgesi'nin payının yüzde 12.6'ya düşürülmesi anayasaya aykırı olduğunu belirtti.

Ø  İran’ın Dini Lideri Ali Hamaney’in Danışmanı Ali Akber Welayeti, Suriye başkenti Şam'da, Irak Dışişleri Bakanı Welid el Mualim ile görüştü. Welayeti görüşmede Mualim’e İran’ın Suriye’nin toprak bütünlüğüne destek verdiğini, Suriye rejimin ülkenin tamamında kontrolü sağlaması gerektiğini, İran’ın, ABD ve İsrail’in Ortadoğu’daki faaliyetlerine engel olmaya devam edeceğini söyledi.

Ø  İran Hava Kuvvetleri Komutanı Emir Caferi yaptığı bir açıklamada, Hz Hüseyin'in öldürülmesinin 40. günü (Erbain) vesilesiyle Irak'ın Kerbela kentini ziyaret edecek vatandaşlarının güvenliği için İran-Irak sınırına Füze ve radar savunma sistemlerini yerleştirdiklerini,  İran'ın tüm hava kuvvetleri ile Irak hava sahasını kontrol edeceğini, Ziyaret haftası süresince İran'dan Necef ve Kerbela'ya 1400 uçak seferi gerçekleşeceğini ve bunun günlük 55 sefere tekabül edeceğini'' söyledi.

Ø  Suudi Arabistan'dan Hizbullah'a uyarı: Uzanan elleri keseriz

Ø  Başbakan Neçirvan Barzani, BM Irak Özel Temsilcisi'ni kabul etti

Ø  İran Savunma Bakanı, Iraklı mevkidaşıyla telefonda görüştü : “Irak'ın yeniden inşa edilmesi için tüm imkanlarımzla yardımcı olmaya hazırız. Ayrıca iki ülke arasında varılan bütün işbirliği anlaşmalarının hayata geçirilmesi için çaba sarfetmeliyiz”

 

8 Kasım

Ø  Ankara'da gecenin bombası: Yeni başkan tüm müdürlerin istifasını istedi - Ankara’nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna belediyedeki tüm bürokratların ve genel müdürlerin istifasını istedi.

Ø  Türkiye hem Suriye hem Irak’ta PKK’ya göz açtırmayacak operasyonlar konusunda kararlı tutumunu sürdürürken, bölge ülkeleriyle saha ittifakını derinleştiriyor. TSK ile İran ordusu Kandil’i PKK’lı arındırma konusunda kararlı

Ø  KDP Başkanlık Konseyi, KDP Genel Başkanı Mesud Barzani başkanlığında Hewlêr'in Pirmam ilçesinde toplandı. Toplantıda Kürdistan Bölgesi’nde ortaya çıkan yeni durum başta olmak üzere, partinin iç meseleleri ve Bağdat ile ilişkiler masaya yatırıldı.

Ø  Birleşmiş Milletler Irak'a Yardım Misyonu (UNAMI), yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden, Federal Irak Mahkemesi’nin 6 Kasım’da “anayasanın, hiçbir bileşene ayrılma hakkı tanımadığına” yönelik kararına saygı göstermesi çağrısında bulunarak, Hewlêr ve Bağdat arasında yaşanan sorunların diyalogla çözülmesi için yardım etmeye hazır olduğu belirtildi.

Ø  İran destekli Yemen merkezli Husiler'den yapılan açıklamada; “Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki öneme sahip bütün sınır geçişleri, limanlar ve havaalanları direkt hedefi olacak'' diyerek tehdit etti.

Ø  Kerkük'te daha önce asayişi güçleri tarafından gözaltına alınan bazı kişilerin yakınları Kerkük Valiliği önünde toplanarak yakınlarının serbest bırakılmasını istedi. Konu hakkında açıklama yapan Irak Başbakanı Haydar Abadi; ''Kerkük'te Kürdistan Bölgesi Asayişi tarafından gözaltına alınanların yakınlarının talepleri araştırılmalı'' dedi. Abadi; ''Kürdistan Bölgesi’ndeki memur maaşlarını ödemeye bağlı kalacaklarını, Kürdistan Bölgesi’ndeki memur ve peşmerge sayısının gözden geçirileceğini ve Bakanlar Kurulun çiftçilerin son 3 yıllık ödemesinin yapılması kararını onayladığını'' söyledi.

Ø  Geçtiğimiz ay Kurdistan Bölgesi Hükümeti ile Rusya’nın en büyük petrol ve gaz şirketlerinden Rosneft’in arasında bir anlaşma imzalandı. Geriye kalan 1 milyar dolarlık ödeme kaleminin de Avane, Bay Hesen, Miran, Aynzale ve Bacwan'daki petrol kuyularının altyapısına harcanacağını ama Bağdat'ın bazı kuyulara el koymasından dolayı ikinci ve üçüncü kalem ödemelerinin akıbetinin net olmadığını, belirtti.

Ø  Üst düzey bir heyetin eşliğinde Tacikistan'a ayak basan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Tacikistanlı mevkidaşıyla görüşüp fikir alışverişinde bulundu. Zarif, bu ziyaretin ardından ise Özbekistan'a geçerek bu ülkenin üst rütbeli yetkilileriyle görüştükten sonra "Orta Asya'da Kalıcı İstikrar ile Güvenlik" küresel konferansına katılacaktır.

Ø  Almanya Dışişleri Bakanı  Sigmar Gabriel’in Alman parlamentosundan ülkesinin Peşmerge Güçleri’ne verdiği eğitim süresini uzatmasını talep ettiğini duyurdu. Alman Ordusu’nun Irak’tan çekilmesinin yanlış bir karar olacağını savunan  Sigmar Gabriel,iç savaş olasılığını güçlendireceğini savundu. Almanya Dışişleri Bakanı, uluslararası eylemlerin Irak’ta ne kadar fazla olursa çatışma ve krizin daha da azalacağını söyledi.  Sigmar Gabriel, Almanya’nın Kürdistan Bölgesi’nde ve Irak’ta askeri etkinliğini durdurmasının varolan çatışma ve krizi kabul etmiş olacağını söyledi.

Ø  İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde merkezi hükümetin uyguladığı 155. maddeyi ve eski Katalonya yerel hükümeti üyelerinin tutuklanmasını protesto etmek için genel greve gidildi. Intersindical-CSC adlı sendikanın çağrısıyla yapılan genel greve, bağımsızlık yanlısı sivil toplum kuruluşları da destek verirken ülkenin iki büyük işçi sendikası "siyasi bir grev" olduğu gerekçesiyle buna katılmadığını açıkladı.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER): 4  Kasim  9  Kasim  haftalik  haber  kronolojisi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.