KDP-Türkiye Yeni Bir Silahlı Güç Oluşturuyor
Haberler / 22 Ağustos 2017 Salı Saat 14:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"DAİŞ’e yakınlığıyla tanınan Sunni aşiretlerden oluşturulan silahlı gücün masrafları Türkiye tarafından karşılanacak. Silah ve cephane aktarımı KDP tarafından Türkiye’nin Kanimasi ve Amediye’de bulunan kamplarından alınarak kendilerine teslim edilecek’’

Musul’un DAİŞ’ten Alınması KDP ve Türkiye’nin Planlarını Bozdu

Irak ve Suriye’de DAİŞ’in elindeki toprakların çıkmasıyla KDP ve Türkiye’nin bu yeni durum üzerine yoğun toplantılar yaptığı ortaya çıktı. Bu toplantılarda özellikle DAİŞ’in elinden çıkarılan Irak topraklarının statüleri ve buralara yerleştirilecek güçler üzerinde duruldu. Irak merkezi hükümeti ve Haşdi Şabi milis güçlerinin Musul’u almaları üzerine KDP ve Türkiye’nin politikalarında ciddi sıkıntılara yol açtığı biliniyor.KDP ve Türkiye buradaki kayıplarını telafi etmek ve DAİŞ’in elinde kalan diğer alanların statülerini belirlemede ağırlıklarını koyabilmek için kendilerine bağlı silahlı bir güç oluşturma arayışındalar. Daha önce de bu iki güç buna benzer arayışlara girmişlerdi. Haşdi Vatani adında DAİŞ’ten derledikleri çetelerle oluşturmaya çalıştıkları güç Haşdi Şabi’ye karşı savaşamadığından etkisini  gösteremeyip zayıfladı. Yine Haşdi Vatani’nin liderliğinde yer alan kimi şahısların yakın zamana kadar da DAİŞ çizgisine yakın olmaları ve destek vermeleri KDP ve Türkiye’nin planlarının erken deşifre olmasına ve boşa çıkmasına neden oldu.

Görüşmelere Nuceyfi Aracılık Ediyor

KDP ve Türkiye Irak toprakları üzerindeki eski politikalarından vazgeçmediler, aksine daha ince ve farklı güçleri de dahil ederek bu ittifaklarını güçlendirmeye çalıştılar. Musul’un Irak hükümetinin eline geçmesinden sonra KDP ve Türkiye DAİŞ’in elinde kalan diğer alanlarda planlarını gerçekleştirebilmek için DAİŞ’e yakınlığıyla bilinen Sunni aşiretlerle ilişkilerini yoğunlaştırdı. Bu görüşmelere Irak parlamentosunda uzun yıllardır koyu Kürt ve Şia karşıtlığıyla tanınan Irak parlamento başkanı Usame Nuceyfi aracılık ediyor Nuceyfi aracılığıyla ilişkilenilen bu aşiretler üzerinden DAİŞ’le anlaşmalı bir şekilde söz konusu alanları bu güce bırakacaklar. Bu alanlarda DAİŞ’e karşı savaşan bir güç oluşturuyor ve DAİŞ’ten kurtarıyormuş görüntüsünü vererek buraları Irak merkezi güç ve Haşdi Şabi milislerinin operasyon düzenlemelerine kapatmak istiyorlar.

Silahlı Gücün Tüm Masrafları Türkiye’den

Oluşturulmaya çalışılan  bu gücün silah, cephane ve maaşları Türkiye tarafından karşılanacak. Bu güce silah ve cephane aktarımı Türkiye’nin Kanimasi ve Amediye’de bulunan kampları üzerinden gerçekleşecek. Türkiye’den getirilen silah ve cephaneler bu kamplardan KDP yetkililerine teslim edilerek bu güce ulaştırılacak. 

Nizam Barış

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): KDP-Turkiye  Yeni  Bir  Silahli  Guc  Olusturuyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA