Eşit Adalet
Okuyucudan / 14 Temmuz 2017 Cuma Saat 07:42
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ADALET, hiç bir kişinin, örgütün veya Partinin tekelinde değildir

Sistemin çarpık işleyişini beğenmeyen, insan özgürlükleri, Hukuk bağımsızlığını baskı altına alınan bir ülkede, tüm herkes "EŞİT ADALET" isteğini göstermelidir.

Burada "X" bireyler veya "X" partiler hiçbir kimsenin "ADALET" isteğini belirleyemez. Haktan, Hukuktan mahrum olan tüm herkesin hakkıdır Adalet.

İnsan hakları, insanların doğuşta sahip olduğu evrensel nitelikte olan haklardır. İnsan haklarının temelini, 10 Ocak 1948 tarihli insan Hakları Evrensel beyannamesi ile 4 Kasım 1950 tarihli İnsan Haklar sözleşmesi olmuştur.

Temel haklar TC. Anayasasında, temel hak ve Özgürlükler başlığı altında "Kişi hakları", " Sosyal ve Ekonomik Haklar", Siyasi Haklar" olarak üç grupta 27 ayrı başlıklarla güvence altına alındığına dair anlaşma imzalanmıştır.

Özgürlükler başlığı altında en çok önemli olan da "Kişi Hakları" 13 ayrı başlık ile yer almaktadır. Eğer bir ülkede bu 13 başlıklı haklar işlev görmüyorsa o ülkede ADALET yok demektir.

Bu Haklar, ülkede işlev görmediği gerekçesiyle, ülkenin mevcut iktidarı kendi yasalarını harekete geçirerek, insan Hakları temel özgürlükleri çiğnemektedir.

Belki de 7 ay önce bu "ADALET" istenmeliydi. O zaman daha anlamlı bir "ADALET" isteği olurdu. 

Bugün, HDP Eş genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a " Terörist" yakıştırması yapan CB. Erdoğan Yarın bu yakıştırmayı Kılıçdaroğlu'na veya bir başkasına da yapacaktır. O zaman mı, tüm herkes " biz terörist değiliz" diye haykırmalı?

Adaletli davranmanın da bir kuralı vardır. Başkasına yapılırken göz yumacaksın, sıra sana gelince ADALET'i arama telaşına gireceksin. Buna da Adalet denilmez. En azında eşit haklar kapsamına girmez.

Hak-Hukuk-Adalet kavramını her zaman için özgürlüklere ve haksızlıklara karşı yapılan bir saldırıda, kim olduğu gözetmeksizin onu korumalı ve heba edilmesine izin verilmemeli. İnsani özgürlükleri koruyan bu kavramları tek kişinin belirleyemeyeceğini göstermeliyiz.

Hamburg'da G20 kapitalist zirveye karşı 70 civarında alternatif kurumlar, siyasi partiler bir oldu yüzbinleri meydana döktü. Burada hiç bir parti veya kurum "ben yaptım” demedi. Çünkü bu tüm herkesi etkileyecek ve kararların alındığı Kapitalist sistemin toplantısıydı.

Bu yüzden "Eşit ADALET" herkes için olsun.

Özcan Bozoğlu

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Esit  Adalet  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.