Pers Oyunu
Serbest Yazılar / 14 Temmuz 2017 Cuma Saat 07:12
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran rejimi hep dışa karşı kapalı ve bütün olma görüntüsünü yaratma gayretleri içinde olmuştur. Bu yüzden devlet yapılanması içinde son 36 yıl boyunca yaşanan çok ağır sorun ve krizler bir şekliyle saklı tutulmuş, basına ve kamuoyuna yansımamasına dikkat edilmiştir

 Bir yapı kendi içinde ne kadar sorunsal ve aslında kırılgan olursa dışa karşı o denli korumacı ve kapalı durmaktadır. Bu siyaset alanında hiç bir şekilde açık olmamak, hayali bir birliğin ve hiç bir sorunun olmadığını gösterme uğraşları topluma bir nevi yutturulmaya çalışılmıştır. Diğer taraftan da rejime karşı inançsızlık, kaygı ve kopuşlar önlenmeye çalışılırken dış güçlerin içteki zaaf ve çatlakları öğrenmesini de engellemeye çalışmaktadır. Ne var ki İran'da ister devlet yapılanması içindeki yolsuzluklar, koltuk ve makam kavgaları, özellikle de değişik yapı ve kurumların hakim olma savaşları, büyük sorunlara; birbirinin ayağını kaydırma, siyaset sahnesinden atma ve benzeri uygulamalarla neden olmaktadır.

Özellikle 2008'deki cumhurbaşkanlığı seçimi dönemi, İran halkı için siyasete aktif katılım, kendi iradesi ve taleplerini haykırma aracına dönmüşse de, diğer taraftan devlet-içi yoğun kavga ve çekişlilerin ilk defa gün yüzüne vurduğu bir gelişmeye tanıklık etmiştir. Artık devlet rehber (önder) kurumuyla, seçkinler meclisiyle, hükümet ve halk meclisiyle, Sipah ve askeri güçleriyle bir bütün oluşturma tablosu çizememektedir. İçteki çatlaklar belirginleşmeye başlamıştır. Geçen yaklaşık 9 yılık süre içinde İran rejimi çizdiği politika gereği halkın istemlerini Yeşil Hareket (Conebeşe Sebz) altında bir nevi liberalize etmeye çalışmış, sahte önderler (Musevi, Ruhani, Hatemi) yaratarak içte bir demokrasi ve siyasal mücadelenin olduğunu göstererek halk ayaklanmalarını önlemeye çalışmıştır. Bunun yetmediği ve devlet otoritesinin zayıfladığını düşündüğü anda ise silahlı güçlerine sarılmış, kadın, genç binlerce kişi cezaevlerine atılmış, işkencelerden geçirilmiştir.

Günümüze gelindiğinde özelde son seçimler ile beraber Ruhani ve Hemeney arasında ya da yargı ve hükümet arası da veya hükümet ile askeri güçler arasında çelişki ve çatışmalar gün yüzüne vurmaktadır. Fakat gerçekten bu çelişkiler farklı iki çizgi, iki anlayış veya kliğin birbirine karşı mücadelesi midir? Yoksa yetkileri paylaşma, pastadan daha fazla pay alma çabası mıdır? Çünkü sonuçta ortada dev gibi halk sorunları, iç-dış politikanın yarattığı krizler dururken, Ruhani ve Hemneyi'in atışmaları çözüme dönük bir gayretin yansıması değil, kendi iktidar savaşlarının yansıması olmaktan, danışıklı dövüş olmaktan öteye anlam ifade etmez. Bu şekilde muhafazakârlardan bıkmış halka şu gösterilmeye çakışılmaktadır; "demokratik bir politikamız var bu yüzden büyük bası ile karşı karşıyayız ama her şeye rağmen mücadelemizden vazgeçmiyoruz” deniliyor. Bu büyük bir kandırmaca ve oyundur. Her iki tarafta aynı amaca hizmet etmektedir. Yaratılan bu tablonun gerçeklik ile yakından uzaktan hiç bir alakası yoktur. Her iki tarafta İran rejiminin çıkarlarını savunmaktadır. Ortaya çıkan danışıklı dövüşten başka bir şey değildir.

İran devlet yapısının içinde çelişkilerin olduğu yadsınamaz, fakat bu çelişkiler aynı kafa, aynı zihniyet ve yaklaşımların iktidar savaşıdır. İran halkı bu konularda uyanık olmalı, devlet-içi çelişkinin demokrasi mücadelesi olmadığını, Ruhani başkanlığındaki hükûmetin var olan iktidarı güçlendirme dışında bir erkinin olmadığını, gerçekten ciddi anlamda bir muhalefet ve değişim çizgisine asla müsaade edilmeyeceğini, rejimin ömrünü uzatmak için türlü türlü oyunların devam edeceğini bilmelidir.    

Berfin Tara

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Pers  Oyunu  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA