DAİŞ Kerkük’e Saldırı Hazırlığı Yapıyor
Haberler / 09 Temmuz 2017 Pazar Saat 16:18
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MİT ve KDP-Parastın tarafından Musul ve Tel Afer’den getirilen DAİŞ çetelerinin Kerkük’e saldırı hazırlığı içinde olduğu bildiriliyor

MİT ve Parastın DAİŞ çetelerini Kerkük’e geçirdi

Musul’da Irak ordusu ve koalisyon güçlerinden ağır darbeler yiyen DAİŞ çetelerinin imdadına MİT ve Parastın yetişti. Musul’dan çıkartılan DAİŞ çetelerinin bir kısmı Habur sınır kapısından geçirilerek Hatay üzeri Afrin’e yönelik savaşa dahil edilirken bir kısmı da Kerkük’e yönelik bir saldırı için hazırlanıyor.

Parastın ve MİT elamanlarının kontrolünde Musul ve Tel Afer’den getirilen DAİŞ çeteleri gruplar halinde Kerkük’e sızdırılıyor. Güvenlik birimlerden alınan bilgilere göre, onlarca DAİŞ hücresi Kerkük’ün kenar mahallelerinde saldırı için talimat bekliyor.

YNK Peşmergelerine ve Haşdi Şahbi’ye saldıracaklar

DAİŞ, hem Kerkük içinde YNK’nin Peşmerge karargahları ve Asayişlerine yönelik hem de Haşdi Şahbi karargahlarına yönelik saldırı hazırlığı yapıyor. DAİŞ saldırılarının en önemli hedefinin ise Kerkük merkez ve civarında konuşlanmış Haşdi Şahbi güçlerine yönelik gerçekleşebileceği ifade ediliyor.

İran’a saldırı öncesi Kerkük YNK’den alınacak

İran’a yönelik olası bir askeri müdahale öncesi ve yine Dera Zor operasyonuna az bir zaman kalırken Kerkük’te İran ve Haşdi Şahbi etkinliğini ortadan kaldırmak için DAİŞ çeteleri devreye sokuluyor. Kürt karşıtı koalisyonda bir araya gelen Türk devleti ve işbirlikçisi KDP;  YNK denetimindeki Kerkük’ün kendi kontrollerine geçmesi için DAİŞ’i Kerkük’e saldırtmaya hazırlıyor.

Şengal’de olmadı sıra şimdi Kerkük’teki HPG güçlerinde

DAİŞ’in Kerkük’e saldırtılmasının bir nedeni de Kerkük’te bulunan HPG güçlerinin çıkartılmasına yönelik olduğu ifade ediliyor. Türk devleti ve işbirlikçisi KDP, Şengal’i DAİŞ çetelerinden kurtaran HPG güçlerinin Şengal’den çıkması için her türlü provokasyon ve çetelerle saldırıları denemiş bir sonuç alamamıştı. Kerkük’te ki HPG güçlerini çıkarmak  içinde bu sefer de DAİŞ’i oyuna dahil ediyor.

DAİŞ ile birlikte Kerkük’te ‘Cerablus’ filmini sahneye koyacaklar

DAİŞ çetelerinin Kerkük’ü YNK’den alıp Haşdi Şahbi’nin etkinliğini kırması ardından Türk devleti, silahlandırıp eğittiği Irak Türkmen Cephesi (ITC), Roj Peşmergeleri ve KDP Peşmergeleriyle DAİŞ’ten Kerkük’ü Cerablus’ta yaptığı gibi danışıklı bir şekilde geri alarak KDP’ye teslim edecek. 

Bu planın hayata geçirilmesi için KDP ile bütün hazırlıkları yapan Türk devleti, DAİŞ çetelerini Kerkük’e geçirmeye başladı. Bu plana koalisyon güçleri ve Arap bloğu açık bir şekilde destek vermiyor. Temel nedeni ise Kerkük’ün tamamen Türk devleti ve işbirlikçilerinin denetimine girmesi. Bunun için farklı alternatifler üzerinde duruluyor.

Goran Akreyî

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): MIT  ve  KDP-Parastin  tarafindan  Musul  ve  Tel  Afer  DAIS  Kerkuk  Saldiri  Hazirligi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.