Şengal ve Qereçox Saldırısının Perde Arkası
Haberler / 16 Mayıs 2017 Salı Saat 16:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şengal ve Qereçox’a yönelik Türk savaş uçaklarının düzenlediği hava saldırısı KDP’nin talebi üzerine gerçekleşti

KDP Polit Büro üyesi bir kaynaktan alınan bilgilerde; 24 Nisan tarihinde Türk savaş uçaklarının Şengal ve Qereçox’a yönelik gerçekleştirdiği hava saldırısının KDP’nin yoğun talebi üzerine gerçekleştirildiği, vurulacak noktaların KDP istihbaratının Parastin tarafından tespit edildiği ortaya çıktı.

KDP, Şengal’e saldırmak için CIA’dan izin istedi

Kaynağın aktardığı bilgilerde 24 Nisan’da gerçekleşen Şengal’e yönelik hava saldırısının detayları açığa çıktı. 24 Nisan saldırısı öncesi KDP’nin CIA’nın Irak istasyon şefi ile görüşerek Şengal’deki YBŞ ve YJŞ güçlerine karşı karadan bir saldırı için izin istediği fakat CIA’nın bu durumun Irak’ta Musul savaşı sürecinde yeni bir krize yol açacağı, Şengal krizinin tüm Başur’a yayılacağı gerekçesiyle izin vermediği belirtiliyor. Bilginin devamında, CIA’dan gerekli izni alamayan KDP, Şengal’e yönelik havadan bir saldırı için Türk devletiyle anlaştığı bu çerçevede Türk devletiyle hükümet ve istihbarat organları arasında yoğun bir görüşme trafiği gerçekleştiği ifade edildi.

 

Mesut Barzani Şengal saldırısına karşılık Bahoz Erdal’ın kaldığı yerin koordinatını verdi

KDP Polit Büro üyesi Mesut Barzani’nin Türkiye ziyaretine ilişkinde ayrıntılı bilgileri paylaştı. 26 Şubat 2017 tarihinde Barzani’nin Türkiye ziyaretinde Şengal’e yönelik hava saldırısı için Türk devletine teklifte bulundu. Barzani, Şengal’e havadan gerçekleşen saldırı karşılığında Derik’te Bahoz Erdal’ın kaldığı yerin koordinatlarının kendilerine verebileceklerini yine Şengal’de  belirtilen noktaların vurulması durumunda uzun bir süredir Parastin’in elinde bulundan PKK gerillası Dr. Aydın’ın Türk devletine teslim edebilecekleri sözünü verdi. Bu bilgilerin değerlendirilmesi kapsamında MİT müsteşar yardımcısı Başurê Kürdistan’a gelerek Hewler-Mesif’te Barzani’nin sarayında Parastin’in başındaki Mesut Barzani’nin oğlu-varisi Mesrur Barzani ile görüştü.

 

Kasım Şeşo’ya bağlı Peşmergeler hedef belirledi aynı zamanda hedef oldu

Kaynak, yürütülen istihbarat faaliyetlerine ilişkin de şu bilgileri verdi; Mesut Barzani’nin Türk devleti ile Şengal ve Qereçox anlaşması sonrası KDP istihbaratı Parastin ve MİT’in Şengal’de; YBŞ-YJŞ, Qereçox’da; YPG-YPJ mevzi ve üslerine yönelik istihbarat faaliyeti başlatıldı. Şengal için Kasım Şeşo’ya bağlı Peşmergeler ve bunlarla bağlantılı 8 kişilik yerel istihbarat şebekesi kullanıldı. Bu kişilere Parastin’in verdiği Samsung Glaxsy S6 marka telefonlarla YBŞ-YJŞ güçlerine ait mevzi ve üslerle ile Şengal’de yayın yapan FM radyo binasının koordinatları alındı. Savaş uçakları tarafından vurulacak binalara yönelik alından koordinat bilgileri ile binaların fotoğrafları Parastin tarafından MİT’e teslim edildi. Bu arada Parastin, Kasım Şeşo’ya bağlı Ezidi Peşmergelerin kaldığı ve istihbarat çalışmalarında kullanılan Peşmergelerin kaldığı binanın da koordinatını alarak MİT’e verdi. Peşmerge’nin kaldığı bina daha sonra Türk savaş uçakları tarafından vurulmuş ve 5 Peşmerge burada ölmüştü.

 

Qereçox saldırısında ENKS-Derik hücreleri aktif çalıştı

Aynı istihbarat çalışması kapsamın da Qereçox’a yönelik başlatılan istihbarat faaliyetleri de ENKS ve Parastin hücreleri tarafından yapıldı. Bu faaliyet kapsamında Derik-Qereçox alanında toplam 9 ENKS-Parastin birimi görev yaptı. İki kişilik bir birim Derik’teki radyo binaları tespit etti. Geriye kalan birimlerde Derik-Qereçox’da bulunan Asayiş ile YPG-YPJ güçlerinin kaldığı binaların koordinatlarını aldı. YPG güçlerinin kaldığı bina da Bahoz Erdal’ın kaldığı bilgisi Parastin tarafından MİT’e tekrar verilerek operasyona bir an önce başlanılması aksi taktirde belirtilen hedeflerdeki güçlerin yerlerini değiştirebilecekleri söylendi.

 

Şengal ve Qereçox alanına keşif uçakları gönderildi

Parastin şebekeleri tarafından MİT’e verilen hedef koordinatları sonrasında bu alanlarda keşif uçaklarının hareketliliği gözlemlendi. Görgü tanıkları Şengal ve Qereçox’da iki gün boyunca keşif uçaklarını uçtuğunu ardından hava saldırılarının başladığını belirtmişlerdi. Her iki alanda Türk devletinin keşif uçuşlarına kapalı bölgeler.

 

Şengal ve Qereçox üzerinde uçan keşif uçakları kime ait?

Irak ve Başurê Kürdistan’da ABD ve koalisyon güçlerine ait keşif uçakları dışında başka bir devletin keşif uçaklarının uçuşlarına izin verilmiyor. Sadece Başur-Bakur sınır hattında Başur sınırından 10 km içerisiyle sınırlı kalacak şekilde Türk devletinin Bayraktar keşif uçaklarının uçuşuna izin veriliyor. Türk devletine PKK güçlerine ilişkin havadan istihbarat bilgisi ABD tarafından veriliyor. Başurê Kürdistan’da PKK güçlerinin bulunduğu Medya Savunma Alanlarında 2006 yılından beri ABD’ye ait Pradatör keşif uçakları keşif istihbarat çalışması yaparak Türk savaş uçakları için hedef belirliyor. Pradatör keşif uçaklarının tespit ettiği bölgelere düzenlenen hava saldırılarında onlarca sivil yerleşim yeri ve sivil hayatını kaybetmiş yine onlarca PKK gerillası da yaşamını yitirmişti. Bu keşif faaliyetlerin hala devam ettiği; Rakka operasyonu için QSD güçlerine Pradatör keşif uçaklarından alınan DAİŞ çetelerine ait görüntüler verilirken diğer taraftan da PKK güçlerine ait bilgilerde Türk devletine hava saldırıları için veriliyor.

 

Şengal ve Qereçox saldırısından sonra CIA’nın yetkileri sınırlandırıldığı iddia edildi

Türk devletinin Şengal ve Qereçox’a yönelik hava saldırısı yapacağına ilişkin daha önceden CIA’nın bilgi sahibi olduğu, saldırıya göz yumduğuna ilişkin tartışmalar sürerken Robert Mally ve CIA sorumlusu Mike Pompeo’nun saldırı sonrasında bir görüşme gerçekleştirildiği,  bu görüşme sonrasında CIA’nın Rojava’da Fırat’ın doğusuna ilişkin hiçbir konuda karar alamayacağı, belirtilen bölgenin tamamen ABD Ulusal Güvenlik Kurumunun (NSA) sorumluluğunda olacağı iddia edildi.

 

Şengal ve Qereçox saldırısından sonra

KDP’nin verdiği istihbarat bilgileri ve CIA’nın göz yumması sonucu Türk savaş uçaklarının Şengal ve Qereçox’a yönelik hava saldırısında; Qereçox’da YPG ve YPJ mensubu yirmi savaşçı yaşamını yitirmiş on sekiz savaşçı da yaralanmıştı. Şengal’de ise bir YBŞ savaşçısı yaşamını yitirmiş aynı saldırı da Şengal’de Parastin adına istihbarat toplayan Kasım Şeşo’ya ait beş Peşmerge ölmüş, yedi Peşmerge yaralanmıştı.

 

Saldırı sonrası KDP, gelişen bu durumun kendileriyle bağlantılı olmadığını PKK’nin Şengal’den çekilmemesi üzerine gerçekleştiğini, ölen Peşmergelerin de bu nedenle öldüğünü belirterek Türk devletinin katliamlarına ortak oldu, destek verdi.

Uluslararası güçler ve ABD tarafından Şengal ve Qereçox’da Türk devletinin ağzına insanların öldürülmesi üzerinden bir parmak bal çalınarak Rakka operasyonu için start verildi. Bu kapsamda QSD güçlerine ağır silah verildi.

 

Goran Akreyi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Sengal  ve  Qerecox  Saldirisinin  Perde  Arkasi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.